Yellowstone Süper Volkanı Patlasa Ne Olur? Yer Yüzünde Geçmişteki Süper Volkanların Tahripleri

   Yellowstone milli parkında 2003 baharında tuhaf şeyler olmaya başladı. Bazen hiç püskürmeden 50 yıl duran dünyanın en büyük gayzeri 100 m den yükseğe son derece sıcak su püskürtmeye başlayarak harekete geçti.Uydu fotoğrafları yerin altında inanılmaz bir şeylerin olduğunu çıkarttı.İnternette asılsız söylentilerle 700 bin yılda bir olabilecek kadar büyük bir süper volkanın patlamak üzere olduğu söylendi.Son süper volkanik patlama 74 bin yıl önce meydana geldi.Bir medeniyeti yeryüzünden silebilecek kadar büyük bir patlamaydı.Süper volkanlar görülmüş en büyük patlamalara sahne olur.Bir süper volkan patlaması Hiroşima dan 1 milyon kat daha büyüktür.Hiçbir sıradan volkanik patlama buna yaklaşamaz bile.Bir süper volkanın çıkardığı kül kıtanın yarısını kapsayabilir.

   Dünya tarihinde 20 den fazla süper volkan patlaması tespit edildi.Ve bunlardan yarıdan fazlası kuzey ABD de oldu. Birçok bilim adamı Yellowstone nin altında faal bir süper volkan olduğuna inanıyor.Eğer böyle bir patlama olursa Amerika nın ayakta kalması çok zor olur.

   Yellowstone milli parkı büyük kısmı kuzey batı Wyoming eyaletinde yer alan 8800 km2 lik koruma altında ki doğal doğa alanıdır.Özellikle içinde bulunan çok büyük gayzerleri ile tanınır.Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı burada bulunur ve sayıları 10000 i aşmaktadır.Eğer süper volkan patlarsa insanlık tarihinde ki en büyük patlama olabilir.25 km yükseğe döküntü fırlatabilecek kocaman heyelanlara sebep olabilecek ve binlerce insanın ölümüne neden olabilecektir.Ortalama büyüklükteki bir volkanik patlamada dahi, volkanın coğrafi konumu ve fiziksel yapısına göre bir çok doğal afet ardı ardına gerçekleşebilir. Şiddetli depremler, heyelanlar, dev tsunami dalgaları veya büyük yangınlar. Patlamanın ürünü olan tefranın yani aşırı sıcak zehirli gazlar, buhar, kül ve kayaların gökyüzünü kaplaması ise dehşet vericidir.Volkanik bombardıman ve korkunç piroklastik çığlar kilometrelerce alanda yaşamı yok eder. Kül bulutu her yeri kaplar, gündüzü geceye dönüştürür. Sülfürik asitli kül bulutları Güneş ışılarını engelleyerek soğumaya neden olur. Dondurucu soğuklar yıllarca sürebilir ve kıtlık, açlık, salgın hastalıklar yaşanır.

   Yellowstone yi patlamaya bu kadar meyilli yapan magmanın türünde gizldir. Yellowstone nin patlayacağına dair ilk işaret muhtemelen yerin yükselmesi olmuştur.Yeryüzünde ki magma şişince üstündeki kayaları çatlatır.Yerkürenin bacaları konik şekilli yanardağların aksine dev magma hazinesine sahip volkanlar patladıklarında geriye kaldera denilen bir çöküntü krateri kalır.Kalderanın yükselip alçalması volkanın faal olduğunu gösteriyor.

   Ölüm çok çabuk olur. Ancak dış derinin yanmasından değil de çok ama çok sıcak gazları solumaktan olur. Volkanik küller asıl küllere hiç benzemezler.Mikroskopta incelendiğinde bu küllerin çeltikli bir yapıda, küçük cam parçalarına benzediği görülür.Bu ciğerleri anında mahveder.Milyonlarca insan bu nedenle hayatını kaybedebilir.

   Milli parkın altındaki süper volkan hazır bekliyor.Patlayacak olursa dünyayı volkanik bir kışa mahkum edebilir.Volkanik patlamayı önceden görmek sismik verilerle mümkün olabilir.Ancak bilinen hiçbir teknoloji buna engel olamaz.Ama insanların kurtulması için bir umut olabilir o da güçlendirilmiş tesisler hazırlanarak.İnsanoğlu bu tür patlamalara hazırlıklı olmalıdır çünkü bu tür patlamalar dünyanın tarihinde görünen patlamalardır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları, Filmin Ayrıntılarında Ve Özet İçerisin De Vardır.

1-Bir volkanı süper volkan yapan nedir?

2-Bir süper volkan patlaması nerde olacaktır?

3-Yellowstone u bu kadar büyük volkanik yapan nedir?

4-Yellowstone u bu kadar patlamaya meyilli yapan nedir?

5-Bu süper volkan patlamasında ABD ayakta kalabilir mi?

6-Son süper volkan patlaması ne kadar yıl önce meydana geldi?

7-Patlamanın olmasıyla oluşabilecek etkiler nelerdir?

8-Patlamaya engel olunabilir mi?

9-Dünya tarihinde ne kadar süper volkan patlaması tespit edilmiştir?

10-Yellowstone nin patlayacağına dair ilk işaretler nelerdir?

 11-Milli parkın altında oluşabilecek patlamanın etkileri nelerdir?

12-Volkanın faal olduğu nasıl anlaşılır?

13-Volkanik külleri zararlı yapan nedir?

14-Volkanik patlamanın ölüm sebepleri nelerdir?

 15-Süper volkan patlamasına karşı  önlem alınabilir mi?

          SÜMEYYE BÜŞRA ÇINAR           9010002016                           BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 4