Zehirli Yılanların Isırmalarına Karşı Alınan Önlemler, Yapılan Müdahaleler ve Yılan Zehirlerinden Panzehir Geliştiren Laboratuarlar Çalışmaları 46'

   Yılan zehirleri kötüden fazla olabilir. Çoğumuz için yılan nefret, tiksinti olabilir. Bazıları için ise ilgi çekicidir. Elbette bazıları öldürebilir. Yılanlarının korkutucu olmalarının sebepleri beklide el ve kollarının olamayışı kulaklarının olmayışı ve dilini dışarı çıkarması olabilir.

   Yılanlar insanları zehirlediklerinde genelde ısırılan bölge şişer.

   Bazen Amerika’nın bazı yerlerinde yılan partileri verilir. Çıngıraklı yılan partileri denilen yerlerde yılanlar insanlar yılanlarla karşı karşıya getirilir. İnsanlara Yılanlardan korkulmaması gerektiği mesajını vermek isterler. Katılanlar heyecan yaşarlar. Ayrıca bu yılan partileri turizm açısından da önemli katkılar sunuyor. Ayrıca halk bu yılan partileri halk için yılanların sayısının azalması demek. Çünkü bu yılanlar tarlalardan toplanır ve partilerden sonra çeşitli laboratuarlarda değerlendiriliyor.

   Aslında çıngıraklı yılanlar; fare, kertenkele ve köstebekleri yiyor. Aslında yılanlara bu şekilde bakıldığında faydalı canlılardır. Ama ev hayvanları ve insanları ısırmaları insanların, yılanlar hakkında faklı şekilde düşünmelerine sebep oluyor.

   Çıngıraklı yılan zehri hemotoksiktir. Kan dokusunu ve hücrelerini tahrip edip kanamalara sebep olurlar. Ayrıca ciddi yaralanmalar, kangren ve uzvun kaybedilmesine sebep olurlar. Bazıları ise nörotoksiktir. Bunlar sinir sistemini hedef alır. Kalbin durmasına, boğulmaya ve sıklıkla ölüme neden olurlar. Bunlarla mücadele etmek için panzehir kullanılmalıdır. Bu panzehir yılan zehrinden elde edilen bir solüsyondur. Bu panzehir enjekte edilebiliyor.

  Son zamanlarda yılanlar sanki bir oyuncakmış gibi gösterilmeye başlandı. Ayrıca insanlar internet üzerinden de bunları satın alabiliyorlar. Bu insanlar için ciddi sorunlar oluşturuyor. Yani insan bilinçlenmeden evlerine yılan almaları ciddi sorunlar yaratabiliyor. Ne yazık ki günümüzde insanlar mantık satın alamıyor ama yılanları kolaylıkla satın alınabiliyor.


Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.Yılanlar neden korkutucudur?

   S-2. Yılanların zehirledikleri bölgelerde ne gibi değişiklikler olur?

   S-3.Çıngıraklı yılanlar hangi açıdan faydalıdırlar?

   S-4.Çıngıraklı yılanlar hangi açıdan zararlıdır?

   S-5.Çıngıraklı yılanların zehirleri nasıldır?

   S-6.Nörotoksik olan zehirler ne gibi etkiler yaratır?

   S-7.Evlerde yılanlarla beraber yaşamak ne gibi zararlı etkilere sebep olabilir.

   S-8.Amerikanın bazı yerlerinde niye yılan partileri düzenlenir?