BİLİM VE TEKNOLOJİ HABERLERİ
458__tum-1.jpg
Uzun Ömürlü Işık
Kimyasal ışıldaklar, özellikle Batı ülkelerinde polisin trafik kazalarında ya da başka acil durumlarda sıklıkla yararlandıkları araçlar. Ancak, bunların yangın başlatmak ve çevreyi kirletmek gibi kötü huyları da var. LED temelli PowerFlare PF-200 adı verilen ürünse, bu sakıncaları ortadan kaldırdığı gibi, kimyasal ışıldaklara kıyasla çok daha başka üstünlükler de sergiliyor. 360 dereceye yayılacak biçimde yerleştirilmiş LED'lerin yedi ayrı ışıldama biçimi (yanıp sönme, dönme, SOS vb.) var. Değiştirilebilir lityum pilinin 10 yıllık raf ömrü ve 100 saat yanıp sönme süresi var. Ayrıca, 300 metre derinliğe kadar sugeçirmez özelliğe sahip olduğundan, dalgıçlar için de yararlı bir araç. Işıldakta kullanılan LED'ler 100.000 saat dayanacak sağlamlıkta üretilmiş. Geceleri 1 km uzaklıktan ve 15 km yükseklikten rahatlıkla görülebilen ışıldak, gündüzleri de 100 metre uzaktan seçilebiliyor.
Popular Mechanics, Kasım 2005
458__tum-2.jpg
458__tum-3.jpg
parçacıkların arasında da hava boşlukları bulunuyor. Silika parçacıkları suyu çektiği için, yüzeye bir damla su değdiğinde hemen boşluklara çekiliyor ve sonuçta düzgün bir katman oluşuyor. XeroCoat adlı bir Avustralya şirketiyse tekniği daha da ileri götürüp, delikli silikayla camın yanı sıra plastiklerde de kullanılabilen bir kaplama malzemesi geliştirmiş. Her iki grubun ürünü de buğulanmanın ötesinde, yansımayı da önlüyor. Kaplamalar camdaki parlamayı azaltıp ışığın %99'unun camdan geçmesini sağlıyor. Normal camlarsa ışığın %8 kadarını geri yansıtıyor. Rubner'e göre her iki ürün için de gereken hammaddeler son derece ucuz ve üretim teknikleri de basit.
Discover, Aralık 2005
Buğusuz Camlar
malzemesi geliştirmiş. Göze pürüzsüz gibi görünmesine karşın malzeme, her biri yalnızca yedi nanometre (1 nanometre= metrenin milyarda biri) çapında 10-20 parçacık katmanından oluşuyor ve
Buğulanan camlar, bir otomobil sürücüsü için sıkıntılı anlar demek. Camda oluşan binlerce küçük su damlacığı, ışığın saçılmasına yol açıp karşıdan gelen araçların görülmesini güçleştirir. Çare olarak sunulan yöntemlerin hiçbiri fazla etkili değil: Buğulanmayı önleyici spreyler kısa ömürlü. Titanyum dioksit gibi susevmez malzemeyle kaplanan camlarınsa, en az birkaç saatte bir morötesi ya da görünür ışığa maruz bırakılması gerekiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden malzemebilimci Michael Rubner ve ekibiyse buğulanma sorununu tarihe gömecek çözüm için nanoteknolojiye başvurmuş. Rubner, camın da hammaddesi olan silikayla, pürüzlü yüzeye sahip bir kaplama
458__tum-4.jpg
BİLİM ve TEKNİK 25 Ocak 2006
BİLİM VE TEKNOLOJİ HABERLERİ
458__tum-5.jpg
Avrupa'nın En Yükseği
Avrupa'nın en yüksek yapısı olmaya hazırlanan Federasyon kompleksinin inşasına Moskova'da başlandı. 2007 yılında kaba inşaatı tamamlandığında binanın yüksekliği 365 metreyi bulacak. Bu yüksekliğiyle Rus gökdeleni, Avrupa'nın en yüksek binası ünvanını Almanya'daki 285 metrelik Commerzbank'ın elinden alacak.
