ÖĞRTEMENLİK UYGULAMALARI  ÖRENCİ VAKLARI VE ÇÖZÜMLERİ                         OKUL DENEYİMİ II        ÖĞRENCİ VAKLARI VE ÇÖZÜMLERİ

 OKUL DENEYİMİ I       
ÖĞRENCİ VAKLARI

V1
Eğer örgenci arkadaşlarına ve öğretmene karşı sert ve saldırgan bir tutum içindeyse öğretmen bu öğrenciye nasıl davranmalıdır?

V2 Sigara veya uyuşturucu bağımlısı olan bir öğrenciye  nasıl davranılmalıdır.

V3 Sınav sırasında öğrenciler sınav sorularına itiraz ederlerse öğretmen ne yapmalıdır?

V4 Ders esnasında konu ile alakası olmayan ve sınıfı kaynatmaya yönelik sorular soran öğrencilere öğretmen nasıl davranmalıdır.

V5 Ders işlenirken dışarı çıkmak isteyen bir öğrenciye nasıl davranılması gereklidir.

V6 Konuşurken aksaklık yaşayan kekeme bir öğrenci hocanın sorularına cevap verirken öbür öğrencilerin bu kekeme öğrenci ile alay etmeleri bu öğrenciyi dersten soğutmuştur bu durumda öğretmen ne yapmalıdır?

V7ders işlendikten sonra hoca ders ile ilgili soru sorduğunda hiçbir öğrencide doğru cevap almamaktadır bu durumda öğretmen ne yapmalıdır.?

V8 Geç kalmayı alışkanlık haline getirmiş bir öğrenciye nasıl davranılmalıdır?

V9Sınıfa defter ,kitap,kalem gibi araç gereçleri getirmeyen öğrenciler nasıl davranılması gereklidir.

V10Kılık kıyafet kurallarına uymayan öğrencilere nasıl davranılması gerekir.

V11 Ders işlenirken deprem olursa öğretmen ne yapmalıdır?

V12Dersin işlenişi esnasında uyuyan veya başka şeylerle meşgul olan öğrenciye nasıl davranılması gerekir.?

V13  Dersin işlenişi esnasında konuşma gülme sınıfta dolaşma elle ve sözle sınıf atmosferini bozan öğrenciye nasıl davranılması gereklidir?

V14  Kopya çeken öğrenciye nasıl davranılmalıdır.?

V15  Dersi anlatıp sınıfa anlamadığınız yer var mı? diyen hocaya dersle alakasız bir öğrencinin kalkıp da gıcıklığına anlamadım baştan anlat demesine karşılık ne yapmak gerekir?

V16 8. Sınıfta yoklama alındığı esnada arkadaşlarının yerine “buradayım” diyen bir öğrenci.

V17 beden dersinde elbiselerini getirmeyen bir öğrencisini öğretmenin yok yazıp dese almaması sizce doğrumudur . 

V18 Ortaokul ikinci sınıfta ders esnasında bir öğrenci çantasından öğle yemeğini çıkarıp yemeğe başladı.Üstelik en önde oturuyordu ve yiyeceğini sıranın üstüne sermişti.

V19 sınıfta öğrencisinin  kopya çektiğini gören  öğretmen  öğrencisine bağırak azarlar  acaba öğretmenin yapmış oldoğu  davranış  doğrumudur.

V20 okulda sigara içen bir öğrenciyi yakalayan bir öğretmenin öğrencisi
V21  sınıfta öğretmenin arkasından taklit yapan bir öğrencisinin öğretmeni yakaladığında öğretmenin bu davranışı görmezden gelmesi doğrumudur .

Nin bu davranışını görmezden gelmesi doğrumudur

V22 Bir öğrencinin okula yasak olmasına rağmen kot pantolonla gelmesi, öğretmen tarafından nasıl karşılanabilir?

V23 Sınıftaki arkadaşlarını konuşmasını ve yaramazlık yapmasına neden olan bir öğrencinin bu öğrencini bu hareketinin engellenmesi nasıl sağlanır?

 V24 Lisede bir sınıf arkadaşımız kendi kendine mırıldanır.Bazen bu mırıldanması sınıfı rahatsız ediyordu.Ve bu durum karşısın da

hoca ona kızıyor.Ona sorduğumuz da ise alışkanlık diyordu.

