Yaradılışın 1 Saniye Öncesinde Madde ve Anti Madde Maddenin Oluşumu 45 dk

 

Bu filimde evrenin ilk anlarından itibaren oluşum evreleri ve evrenin bu güne kadar nasıl oluşabildiği ile ilgili hazırlanmıştır.

Bilim adamları evrenin bir anda oluştuğu fikrini ileri sürmekteler. Ve evrenin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği ileri sürülmektedir. Bilim adamları bunu daha iyi anlamak için evrenin oluşumundaki ilk saniyeyi Planck zamanı olarak belirlediler ve her anı değerlendiriliyor.

Bilim adamları büyük patlamadan doğanın dört temel kuvveti oluştuğunu ileri sürmekteler. Yer çekim kuvveti, elektromanyetizma, radyoaktif kuvvet ve atomların çekirdeğindeki kuvvetidir. Bilim insanları evreni daha iyi anlayabilmek için hızlandırıcılar yapmışlardır. Bilim adamlarına göre bu temel dört kuvveti başlangıçta bir süper kuvveti gösteriyordu büyük patlamadan kısa bir süre sonra bu dört temel kuvvet bir birinden ayrıldı ve bugünkü hallerini aldılar.

İsviçre deki ve Amerika da ki hızlandırıcıların temel amacı evrenin ilk oluşumunu yeniden canlandırmaktır. Bunun için ilk önce altının atomları çarpıştırıldı ve bilim adamları çok şaşırdılar çünkü umduklarını bulamadılar ama başka şeyler çıktı kuark çorbası. Yani çekirdeği bir arada tutan partiküller bunlar bulundu ve artık atomun protonu ve nötronundan bile daha küçük oldukları bilinen parçacıklar ve bunlar modern makineler ile bulunuyor.

Bilim adamları hızlandırıcılar sayesinde merak ettikleri birçok şey buldular. Örneğin madde oluştuktan sonra haggs parçaları ile kütle kazandıkları artık anlaşılır oldu gerçi bu henüz gözlemlenemedi fakat teorikte ispat edildi.

Bilim adamlarının yaptığı keşiflerden biride evren oluştuğu zaman madde ve ezeli düşmanı anti madde de oluştu fakat anti madde biraz daha zayıf olduğundan madde ona karşı galip geldi ve milyarlarca yıl sonra bu gün oluştu.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

1.       Başlangıç nasıl idi?

2.       Anti madde nedir?

3.       Madde gerçekten anti maddeyi yendi mi?

4.       Planck zamanı nedir?

5.       Hagss bozunu nedir?

6.       Kuark nedir?

7.       Partikül hızlandırıcıları nasıl çalışacak?

8.       Partikül hızlandırıcılarının sonucunda ne oldu?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)