YER KÜRESİNDEN GÖZLENEN 88 YILDIZ TAKIMI 41dk

 

            Bu filmde gökyüzünde ki takımyıldızlarından bahsetmektedir. Ayrıca geçmişten beri bu yıldızlardan nasıl faydalandığımız da anlatılmaktadır.

            Gerçekte takımyıldızı yoktur. Bu isim insanlar tarafından verilmiştir yerden gökyüzüne bakılıp bir birine yakın olan yıldızlar hayali çizimler ile bir birine birleştirilmiş ve buna bağlı olarak ortaya çıkan şekle isim verilmiştir. Kral, avcı, köpek, ejderha, alfa, boğa, yay, kuğu, ayı takımyıldızı gibi…

            Yapılan araştırmalar eskiden beri yani henüz mesafe ölçer ya da bir uydu icat edilmeden önce insanlar bu takımyıldızları sayesinde yer ve yönlerini buluyorlardı. Fakat günümüzde bunlar pek kullanılmaz çünkü teknolojinin gelişmesi ile bu yıldızlar kullanımı bir tarafa bırakıldı.

             Takımyıldızları insanlar tarafından bir inanç sembolü ya da mistik bir güç olarak görülürdü. Örneğin takımyıldızlarına bakıp burçların hazırlanması ve bu burçlara bakılarak insan karakterlerinin belirlenmeye çalışılması. Aslında bu, güneş hangi ayda hangi takımyıldızına bakıyorsa o ayda kim doğmuşsa veya kimin doğum gününe denk geliyorsa o şahıs otakım yıldızının temsil ettiği burçtan sayılır. Ya da mısırlıların bu takımyıldızlarından esinlenerek piramitleri inşa ettikleri ileri sürülüyor. Aslında bu olasıdır çünkü üç büyük yıldızın oluşturduğu bir küme onlar için bir kutsallık ifada ediyorsa insanları kullanıp onlara daha yakın olmak için birer mabet evi ya da firavunun ölünce ruhunun rahatlıkla göğe çıkması için dinleme evi olarak yapmış olabilirler.

             Bu filimde takımyıldızlarından bahsedilmektedir. Takımyıldızlarını oluşturan yıldızların bazıları oldukça büyüktür bazıları ise küçüktür. Ya da bazıları oldukça uzakta ya da yakındalar. Bu sebeplerden dolayı hepsi aynı parlaklıkta ışık vermez. 

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 1. Yıldızlar ne işe yarar?
 2. Dünyada yer tespiti nasıl yapılır.
 3. Gökyüzü her yerde aynı mı gözükür?
 4. Yıldızların uzaklık mesafesi nasıl hesaplanır?
 5. Yıldızların değişen parlaklıkları neyi ifade eder?
 6. Dünya dönüşünde bir yalpalama var mıdır?
 7. Yıldızların burçlarla ilişkisi nedir?
 8. Hangi takımyıldızı bir kara deliktir?
 9. Eskiden yön tayini nasıl yapılırdı?
 10. Kaç adet burç takımyıldızı vardır?
 11. Yıldızların hayat çizgisi nasıldır?
  Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)