V25 Sürekli kitap ve defter getirmeyen ve beraberinde derse de katılımı olmayan bir öğrenciye niye defter kitap getirmiyosun diye sorulduğun da paramız yok diye cevap veren öğrenciye nasıl yöntem uygulanmalı?

 V26 Derste diğer öğrencilere fırsat vermeyecek derecede aktif olan ve öğretmeninin dikkatini çekmek için diğer öğrencilerin dikkatini dağıtan çok başarılı bir öğrenciye sinirlenen öğretmen, bu öğrencinin yapamayacağı zor bir soruyu sormak için tahtaya kaldırır. Bu başarılı öğrencinin soruyu cevaplayamaması üzerine bütün sınıfla birlikte öğretmen de çok güler. Öğrenci bu duruma çok üzülür ve bir daha derslere aktif olarak katılmaz ve başarısı da gün geçtikçe düşer. Böyle çok başarılı bir öğrenciye, öğretmeni olarak siz nasıl bir tutum sergilerdiniz

V27 Öğrenci derste yaramazlıklar yapmakta, öğretmeninin dikkatini dağıtmaktadır. Öğretmen, öğrencinin yaşına göre davranmadığını, yaptığı hareketlerin çocukça olduğunu göstermek için 17–18 yaşında olduğunu düşündüğü bu öğrenciyi ayağa kaldırır ve “Oğlum sen kaç yaşındasın” der. Öğrenci 17 yaşındadır fakat 15 yaşında olduğunu söyler. Öğretmen bunun üzerine öğrencisine “O zaman sana söyleyecek bir şeyim yok, yerine otur.” der. Bu durum öğrenciyi rencide eder, arkadaşları onunla sürekli dalga geçer. Bu durumda ne yapmak gerekir?

V18 Derse ilgisiz, haylaz, gürültü yapan vb. öğrencilerin derse ilgisini çekmek için,  öğretmenin öğrencilerine vereceği geçme notlarıyla tehdit etmek ne derecede doğrudur?
V19  Öğrenci öğretmene karşı duygusal anlamda bir şeyler hissediyorsa ve bu hislerini gerek bakışları gerekse sözleri ile belli ettiriyorsa öğretmen bu durumda ne yapmalıdır

V20  Öğretmenin kendisine aşık olan bir öğrenciye karşı tutumu nasıl olmalıdır. Ona nasıl yaklaşmalı ve ona neler söylemelidir? Tartışınız.

V21 Orta son sınıfta öğrenciler sınıf öğretmenleri olan tarih öğretmenlerine Nisan–1 şakası yapacaklardı. Öğretmen dersi anlatırken tüm sınıf kendi arasında tartışmaya başladı. İtişip kakışmalar oldu. Bu durumda hoca ne yapabilir?

V22 Sınav esnasında gözetmen öğrencinin kopya çekmesi nedeniyle kağıdını almak ister ve öğrenci hocaya sert bir şekilde karşılık verir..Bu durumda ne yapması gerekir

V23 Sınıf içerisinde öğrenciler dersin öğretmeni ders anlatmak istemesine rağmen ısrarla dersi bölmek istiyor ve gürültü çıkarıp dersi kaynatmak istiyorlar..Öğretmen sırasıyla neler yapabilir ?

V24 Eğer öğrenci öğretmenine karşı duygusal anlamda bir şeyler hissediyor ise öğretmenin tavrı ne olmalıdır?

V25 Bayan öğretmen sınıfa girdiğinde sözlü tacize uğradığı takdirde ne tür bir davranış sergilemelidir

V26 Ders esnasında ve ders dışında sürekli düşünen, karamsar bir yapı sergileyen, agresifliğiyle  dikkat çeken bir öğrenciye nasıl davranılmalıdır?

V27 Derse geç gelen bir öğrenci izin almadan direk sırasına gittiği takdirde öğretmen ne yapmalıdır

V28 Kendisine âşık olduğunu söyleyen ve bu isteğini evlenme teklifine kadar ilerletebilen öğrenci öğretmen nasıl bir çözüm bulmalı?

