Yırtıcı, Evcillerin Kuşların Etolojisi ve Kuş Uçak Simülasyonu 59 dk

Gökyüzü bizim diye düşünürüz. Yapılan manevraların hepsini bildiğimizi düşünürüz. Yırtıcı kuşlar

Nasıl uçuyor ve avlanıyor. Onların tekniğini kullanabilir miyiz? Uçak üreticileri bu araştırmaları yaparlar.

Hava akrobasisi konusunda uzman olan kuş doğandır. Alaca doğan yavruları için yuva yaparken Nükleer Santralde bulunan bir direk i tercih edebilirler. Alaca doğanlar insanlar tarafından kireçtaşından yapılmış yüksek kayalıklardaki yuvaları tercih ediyorlar. Her şeyi bildiğimizi düşündünüz mü? Ancak arasında diğerleri yırtıcı kuşlar çarpıcı savaş taktikleri inanılmaz kantlar. Peki, ama bu yırtıcı kuşlar nasıl uçar ve avlanır. Ve insanlarla ilişkilerinde onların tekniklerini bizde kullanabilir miyiz? Yüksek performanslı uçaklar yapan insanlar hep bunun hayalini kurar. Her zaman bu yırtıcı kuşlar için bir ilham almaktadırlar. Bu inanılmaz kuşlar sayesinde uçalım. Uçuş becerilerine bir göz atalım. Öteki kuşlar hangileridir. Şahinler 300 m de nefes alabilir

Baykuşlar çok sessizler.   Kartalların inerken kullandıkları pençeler ve tabi bide hava akrobasinde uzman doğanlar vardır. Şimdide en büyük en hızlı en sessiz ve en öldürücü yırtıcı kuş türü yani doğandır. Bir tek aile ile yaşamak için bir tek güvenli bir yer olması gerekiyor. Ancak bu alaca kuş çocuklarını yetiştirmek için yuva olarak enerji santralini seçmiş. Çevre gönüllüsü bu doğa o kadar karışmacı ki yavrularını korumak için bizi şuan uzak tutmak için uğraşmıyor bile bu yuvanın olduğu yer göründüğünden de doğal bunlar uzun yıllar boyunca insanlar tarafından yapılanlar binaları tercih ediyorlar bir de onları doğal güneş taraflarındaki yerlerine getirebiliyoruz.

Alaca doğanlar yavrularını yerdeki düşmanlardan kayalıklarda yetiştiriyorlar ama ancak her yuva özellikle diğer yırtıcı kuşları tepki çıktığında kızılkuyruklu şahin alaca doğanlara yaklaşıp daha ağır yuvaya doğru geldiğinde korumasız kalamaz. Alaca doğan daha da güçlü olduğu için savaşmaya hazırdır. Her türlü tehdit altına girer kızılkuyruk kuşağı tepesindeki tehlikenin farkında bile değil.Bu onun en iyisi gücünü yine kanıt laması uçma hayalı kuran insanların yırtıcı kuşların gibi uça bilmesi imkansız ama insanlıkta yapılan buna en uygun şey F22 dır.Diğer bütün uçaklardan çok daha hızlı döne biliyor.Bu uçak öyle tasarlanmış ki hızlı gitmeyi seviyor yavaşlayamıyor .Ff 117 İse halen en az ses çıkaran uçaktır.Yavrular yırtıcı kuşların tehdidi altında Alaca doğanlar şahinlerle savaşmaya hazırlar.

F22ler kuşlar gibi hızlı ve dönebilirler. Uçağın hareket eden parçaları olduğu için kendini kontrol edebiliyor. Doğanlar avını görebilmek için yaklaşık 900 m yüksekliğe çıkabiliyor.25 g ile pike yapabilirle

Alaca Doğanlar durmadan 1600 km , Balık kartalı 600 km , Kekreniz 900km uçabilir.

 Ağırlıkları 35g dan 15 kiloya değişebilir. Kanat genişlikleri 30 cm den en büyüğü ise 3,5m bulur. .Bir kuşun(kızılkuyruklu) arkasına bir kamera yerleştirilerek bir anda nasıl yere çarpmadan uçtuğunu, kafa, gaga ve kanatlarını nasıl değiştirdiğini görmek için yapılmış.

 Kuşun kaç m de uçabildiğini bulmuşlar. Ölü balıklarla beslenen kel kartallar rüzgarlı havada bile stabil uçarlar. Rüzgârlı havalarda bile sağlam uçarlar. Gri baykuş kulakları sayesinde avını çıkardığı sesten tespit eder. Bu sayede avlanır. Uçarken ses bile çıkarmazlar.

Akbabaların kullandığı dinamik dalış taktiği bazı savaş uçağı pilotları tarafından eğitim sırasında uygulanmaya çalışmaktadır.

Kerkenes kuşları avlarını ultraviyole olarak görebilirler. Alaca doğanlar 45 derecelik bir açı ile görürler. Detayları bizden üç kat daha iyi görürler. Çünkü yırtıcı kuşların göz yapıları içinde görüntüyü bloke edecek damarlar yoktur. Ayrıca gözlerinde fotoseller vardır. Gözbebekleri daha güçlü kaslar tarafından kontrol edilir.

Bazı yırtıcı kuşlar yalnız avlanır, bazısıda insanlarla avlanır Atmacalar gibi. Bazı Harrison şahinlerde sürü olarak avlanmayı sever. Kendi ağırlıklarından daha fazla kilolu olan tavşanı avlayabilirler. Avcılıkta usta olan alaca doğandır.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

  1-Doğan uçarken kaç m ye çıkar?

  2- Şahinler Kaç m de nefes alabilirler?

  3-Eğer bir şahinle f 22 aynı boyda olsalardı hangisi daha iyi uçardı?

  4-Alaca doğanlar kaç km menzile kadar uçabilirler?

  5-Kuşlar insanlardan neden daha iyi görürler?

  6-Hindi akbaba uçuşu nedir?

  7-Eğer bir şahinle f 22 aynı boyda olsalardı hangisi daha iyi uçardı?

  8-Alaca doğanların yüksek kayalıkları tercih etmesinin sebebi ne olabilir?