Yellow Stone; Bizonları, Kurtları, Çakalları, Ayıları ile Geyiklerinin Hayat Döngüleri

    Yellow Stone parkında bizonlar ve diğer canlılarla ilişkilerini göreceğiz. Bizonların insanlar dışındaki tek düşmanları kurtlardır. Bizonlar bazen parkın çetin kış şartlarına dayanamazlar ve ölürler. Kurtlar bu ölen bizonları yerler.

  Yellow Stone de bir ara bütün kurtlar öldürüldü. Bizonların sayısı da çok azalmıştı. Sonra Kanada kurtları bu parka geldi. Kanada kurtları buranın yerlileri gibi davranmaya başladı.

  Tek bir içgüdü bizonu sürüden ayırabilir. Bu içgüdü doğum içgüdüsüdür. Bizonun yavrusu 1 saat içinde ayağa kalkıp yürüyebilir. Bu yeni yavrular kurtlar için sürekli ilgi odağıdır. Kış mevsimi geldiğinde kurtlar yavruları ile iyice acıkır ve bizonlara saldırırlar. Bazen bizonlar diğerlerinin selameti için bir yavruyu kurban verebiliyorlar.

   Kurtlar bizonlara saldırdığında diğer bizonlar yardıma geliyor. Bu şekilde kurtları uzaklaştırıyorlar. Bizonlarda bir hiyerarşi var. Dişiler baskındır. Bazı bizonlar tek başına takılır. Bunlar çitleşme dönemi yaklaştığında sürüye tekrar katılırlar. Bazı ayılarda bizon yavruları ile besleniyor. Ayılar anne bizonlarla başa çıkamaz. Ama ayılar her şeyi göze alıp bizon sürüsünün içine dalıp bizonların yavrularına saldırabiliyor.

  Yaza doğru bizonların yavruları büyür. Arık bizonlar yavrularına çakallarla nasıl başa çıkacağını öğretiyorlar.

   Bizonların mideleri dört bölmelidir. Yaklaşık 20kg otu midelerine alabiliyorlar. Bizon boğalar çiftleşme döneminden yaklaşık 3 ay önce kavgaya başlıyorlar. Erkekler burunları ile dişileri yokluyorlar ve dişinin istekli olup olamadığını bu şekilde anlıyorlar. Bazen başka erkeklerde aynı dişi ile çiftleşmek isteyebiliyorlar. Buda kavgalara sebep oluyor. Bu kavgalarda ya kaburgaları kırılır ya da daha kötü yaralanırlar. Yellow Stone da ağustosun başında çiftleşme sezonu çılgınlığa dönüşür. Kavgalar çiftleşmeye erkeklerin karar verdiğini düşündürür. Ama kararı dişiler verir. Dişi çiftleşmek istemez ise kaçar. Bir anne bizon bir erkekle çiftleşirse yavruları ile ilişkisi kesiliyor. Çiftleşme döneminde sadece birkaç erkek başarılı olabiliyor. Bazıları yaralanıyor, bazıları da ölüyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

    S-1.Bizonların mideleri kaç bölmelidir?

    S-2.Bizonlar midelerine kaç kg ot alabilirler?

    S-3.Kurtlar bizonlara saldırdıklarında diğer bizonlar ne yapar?

    S-4.Bizonlar kendi aralarında niye kavga ediyorlar?

    S-5.Yellow Stone de çiftleşme dönemi ne zaman başlıyor?

    S-6.Bizonlarda çiftleşmeye kim karar verir?

    S-7.Yellow Stone’a kanada kurtları ne zaman geldi?

    S-8.Bizonları sürüden ayıran nedir?