V29 Dersi kaynatmak için tahta kalemini saklayan öğrencilere başka bir yerden kalem bulma şansı olmayan ve o dersteki konuyu işlemeden başka konuya geçemeyen öğretmen ne yapabilir?

V30   Öğretmen sınav yaparken öğrencinin kopya çektiğini görüyor. Ancak öğrenci sıraya yazdığı kopyaları siliyor ve kopya çekmediğini iddia ediyor. Bu durumda öğretmen ne yapmalıdır?

V31 Öğrenci öğretmen yoklama aldıktan sonra birinci kattan aşağı atlıyor. Öğretmen öğrencinin yokluğunu dersin sonlarına doğru fark ediyor. Siz bu öğretmenin yerinde olsaydınız ne yapardınız

V32 Öğrenci derse bir kutu jöle ve ayna ile geliyor. Öğretmen arkasını döndüğünde öğrenci kafasına jöleyi sürüyor. Ve aynada saçını tarıyor. Tabi bu öğrenci için bir hastalık haline gelmiş. Öğretmenin bu durumda ne yapması gerekir?

V33 Öğretmen kız öğrencinin kendinden yaşça büyük biriyle beraber olduğunu görüyor. Öğretmenin bu durumda ne yapması gerekir?

V34 Okulda arkadaşlarına göre öğrenme seviyeleri düşük ama gayretli öğrenciler bulunmaktadır. Öğretmen bu öğrencilere karşı nasıl bir davranış sergilemelidir?

V35 Öğretmen sınıfta cevabını açıklayamayacağı bir soruyla karşılaşırsa ne yapmalı

V36 Yaşı biraz küçük olan ve yeni atanan Fizik öğretmenine lise son sınıf öğrencileri takılmaya başlıyor. Hocaya aşk mektupları yazıp gönderiyorlar. Derste öğretmenle alay ediyorlar. Hocaya yanlarına oturması konusunda teklifte bulunuyorlar. Öğretmen öğrencilere hakaret etse bile öğrenciler öğretmeni bu şekilde rahatsız etmeye devam ediyor.

V37  Sigara içen bir öğrenci sigara dumanını kola şişesine üflüyor ve ağzını kapatıp sınıfa getiriyor. Ders sırasında sigara içmek istediğinde şişenin ağzını açıp kokluyor.

V38 Bir ilköğretim okulunda staj yapan bir öğrenci ders anlatırken kız öğrencilerinden biri stajyer öğretmene öpücük atıyor. Stajyer bu durumda ne yapmalı.

V39 okul nöbetçisi olduğumuz zaman istediğimiz arkadaşımızı derste idare çağırıyor diye çıkarıyorduk bu durumda okul idaresi ne yapmalıdır?

V40 Okuldaki kız öğrencilerin okul dışındaki esnaf çıraklarına veya servis şoförleriyle uygunsuz olmayan davranışları gören öğretmen bu durumda ne yapmalıdır?

V41 Ben staja giderken okuldaki öğrencilerin ellerinde bahis kağıdı gördüm normal şartlarda 18 yaşından küçüklerin bu oyunu oynamaları yasaktır. Bu durumda ne yapmam gerekir.

V42  Bir öğretmenin dersinden kalan öğrenci o öğretmenin arabasını çiziyor, öğretmen de bunu yapan kişiyi bulmadığından sınıfa sıra dayağı çekiyor. Öğrencinin ve hocanın yaptığı davranışlar ne kadar doğrudur?

V43 Staja gittiğimiz Atatürk lisesinde, dersine girdiğimiz sınıfta hiperaktif bir çocuk var. Çocuk ders sırasında sürekli konuşuyor, ayağa kalkıyor ve farklı hareketlerde bulunuyor.

V44 Stajdayken öğretmen sınav yapıp ve sınav kâğıtlarını topladıktan sonra öğrencinin biri sınav sorularını cevaplayacağına bir futbol maçını anlatmıştır. Öğretmenin bu durumda ne yapması gerekir? 

V45 Bir öğrenci sizden ilk başta dışarı çıkmak için izin aldı, fakat siz izin vermediniz. Öğrenci sizin izniniz olmadan dersten dışarı çıktı. Bu durum karşısında ne yapardınız?

