>

                                                                                                             Vahşi Rusya Uralların Doğası ve Yaratıkları 45 dk

   Rusya bir zamanlar yabancıların erişemediği büyük bir sır olan bu topraklar dünyayı içinde bulundurduğu hazineler ile büyülüyor.batı da dağlarla iki parçaya bölünmüş doğa sonsuz bir çeşitlilikle sergileniyor.ormanlar vahşi ve diğer hayvanları gizliyor.Hepsi vahşi Rusya Urallardan.

   Rusya 17 milyon km kare büyüklüğündedir. Muazzam bir yer şekillerine sahiptir.Bu vahşi araziden fışkıran 2500 km uzunluğundaki dağlar ve ormanlar Uralları oluşturuyor.Uralların kalbini ve ruhunu kır ormanları meydana getiriyor.Ormanlarda Asya ve Avrupa  türlerinden olan geniş yapraklar ve çam ağaçları bulunuyor.Bu ağaçların bazıları 200 yaşında.Ağaçlar binlerce yıldır kendini yenileyebiliyor böylece kışın da yaşam devam ediyor.

    Geyik familyalarından en irisi olan Muslar, ılıman hava şartları bulmak için mevsimlik yolculuklarına çıkıyorlar. Muslar normalde yalnız gezerler ve çiftleşme baskısı mücadeleye yol açabilir.Musulların boynuzları her yıl yenileniyor.5 ayda 2m uzunluğunda 35 kilo olabiliyorlar.Bu da dünyada en hızlı büyüyen kemik anlamına geliyor.Yemek arayışları için 300 km yolculuk edebilirler.Soğuk hava iştahlarını açıyor ve günde ortalama 20 kilo çalı çırpı yiyebilirler.Artık kış gelmiş,karlar erimiş böylece derelerinde suları yükselmiştir.Bu Musullar için zor şartlardır.Çünkü derelerden geçip karşıya geçmek zorundalar.Yaklaşık 10 gün içinde 200 Musul suya atlayacaktır.Musullar güçlü yüzücüler oldukları halde bazıları yaşama veda edecektir.

   Bahar sadece iki ay sürdüğü için Uralların sakinleri bundan mümkün olduğunca yaralanıyor.Benekli kırmızı böcekler ortaya çıkıp toplu halde üremeyi gerçekleştiriyorlar.Üreme yirmi dört saat birbirlerine kenetli halde sürerken dişilerin sallanması ile çiftleşmenin sona erdiğini haber veriyor.

   Bu ormanın büyük bir bölümü bataklık olduğundan bir çok canlıyı barındırmaktadır.Rus Lesmanı,yarı su canlısı ve sosyal bir canlıdır.Kuyruk köklerindeki koku bezleri sayesinde iştahçıları kaçırıyor.Lesmanların çoğu kör olduklarından bu eksikliklerini uzun bıyıkları ve esnek burunları ile telafi ederek yemek avlamaktadırlar.Perdeli ayaklara sahip olup,nefeslerini yaklaşık 5 dakikaya kadar tutabilmektedirler.

    Ruslar dünyadaki en büyük dünya nüfusuna sahiptirler.100 bin civarı kadar.Ayılar bir tehlike ile karşılaştıklarında dik bir pozisyon alırlar.Ayıların sert kürkleri su geçirmez niteliktedir.Erkek ayılar 2,5 metre uzunluğuna ulaşabilirler.Dişilerden yaklaşık yüzde 10 kadar daha iridirler.Yemeklerine depolarlar.Ama aç bir ayı günde kırk kilo yemek yiyebilmektedir.

    Ural baykuşu avlanmak için çoğunlukla tarla farelerini tercih eder.Baykuşlar doğumdan 4 hafta sonra çevrelerini keşfetmeye başlar.12 haftadan sonra da kendi başlarına kalırlar.

    Gizil nehir kıyılarında Avrupa Vizyonları kendilerine yaşam alanı oluşturuyorlar.Kurbağa,salyangoz,balık ve böcekleri avlarlar.Dakikada 300 kez atan nabızları vardır.Kürkü kısa sürede kurur.

    Kuzeyde vahşi orman rengeyikleri boy gösteriyor.Rengeyikler uzun göçler yerine ormanları tercih ediyor.Isınan böceklerde korunmak için rüzgarları alanları tercih ediyorlar.

    Volgeinler ayılar gibi onlar da yemek depolarlar.

    Hava serinledikçe saksonlar ve ala kargalar ağaçlarda düşen tohumlar için savaşıyorlar çünkü besin depolamalılar.2 ay içinde yiyecek toplamaları gerekmektedir.

    Kış yaklaşıyor ve kurtlar ortaya çıkar.Kurtlar 2 km uzaktan avlarının kokularını alabilmektedirler.Günde yaklaşık 4 kilo et tüketebilirler.Yemek yemeden birkaç gün dayanabilmektedirler.

    Ural vadileri ve ormanları 3 metre kalınlığındaki kar altında gömülüyor.Ağaçlar kasımdan nisana kadar bu soğuğa göğüs gerecektir.

 

  Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.Çiftleşme nedir.yaşayan her canlı çiftleşir mi?

2.Doğadaki müthiş döngünün sırrı nedir?

3.Hayvanlar düşünemiyorsa neden hepsi farklı şekilde yaşamlarını sürdürüyor?

4.Doğada anlamlandıramadığımız olaylar var mı?Varsa örnek veriniz.

5.Annelik nedir.Söylendiği gibi iç güdüsel mi?

6.Hayvan neslinin tükenmesinde insan faktörü ne kadar etkilidir?

7.Hayvanlar arasında ki savaş ile insanlar arasındaki savaşın farkı nedir?

8.Beslenme amacı dışında bir hayvan başka bir hayvana zarar verebilir mi?

9.Hayvanların ekosistemdeki yeri nedir?

10.İntikam sadece insanlara mı özgü yoksa hayvanlarda da var mıdır?

   Esra ALİHANOĞLU FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 4.SINIF