Yıldırımın Bilimsel Açıklaması ve Yıldırım Çarpmasının Bedenimize Etkileri

 

        Yıldırım nedir?

     Dev bir statik elektrik enerjisi saatte 100 milyon km hızla atmosferi yırtıyor. Yaklaşık 1 milyar volt  havayı yırtar o anda ışık dalgaları oluşturur. Geçtiği havayı 28 bin santigrat derece den daha fazla ısıtır. Hem de her gün yaklaşık 8 milyon kez gerçekleşir. Bu doğada en çok gözlenen olaydır ama en karmaşık olan olayıdır.

 

    Yıldırım yaşama etkisine örnek olarak Mıchel adlıy verilebilir. Bu olayda yıldırım 30 bin akım ile 100 milyon kilometre hızla adlıye çarpıyor. Bu çarpmadan yaklaşık 38 gün sonra adlıy kendine geliyor. Bu olaydan sonra adlıy nasıl olurda kurtulur. Bu bir laboratuarda deneyle araştırıyor. Hayatta kalmasını o an oynadığı golf a borçlu olduğunu anlıyor. Çünkü o sırada elinde tuttuğu metal golf sopası yıldırım çarptıktan sonra direk toprağa geçiyor ve ana organlara zarar vermiyor. Aynı zamanda terli olması onun yıldırım çarpması etkisini azaltmış. Bu verilen örnekler yıldırım hayata etkisi ve yaşama nasıl etkilediğini anlatıyor. İnsana Yıldırım çarpması sonucu yüzde doksan hayatta kalıyor. Bu olay yıldırım canlıya nasıl etki ettiğini gösteriyor. 

 

Yıldırım ne olduğunu anlamak için Kuzey Avustralya bulana Darvin kentinde araştırmalar yapılıyor.  Burada birkaç sat içinde 600 Yıldırım meydana geliyor. Buradaki bulutlar saatte 100 kilometre hızla yol alabiliyor. 12 bin metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

    

     Bulutun inişinde su damlaları yukarı doğru hareket eder belli bir sürre sonra donar aşağıya doğru hareket eder. Düşemeye başlayan su tanecikleri bir birlerine sürtünürler nötr olan su tanecikleri pozitif yada negatif olurlar. Daha sonra bu tanecikleri birbirlerine değer birleştiklerinde yıldırım oluşur. Yıldırım oluşumuyla ilgili diğer bir görüş ise uzan derinliklerinden kozmik ışınların pozitif ve negatif yüklere etki eder ve Yıldırım oluşur.

 

     Birde yıldırımdan başka ateş topu, ufolar,  hayalet cisimlerde vardır bunlar zaman zaman görünür. Bazı insanlar bunların tanrıdan bir işaret ve hayalet olduğuna inanmışlar. Ateş topu 1962 yılında bir uçak seyahati sırasında bir bilim adamının olduğu bir uçakta görülmüş. Bu ateş topu uçağın kabininden içeri girip uçağın arakasına gittikten sonra bir anda gözlerden kaybolmuş. Bu olaya uçaktaki bütün yolcular şahit olmuş. Uçağa zarar vermeden uçak hasarsız bir şekilde aşağı inmiş.

Bilim adamları bu ateş topunun bir plazma özellikte olduğunu söylerler. Ateş topunu renginin mavi veya mor renge sahip olduğu görülür. Birçok bilim adamı bu ateş topuna görmüş. Ve gerçekten var odluna inanmışlar bunun bir hikâye olmadığına inanmışlar.

 

     İkinci dünya savaşı sırasında amerikan savaş uçakları gökyüzünde hayalet cisimciklerin var olduğuna inanmışlar. Bazı insanların gökyüzünde ufoların var olduğunu söylemişler.

    

     Oysa bunlar hepsi yıldırımlar sonucu oluşan yıldırım parçalarıdır. Bunların dışında bulutların üst kısımda yıldırımların etkilenmelerin sonucu oluşan ışıklarda vardır. Yıldırım çarptıktan sonra bulutların üst kısımlarında oluşur. Bilim adamları bunları ilerleyen teknoloji sayesinde incelemiş görmüşler. Bunlara periler, mavi fıskiyeler, helfler gibi isimler vermişler. Periler yıldırım çarpması sonucu oluşmuş yaklaşık yerden 40 kilometre yükseklikte bulutların da 20 ile 30 kilometre üzerinde meydana gelir. Bunların yanında mavi fıskiyelerde vardır. Bunlar bulutların üzerinden 60 kilometre yukarıya doru sıçrar ayna fıskiye gibi yayılır. Bir başka önemli bir olayda helflerdir. Helfler boyları yaklaşık olarak 100 kilometre yukarıya doğru ve 400 kilometre çapında etkiye sahiptir. Bunların zarar verici bir etkisine henüz rastlanmamış.

 

    Soğuk savaş döneminde radyasyonun etkisini araştırmak için 1962 de büyük okyanus üzerinde yaklaşık 400 kilometre yukarısında yaklaşık bir buçuk ton ağırlılığında bir nükleer bomba patlatılıyor. Bunun sonucunda atmosferdeki güvenli bölgede çok büyük sorunlar meydana geliyor. İletişi ve uzay araçlarında sorunlar meydana geliyor. Bunun nedeni patlatılan nükleer bombanın etkisiydi. Bu etki iki hafta sürüyor sonucunda bu temizlemem nedenin yıldırımlar olduğu anlaşılmıştır.

    

     Yıldırımlar olmazsa iletişim, yaşam, ölüm, yıkım gibi olaylarda her zaman çok önemlidir. Yıldırımlar sayesinde bu gün rahatça konuşabiliyoruz istediğimiz gibi geze biliyoruz. Yıldırımlar ölümcüldür. Yıldırımlar güvenli bölge dediğimiz bölgeye temizler buda çok büyük yara demektir.

 

 

                                       

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

 1. Bilim adamları yıldırımları nasıl tanınlar?

 

 1. Yıldırımların vücuttaki geçişi nasıl olur?

 

 1. Yıldırımlar vücutta etkisi nasıl olur?

 

 1. Bilim adamları Darvin de yıldırımları ölçmek için hangi Araçları kullanmışlar?

 

 1. Dr. Dayer göre yıldırımlar nasıl oluşur?

 

 1. Ateş topu maddesi nasıl bir yapıdadır?

 2. Plazma yapısında bulanan madelere örnek nelerdir?

 

 1. Perilerin çeşitleri ve oluşum şekilleri?

 

 1. Dr. Willıms perileri nasıl elde ve hangi yöntemi kullanır?

 

 1. Atmosferde renkli ışıkların görülmesinin nedenleri?

 

 1. Mavi fıskiyeler hangi bilim adamı tarafında görüldü?

 

 1. Uçaklar neden Yıldırımlardan etkilenmiyor?

 

 1. Neden periler, mavi fıskiyeler, helfler zarar etkisi yok?

 

 1. Soğuk savaş döneminde neden büyük bir deney yapmışlar?

 

 1. Vaneven kuşakları nedir?

 

 1. Radyasyonun insana etkileri ve sorunları nelerdir?

 

 1. Güvenli bölgede neler bulunur?

 

                                                          

                                                                  Erdal İNCİ EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF

 

 

 

 

  .

 

 

 

       1111