V46 Sınıfın arka sıralarında oturan öğrencilerden biri, kendini belli ettirmeden telefonun zilini açarak öğretmenin dersi işlemesini engelliyordu. Öğretmen bu durumda ne yapmalıdır?
V47  Lise son sınıfta matematik dersine giren hocayı sevmeyen bir öğrencinin ayağa kalkmaması durumu karşısında hocanın tavrı ne olmalıdır?
V48 Bir öğrenci grubunun oyuncak patlayıcı maddeyi, öğretmen dalgınlığından faydalanarak patlatılmış öğretmenin şok geçirmesine neden olmuştur. Öğretmen bu durumda ne yapmalıdır?

V49 Bir grup öğrenci hocanın kullandığı sandalye üzerine raptiye koymuştur. Öğretmen sandalyeye oturduktan durumu fark etmiştir. Öğretmen bu durumda ne yapmalıdır?

V50  Çok kirli bir öğrenci sınıfta sürekli burnunu karıştırır, yerlere çöp atar. Üstü başı kir içinde

V51Hoca sınıfa girdiğinde hoca sandalyesinin kırılmış olduğunu görüyor. Sınıfa sorduğunda öğrenciler arkadaşlarını korumak adına ismini söylemiyorlar. Bu durumda hoca bu işi yapanı nasıl ortaya çıkarabilir?

V52 Hoca derste çok çekingen olan, bildiği cevapları dahi söylemekten çekinen öğrenciyi derse katılmasını ve aktifliğini sağlamak için ne yapmalıdır?

V53  Bir kız öğrencinin kısa etek giyip derste diğer öğrencilerin dikkatini bozması durumunda, öğretmen ne yapmalıdır?

V54  Hocanın verdiği ödevi devamlı yapmamakta alışkanlık haline getiren bir öğrenciye, öğretmenin yapacağı en iyi davranış ne olmalıdır?

V55  Lisedeyken bir öğrenci dersi geçebilmek için hocasına rüşvet teklif etti, hoca sert bir tavır gösterince öğrenci de hocayı tehdit etti ve seni bu okuldan attırırım dedi. Bu durumda öğretmen ne yapmalıdır?
V56 Lisede edebiyat dersinde ateist olan hocamız Allah’ı ve peygamberi aşağılayıcı bir fıkra anlattı,herkes şaşırdı ve bir arkadaş ile beraber müdür hocayı şikayet ettiler ve hoca açığa alındı.Bu olayda öğrenciler nasıl bir tepki koymalıydılar?

V57Ortaokulda İngilizce hocamız Mustafa adındaki arkadaşımızı tekme,tokat,yumruklarla sınıfın ortasında dövdü ve hepimiz şoke olduk.Bu olayda öğrenciler nasıl davranabilir ve öğrencileri nasıl etkiler?  

V58İlkokulda bizden yaşça biraz daha büyük ve erken gelişmiş bir kız arkadaşımızla hoca daha çok ilgilenip sürekli sarmaş-dolaş olurdular.Hala zihnimizde olan ve bizi düşündüren bu olay öğrencileri nasıl etkiler ,psikolojilerini nasıl etkiler?

V59 Lisede bir bayan öğretmenimiz ile ailesi zengin arabası olan bir öğrencinin arkadaşlık ilişkisi olduğu öğrencilerce biliniyordu.Bu olayda öğrenciler ne yapabilir?                                           

V60 İlkokulda bahçeden içeri doğru hızlı koşarken girişte müdüre çarptım,çok sert olan müdür şiddetli bir tokat attı bana.Böyle olaylar öğrenciler üzerinde nasıl etkiler bırakır? 

V61 Lisede geometri hocamız derslerde sürekli türkü söyler,ara sıra sigara içer,derse pek önem vermez bizi serbest bırakırdı derste.Bu durumda öğrenciler nasıl tepki koyabilir,ne yapabilir?

V62Staj yaptığım okulda bir bayan öğretmenle derse girdim,hoca sürekli sınıfa bağırıp çağırıyor,aşağılıyor ve bir soru sorduğunda öğrenciler cevap veremeyince düşük not veriyor.Öğrencilere bu şekilde davranması doğrumu,öğrenciler bu davranıştan nasıl etkilenir?