Popular Mechanics, Kasım 2005
elinden almaya hazırlanıyor. Tasarımcı John Giljam, püf noktasının, bir düğmeye basılıp vites boşaltılınca aracın suda sürüş moduna geçip tekerlekleri gövde içine alması olduğunu söylüyor. Giljam'a göre aracın su üstündeki hızı 80 km'yi buluyor. Bu kategorideki araçlar arasında son hız rekoru, saatte 52 km ile İngiltere'de üretilen Gibbs Aquada'ya aitti.
Yüzer Otomobil
Suda da gidebilen bir otomobil haberi artık bizleri şaşırtmıyor. Ancak şimdiye kadar üretilen modeller, hız konusundaki beklentileri de sulandırmış görünüyor. Şimdiyse Cool Amphibious Manufacturers adlı Amerikan şirketi Hydra Spyder adlı modeliyle bu alanda rekoru Avrupa'nın
458__tum-6.jpg
Popular Mechanics, Kasım 2005
458__tum-7.jpg
Yarasa Adam Olmak İster misiniz?
Sevdiğiniz kızı etkilemek
istiyorsunuz. Ya da çok tatlı
yediniz. Belki de son Yarasa
Adam (Batman) filminin
kanıtlamanıza izin veriyor. Üstelik güç de
harcamıyorsunuz, ama bunu sevgilinize söylemeniz şart değil. PowerQuick adlı aygıtı, gökdelenin tepesinden sarkıtılan bir ipe bağlamanız ve düğmesine basmanız yeterli. Saniyede 30 cm hızla
etkisinden henüz
kurtulamadınız. Neden ne olursa olsun,
karşıdaki gökdelene tırmanmak artık
elinizde. ABD silahlı kuvvetleri için yeni
silah tasarımları geliştiren İleri Savunma
Araştırma Proje Ajansı (DARPA) tarafından
üretilen bir aygıt, yürekliliğinizi
yükselmeye başlıyorsunuz. Ama bu olanaktan yararlanmak için üst üste koymanız gereken para da yüksek bir yapı oluşturuyor. Aracın piyasa fiyatı şimdilik 7500 dolar.
Popular Mechanics, Aralık 2005
BİLİM ve TEKNİK 26 Ocak 2006
NEREDE NE VAR
Gülgûn Akbaba
"Üç Denizin Buluşması" Sempozyumu
Türk Psikiyatri Derneği (TPD), 28 Mart-2 Ni-san tarihleri arasında, 10. Bahar Sempozyumu kapsamında, İstanbul'da, The Marmara Otel'de düzenlenecek olan, "Üç Denizin Buluşması: Böl-gesel Köprüler Kurmak" başlıklı uluslararası bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Sempozyum, TPD Duygudurum Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi tarafından koordine ediliyor.
İlgilenenler için: Bilimsel konular ile ilgili yazışmalar
Doç. Dr. Kültegin Ögel, Tunus Cad. 59/5 Kavaklıdere Ankara
Faks: 312 4260453
e-posta: ogelk@superonline.com
Öğretmen Yetiştirme Sempozyumu
MEB-Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversi-tesi Eğitim Fakültesi işbirliğinde düzenlenecek olan III. Uluslararası Öğretmen Yetiştirme Sem-pozyumu 4 - 6 Mayıs tarihlerinde, Çanakkale On-sekiz Mart Üniversitesi yapılacak. Sempozyum, öğretmen yetiştirme konusundaki sorunların ele alınması ve çözüm önerilerinin tartışılması ama-cıyla düzenleniyor.
İlgilenenler için: Tugay Tutkun - Çanakkale Onsekiz Mart Üniv. Tel: +90.(286) 217 13 03 (3018) Faks : +90.(286) 212 07 51 e-posta: tugay@comu.edu.tr
kiyor. Ödüle değer görülen eser kongrede duyu-rulacak, Sosyoloji Araştırmaları Dergisi'nde ya-yımlanacak ve 1.000 YTL ile ödüllendirilecek.
İlgilenenler: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. Nur Apt. 9/7 Beşevler- Ankara e-posta: sosder@sosyolojidernegi.org.tr
Yaşlanma Kongresi
Yaşlılarımızın haklarının korunmasının ve ya-şam kalitelerinin yükseltilmesinin hedefleneceği I. Ortadoğu Yaşlanma Kongresi, Türk Geriatri Vakfı (TÜGEV), Avrupa Göçmen Yaşlılar Federasyonu (ERFEM), Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve İstanbul Büyükşe-hir Belediyesi (İBB) işbirliğiyle, 15-19 Mart tarih-leri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.
