Yaşayan Cennetler 42 dk

Bir kaç gün süren dönemin ardından onlar oluyor. Ölüler kısa bir sürede çürüyerek ve yavrularının doğacağı suya besin olacaka. Yazın sonuna doğru son balık göçü başlar. Kısa bir süre parlak renkler hâkim olur. Dünyanın en nadir ve en büyük kartal türleri için cennete dönüşüyor. Deniz kargası kışı burada geçirir. Kanat açıklığı iki metredir. Başka kartalların yiyeceklerini çalmaları için kanatlarının büyüklüğünü gösterirler. Sibiya’nın bu bölgesinde avlanarak hayatta kalmasına rağmen leşçilik ve hırsızlık çok vardır. Avrasya’nın en büyük ayılarına geliyoruz. Baharda günlerin ısınmasıyla birlikte uzun uykular sona eriyor. Her yerinde ayılar görülmeye başladı. Bir yasındaki küçük yavrular yaklaşık beş kilo. Toprak üzerindeki ilk günün tadını çıkarıyorlar.5 ay önce mağarada doğduklarında anneleri henüz kıs uykusundaydı. Sonra ancak bir kaç gram olabildiler. Diğer ayılar etrafta dolaşırken yavrular annelerini yakını da olur yetişkin bir erkek avı öldürebilir. Annenin korunması gerekiyor. Yeni çiftleşen bu ikili yavru peşinde değil mağaralarında yeni çıkan çoğu ayı kudretle çıkan olağanüstü doğa güzelliklerinden birine doğru gidiyor. Burası daha sıcak ve bereketli olan gayzer vadisi topraktaki derin yarıların yukarıdaki derin suların aşağıdaki magmaya ulaşmasını sağlar. Su kaynar ve fışkırır. Gayzer vadisinde kız çok güçlü hissedilmez Baharın tazeliyle dağlar hala karla kaplı olduğu için ayılar beslenmek için gittiği ikinci yer deniz kıyısı oluyor. Burda aç ayıların yiyebileceği bol miktarda filizlenen yeni bitkiler var. Yavru ayılar içinden cazip bir yer. Sadece kar ve buzu bilen yavrular kesifte. Dağ koyunları da çimenlere geliyor. Ama ayılardan kaçarak geliyorlar. Küçüklerinden bile. Yırtıcıların çıkamayacağı kayalıklara tırmanıyorlar. Dağ koyunları kayalarda ve dağlarda çok çeviktir. Diğer iri hayvanların rahatça ulaşmayacağı yerlerde otlayabilirler. Yavru ayıları hala annesi emziriyor. Ama merak ve oyunculukları kendi başına alanınca çok yararlı olacak. Boz ayıların mevsimlere göre değişen çeşitli beslenme seçenekleri vardır. Deniz su samurları aç yemek yiyen ayılara dikkat etmeli. Samurlar karıncalarını doyurmadıklarında büyük gruplar oluştururlar. Katil balinalar samurları avlamak için onların bulunduğu sulara doğru gelirler. Bazıları ne yazık ki zamanında karaya çıkamıyor ve balinaların eline düşmekten kurtulamıyor.

Aralık ayında ayılar altı ay kış uykusuna yatıyorlar. Bin tane deniz kartalı Sibirya’nın ıssız bir bölgesinde yaşıyor. Avrasya’nın en Büyükayıları baharda ısınması ile uykuları sona eriyor.1 yaşındaki yavrular yaklaşık 5 kilodur. Kamçak Gayzer vadisinde kış çok hissedilmez. Yavru ayı ve ayıların beslenme ve yaşaması için ideal bir ortamdır. Boz ayıları çeşitli mevsimlerde çeşitli besinlerle beslenirler. Surguçlu kutup martısı kamçakkaya adalarına gelir her ay 4 milyon balık yakalar. Kutup martıları bir yumurta yapıp 2 ay kuluçkaya yatarlar. Ebeveynlerden biri yumurtayı korurken diğeri uçar Kısa kanatlarıyla uçurumun kenarında uçarlar. Kutup martıları okyanusun usta balıkçıları olmuştur. Issız kamçakkaya’da kartalların büyük pençeleri büyük fog balıkları yakalamaya yarar. Genellikle 2 ya da 3 civciv yumurtlardan çıkar bunlardan biri yaşar. Kamçakkkaya yaz boyunca çok bereketli bir yer. Deniz ayıları haremlerini diğer aç gözlü erkeklerden koruyunca genelde kavgaya dönüşüyor. Erkeklerden biri devrilmeden savaş bitmiyor. Rus Kutup tilkileri mağaralarda yaşarlar. Yavrular oynamayı bile beceremezken anneleri fog balıklarının bulunduğu yere gider. Sahilin leşçileri ve çöpçüleridir. Yavru fog balıkları anneleri denize girer ve bir hafta yalnız yaşıyorlar. Annesi zannettiği yavru fog başka bir fog balığının yanına gider. Bilinçsizce savaşıyorlar. Sonunda ondan kurtuluyor ve karaya doğru hareket eder. Fakat annesi ortalıkta yokken diğer yavruların emzirildiğini görmek onu daha da acıktırıyor. Bu acıkmayla beraber başka annelerin yanına gider emzirilmek için ama bu pek hoş karşılanmıyor. Sonunda annesi gelir. Ama kolonide çok sayıda yavru olduğu için kendi yavrusunu seçenek zor olur yalnız anne yavrusunu 4 yıl sonra bile seçer.

      Martı sürüleri uçuşları yüzmeleri kadar iyi değildir. Ve düşmandan kaçmakta zorlanıyorlar. Yine kutup martısı havadaki saldırıdan kurtulduktan sonra yuvasına gider. Ve yiyecek götürüler. Çiftlerin ilişkileri sonuna kadar sürer. Balığı kutup martı yakalar ve onu yer. Anne avlamak için gider. Onun yanında büyük gibi görünse de henüz 2 aylık. Kuzgunlar kartalların yiyeceğini götürürler. Ve sonbaharda yine göçmen gelen bir grup balık görülür.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

1-Kutup tilkilerinin sahildeki misyonu nedir?

2-Kamçakkaya deniz ayılarının erkekleri niçin kavga ediyorlar?

3-Boz ayıları ne ile beslenirler?

4-Rus kutup tilkileri neden fog balıklarının bulunduğu yerlerde yaşarlar?
5-Büyük fog balığı neden yavru fog balığıyla savaşır?