V63 İlkokulda bir hocamız verilen her ödevden sonra eğer herkes yapmamışsa bütün sınıfı sopayla sıra dayağından geçiriyordu.Böyle bir davranışın doğruluk payı olabilir mi,düşündüklerinizi anlatınız?

V64 Ortaokulda fen bilgisi hocamız her derste küfürlü konuşup,kötü sözler kullanıyordu,bizi rahatsız eden böyle bir durumda hiçbir şey yapamıyorduk,sizce ne yapılabilirdi?                     

V65 Ortaokulda müdür yardımcısı her teneffüste tuvaletleri kontrol ediyordu ve sigara içeni yakaladığı zaman bir güzel dövüyordu,ceza veriyordu.Sizce müdürün yaklaşım ve uygulayışı doğrumu?
V66  İlköğretimde müdür yardımcısı abdest almak için kızlar tuvaletini kullanmak ister. Kızlar tuvaletini boşaltır. Ama içerde kalan bir kızı tekme tokat döver. Öğretmenin davranışı karşısında ne yapılabilir?
V67
Kız öğrenci öğretmeninden duygusal yönden hoşlanıyor ve bu nenle derslere konsantre olamaz. Bunu fark eden öğretmen öğrencisiyle konuşur ama hiç bir şey değişmez. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

V68Biz liseyde iken bir öğretmen ile öğrenci duygusal yönden bir beraberlik yaşarlar. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

V69Okulda öğrencinin durumunu merak eden veli bir süre sonra öğretmenlerle tartışırlar.sonra öğrenci ve veli öğretmeni dövmeye başlarlar. Böyle bir durumda ne yapılabilir?

V70 Öğrenci ile öğretmen derste tartışırlar. Tartışma bir süre sonra kavgaya dönüşür. Öğrenci öğretmeni döver. Böyle bir durumda ne yapılabilir ?
V71
Hocanın öğrenciye sorduğu soruya karşılık lakaytlı cevap alması durumunda hoca ne yapmalıdır? Ör: İbn-i Sina neyi bulmuştur? Sezeryanla doğumu bulmuştur gibi

V72ise son sınıf öğrencileri anlaşarak 4 saat derse girmezler. Bu olay okul idaresince anlaşılır. Sınıf öğretmenleri sınıftan bir öğrenciye bu olayı neden yaptıklarını, kimin etkisi altında kalındığını sorar. O öğrenci sınıf arkadaşlarının ortak kararı olduğunu, sebebinin de son sınıf öğrencisi ve ÖSS sınavının olduğunu belirtir. Okul müdürü veya öğretmen burada ne yapmalı?

V73Bir lisede okul müdürü öğrenciler derse girmeden kısa bir konuşma yapar. Bir kız öğrenciyi tüm okulun önüne çıkararak etek boyundan dolayı rezil eder. Ayrıca müdür çıkarmak istediği kızın ismini yanlış vererek başka bir öğrenciyi çıkarmıştır. Müdürün bir eğitimci olarak yaptığı bu davranış doğrumudur?

V74Öğretmen sınıfta ders anlatırken, bir öğrenci öğretmenin konu hakkında verdiği bilgilere itiraz eder. Bu öğretmenin yerinde siz olsaydınız öğrenciye ve sınıfa karşı nasıl bir tutum sergilerdiniz?

V75Lisede Cuma günü İstiklal Marşı sırasında bir öğrenci arkadaşına sessizce birkaç kelime söylüyor. Tören bitince bunu fark eden arkadaki müdür muavinlerinden biri daha öğrenciler sırada iken çocuğu herkesin önünde tekme tokat odasına götürüyor. bu durumda neler söylenebilir?
V76okul nöbetçisi olduğumuz zaman istediğimiz arkadaşlarımız derste idare çağırıyor diye çıkarıyorduk bu durumda okul idaresi ne yapmalıdır?

V77Ben lisedeyken hocalarımdan biri sınıf hâkimiyetini sağlamak için onur kırıcı, rencide edici laflar kullanıyordu. Hocanın yaptığı doğrumu?