İlgilenenler için: Dr. Ümit Ateşkan - Drs. Süleyman Damra Turgutreis Cad. Tuncer Sok. No:21/4 Tandoğan, Ankara-Türkiye Tel: (312) 230 15 21 / (312) 232 38 70 - (532) 426 21 49 Faks: (312) 232 60 79 E-posta: damra@erfem.org/ uateskan@hotmail.com
Gerontoloji Sempozyumu
II. Türkiye Uluslarası Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Sempozyumu, 26-28 Nisan tarihlerin-de, Antalya'da, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek. Sempozyumda hızla yaşlanan bir topluma sahip olduğumuz dikkate alınarak, gelecek dönemlerde yaşlanma olgusunun sosyal boyutlarının önem kazanacağı düşüncesinden ha-reketle gerontososyolojik konular ele alınacak.
Tel : (258) 213 4030 Faks: (258) 2125538 E-posta: muhjeosemp@pamukkale.edu.tr http://muhjeosemp.pamukkale.edu.tr
"Bir Kibrit Çak"
Özdisan Elektronik ve inform Elektro-nik'in koordinasyo-nunda düzenlenen Bu-luş Şenliği 2005 "Bir
458__tum-8.jpg
Kibrit Çak" yarışması sonuçlandı. 3 Aralık'ta, İTÜ Taşkışla Binası'nda yapılan Şenliğin bu yılki konusu, "Bir kibriti 3 değişik türde enerji kullanarak tam 20 saniyede otomatik olarak yakabilecek bir düzenek kurul-ması" üzerineydi. Yarışmaya ülke genelinden 30 Okul ve 6 Hobici katıldı.
Okullar Kategoris'inde, Özel Kültür Fen Lise-si birinci, İSTEK Atanur Oğuz Fen Lisesi ikinci ve Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi üçüncü ol-dular. En artistik tasarımı Yeşilköy Anadolu Lise-si yaparken, en yaratıcı tasarım ve en sıradışı ta-sarım Bayburt Fen Lisesi'nden geldi.
Jüri özel ödülleriniyse, Konya Adil Karaağaç A.T.L, Sakarya Fen Lisesi, Özel Akdeniz Okulları, Özel Çakabey İlk Öğretim Okulu ve Özel Yaşar Ci-milli Coşkun İlk Öğretim Okulu'na verildi.
Hobiciler kategorisinde de, Abdullah Gözet birinci, Volkan Özgül ikinci ve Talat Onur Baş-kan/Çağdaş Sakinel üçüncü oldular. En artistik tasarım, Talat Onur Başkan/Çağdaş Sakinel, en yaratıcı ve en ağır tasarım Abdullah Gözet, en sı-radışı ve en küçük tasarım Volkan Özgül, en bü-yük tasarım Uğur Şentürk ve en hafif tasarım Karca Duru Aral tarafından gerçekleştirildi.
Sebze Tarımı Sempozyumu
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Zi-raat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nce 19-22 Eylül tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta dü-zenlenecek olan VI. Sebze Tarımı Sempozyu-mu'nda ülkemizde sebze tarımıyla ilgili yapılan son araştırmalar bilimsel bir ortamda tartışılarak değerlendirilecek.
İlgilenenler için: Doç. Dr. İrfan Ersin Akına - Yrd. Doç. Dr. Ahmet Korkmaz- Yrd. Doç. Dr. Nusret Özbay, KSÜ Ziraat Fak. Bah-çe Bitkileri Bl. Kahramanmaraş Tel: 344 - 223 76 66/ 389 Faks: 344 - 223 00 48 e-posta: sebze2006@ksu.edu.tr www.sebze2006.ksu.edu.tr
Bilgi Teknolojileri
Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün ev sahipliğinde Denizli'de, üniversi-telerde bilgi teknolojileri konusunda ilgili grup-ları bir araya getirerek, bilgi teknolojileri altya-pısı, kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutla-rıyla tanıtmak, tartışmak, deneyimleri paylaş-mak ve ortak politika oluşturmak amaçlarıyla ulusal boyutta, 9-11 Şubat tarihleri arasında, "Akademik Bilişim 2006 ve 4. Bilgi Teknolojile-ri Kongresi" düzenleniyor.