V78Hoca kışın okul bahçesinde dolaşırken kendisini sevmeyen bir öğrencisi yüzüne kartopu vuruyor. Hoca bahçedeki öğrencilerden kimin bu kar topuyu atmış olabileceğini tahmin ediyor. Ancak kar topuyu atarken görmediği için suçlayamıyor. Hoca bunu ispatlaya bilmek için ne yapmalıdır?

V79İlkokulda bir öğretmenimizin sandalyesine yapıştırıcı sürerdik oda sandalyeye yapışıp kalırdı ve gülerdi. Sizce öğretmen neden böyle davrandı?

V80Bayan öğretmen sınıfa girdiğinde sözlü tacize uğradığı takdirde ne tür bir davranış sergilemelidir?

V81Çok kirli bir öğrenci sınıfta sürekli burnunu karıştırır, yerlere çöp atar. Üstü başı kir içinde gezer.

V82Türkçe konuşmasını bilmeyen bir öğrenci ile öğretmen Kürtçe konuşunca o an diğer öğrenciler öğretmene “Hocam siz Kürtçe biliyor musunuz?” diyerek bir tepkide bulunuyorlar. Ve öğretmenle Kürtçe konuşmak istiyorlar. Öğretmenin bu durumda ne yapması gerekir?

V82Sınıfın başarılı öğrencilerinden biri hocaya anlattığı konu ile alakalı soru sorar.fakat hoca sorunun cevabını bilmiyor ayrı yeten bilmediğini açık ederse sınıfta itibarı ve sınıf hakimiyeti kalmayacaktır. Bu durunda hoca ne yapmalıdır?

V83Genellikle lise talebeleri okul bahçesinde, tuvaletlerde ve hatta bazen sınıflarda sigara içmekte. Okul idaresi bu olumsuz durum karşısında pek etkili olamıyor. Biz okulda bir öğretmen olarak ne yapmalıyız?

V84Edebiyat dersinde öğretmen 15 dakika kadar dersi anlattı. O arada başının ağrıdığını söyledi. Derse 15 dakika kadar mola verdi. Masaya başını koydu ve biraz dinlendi. Sınıf camları açıktı. Öğrenciler pencereden atlayıp, dersten kaçmayı düşündüler. Öğrencilerden birisi pencereden atladı ve kantine kaçtı. Birkaç öğrencide cesaret alıp pencereden kaçtılar

V85Matematik dersinde öğrencinin bir tanesi konuşarak arkadaşlarını rahatsız ediyordu. Öğretmen konuşan öğrenciyi uyardı ama öğrenci öğretmenin sözlerini dikkate almadı. Öğretmen, öğrenciyi tekrar sert bir dille uyardı. Bu defa öğrenci öğretmene sert çıktı. Öğretmen ve öğrenci arasında kavgaya dönüşecek bir tartışma yaşandı. Öğrenci öğretmene vurmaya yeltendi. Öğretmen idareye giderek öğrenciyi disipline verdi. Fakat okul müdürü o öğrencinin tanıdığı olduğu için öğretmenin şikâyetini kabul etmiyor.Bu duruma maruz kalan öğretmen ne yapmalıdır?

V87Benim okuduğum lisede bazı öğrenciler uyuşturucu madde kullanıyorlardı. Bunlardan birkaç tane sini esrar içerken gördüm. Bu durumda ne yapılmalıdır?
V88
Orta okulda sosyal bilgiler hocamızın çelik cetveli vardı.Herkes onunla dayak yemekten çok korkardı.Sınıf listesinden birkaç numara söylerdi onlar anlatsın derdi.Öğretmende ya çok az anlatırdı yada hiç anlatmazdı.Öğrencilerden anlatmayan olursa döverdi.

V89Sınıf içinde bir görüş yüzünden sınıf ikiye bölünüyor. Öğretmen sınıfa girdiğinde iki grup oluşturan öğrenciler birbirlerine laf atarak zıtlaşmaya başlıyor. Öğretmenin bu durumda ne yapması gerekiyor?

V90 lise birinci sınıfta okulun 1. katında biyoloji dersi işliyorduk. Bir öğrenci derse geç kalmıştı, okul müdürü derse geç gelen öğrencileri kesinlikle içeri almazdı, bunun için öğrenciler içeri girdikten sonra okulun kapılarını kapatırdı. Geç kalan öğrenci bizim bulunduğumuz sınıfın penceresinden içeri girmişti hoca buna karşı çıkarak öğrenciyi geri çevirmek istedi, ancak öğrenci inatla içeri girip hocayla kavga etti. Okulun müdürü bu öğrenciden çekindiği için bu öğrenciye bir şey yapamıyordu. Böyle bir olay karşısında ne yapılabilir? .

V91Ortaokul ikinci sınıftayken Türkçe dersi hocasını bekliyorduk. Sınıfça o hocadan çok korkuyorduk. Derse girdiğinde yüzü kıpkırmızıydı sarhoştu ve aşırı dayağa başvururdu. Ama kızlara hiç dayak atmazdı. Bizlere ödevleri yapıp yapmadığımızı sordu. Sonra ödevleri yapmayanları tahtaya çıkarıp sıra dayağına çekti. Kızların yüzünü okşamaya başladı ve olmadık laflar söylüyordu. Biz bu hocadan çok korktuğumuz için hiçbir şey yapamadık. Böyle bir hocaya karşı ne yapılabilir?

V92Ortaokulda tarih dersimize bayan bir öğretmen geliyordu. Bu bayan öğretmen öğrencilerden hediyeler isteyerek bunun karşılığında iyi not verirdi. Benim bir arkadaşımın tarih dersi zayıftı. Öğrenci hocanın yanına giderek nasıl geçeceğini sordu. Hoca kendisine bir iç çamaşır takımı getirirse onu geçireceğini söylemişti. Bu öğrenci bir iç çamaşır takımı getirerek geçti. Bu olay okulda yayılmasına rağmen idare buna karşı çok sorumsuzca davrandı hiçbir şey yapmadı.
V93Sınıfında küçük yaşta hırsızlık yapan öğrencileri tespit eden bir öğretmenin bu durum karşısında ki davranışı nasıl olmalıdır?

V94Öğrenciler arasında çekememezlik ve kıskançlık duygularının önüne geçmek ve durdurmak için okullarda öğretmenler nasıl bir çalışma yapmalıdır?

V95Liseye giderken bir erkek arkadaşımız saç tıraşına dikkat etmezdi. Öğretmenimizde onun saçının bir bölümünü kesmişti. Öğretmenimizin yapmış olduğu bu davranış doğrumudur veya nasıl bir davranış sergilenmelidir?

V96Okulda arkadaşlarına göre öğrenme seviyeleri düşük ama gayretli öğrenciler bulunmaktadır. Öğretmen bu öğrencilere karşı nasıl bir davranış sergilemelidir?

V97Sınıfında birkaç kişinin yaramaz olmasından dolayı öğretmen ders işleyememektedir. Öğrencilerine verimli olamadığını düşünen bu öğretmenin ne yapması gerekir?

V93Lisedeyken bir gün hocamız biyoloji dersinde sınıfa televizyon getirerek konuyla ilgili bir belgesel izlettirerek konunun bizde kalıcı olmasını sağladı.

V94Ortaokuldayken Türkçe öğretmenimiz her ay sınıfta bilgi yarışması düzenleyerek genel kültür bilgimizin artmasını sağlıyordu.

V95Lisede matematik öğretmenimiz hafta sonları ek ders yaparak matematiği daha iyi kavramamıza yardımcı oluyordu.

V96sınıf öğretmenimiz maddi durumu kötü olan öğrenci arkadaşlarımız için diğer öğretmen arkadaşlarından para toplayarak bu arkadaşlarımızın okumasına destek oluyordu.

V97Üniversitedeyken ders hocasının sınıfımızdan bir arkadaşa yanlışlıkla fazla imza attığı için, bu öğrenciye ağza alınmayacak laflar ederek öğrenciyi dersten çıkardı. Ben bir üniversite hocasının yaptığı bu davranışı içime sindiremedim.

V98 Eğitimin her kademesinde öğretmenlerin sınav notunu öğrencilere karşı bir koz olarak kullanmasını bir türlü içime sindiremedim.

V99Lisede milli güvenlik derslerine ordudan bazı üst düzey yetkilileri derse girerek öğrencilere milliyetçilik düşüncelerini empoze etmesi istenmedik bir davranıştır.

 

hit counter
hit counter