İlgilenenler için: Yerel Organizasyon Kom. Sekreteri Murat Aydos
Adres: Akademik Bilişim 2006 ve Bilgi Teknolojileri Kongresi IV Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kınıklı Kampüsü Morfoloji Bi-nası 20070 Denizli
Tel: (258) 213 40 30 - 1365
E-posta: ab2006@pamukkale.edu.tr Web: ab2006.pamukkale.edu.tr
458__tum-9.jpg
İlgilenenler için: Akdeniz Üniversitesi Fen Edebi-yat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 07058 Antalya Tel: (+90 242) 310 22 31 e-posta: symposium@geroder.org web: http://www.geroder.org/symp/index.asp
Fen ve Matematik
Öğretmenleri Sempozyumu
Halk Sağlığı Kongresi
İstanbul Eğitim Kültür Vakfı Okulları tarafından 8 Nisan'da, Kemal Atatürk Okullarında tüm ilköğretim ve ortaöğre-
2. Ulusal Çevre Hekimliği Kon­gresi, 18-21 Ocak tarihleri arasın­
tim okullarında çalışan öğretmenlerle, üniversitelerin eğitim fakültelerinde araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalışan lisans üstü öğren-cilerinin katılabileceği "Fen ve Matematik Öğret-menleri Sempozyumu"nun ikincisi düzenlenecek.
İlgilenenler için: emacaroglu@yeditepe.edu.tr
Sosyoloji Kongresi
"5. Ulusal Sosyoloji Kongresi", 19-23 Eylül tarihlerinde, Malatya İnönü Üniversitesi Sosyolo-ji Bölümü'nün ev sahipliğinde gerçekleşecek. "Türkiye'de Güncel Toplumsal Sorunlar" çerçeve-sinde düzenlenmekte olan kongrede "Gelişme ve Kalkınma", "Suç ve Sosyal Sapma", "Çok Kültür-lülük ve Kimlik", ile "Kitle İletişim Araçları" ana başlıklarındaki bildirilere ağırlık verilecek. Ayrıca ilk kez bu kongrede genç sosyologları özgün ça-lışmalara özendirmek amacıyla "En İyi Özgün Sosyolojik Eser" yarışması düzenlenecek. 35 yaş altı sosyologlara açık olan bu yarışmada, 10.000 sözcüğü aşmaması beklenen çalışmanın özgün bir araştırmaya dayanması ve daha önceden baş-ka bir yerde sunulmamış -yayınlanmamış olması ve 30 Nisan'a kadar derneğe gönderilmesi gere-
da, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fa­kültesi Halk Sağlığı AD ve Çankaya Belediyesi koordinasyonunda, Ankara'da, Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapılacak. Kongrede, çev­resel etkilenimin toplumsal ve klinik boyutları ay­rıntılı olarak tartışılacak.
ilgilenenler için: Doç.Dr. Songül Acar Vaizoğlu Adres: HÜ, Tıp Fak. Halk Sağlığı ABD Sıhhiye, Ankara Tel: (312) 324 39 75-136 Faks: (312) 311 00 72 Web: www.halksagligi.org/kongre/ e-posta: cevrehekim@halksagligi.org
Mühendislik Jeolojisi Sempozyumu
Mühendislik Jeolojisinde Çağdaş Uygulamalar Sempozyumu, 25-27 Mayıs tarihleri arasında, Denizli'de, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Sempozyu­mun amacı, ülkemizdeki mühendislik jeolojisi uy­gulamalarına ilişkin yenilikleri ve deneyimleri paylaşmak üzere, üniversite, kamu ve özel sek­tördeki yerbilimcileri bir araya getirmek.
İlgilenenler için: Doç. Dr. Halil Kumsar Pamukkale Üniv. Müh. Fak. Jeoloji Müh. Bl. Kınıklı Kampüsü, 20017, Denizli
BİLİM ve TEKNİK 27 Ocak 2006