Vahşi Hayvanların Sıra Dışı Dostlukları(Beklenmedik Dostluklar) 45 dakika

 

Buradaki sıra dışı dostluklar mantık sınırlarımızı zorluyor.Hayvanlarda  türler arası sevgi vardır. Ama bir türün başka bir türe sevgi beslemesi olası bir durum olarak gözükmez hiçbirimize ve bunları duyduğumuz da yada gördüğümüzde hayretler içinde kalırız.Bir aslanın bir antilop yavrusunu kollaması , himaye etmesi alışılmış bir şey değildir.Bir karga ile bir kedinin yakın iki arkadaş olması yada birbirleriyle oynamasıda alışılmış bir şey değildir. Adeta kırk yıllık birer dost gibi davranıyorlar.

     Avusturalyalı iki genç bir mağazadan yavru bir aslan satın alırlar .Aslanı evcil olarak büyütürler.Aslan belli bir büyüklüğe ulaşınca onu doğal ortamına bırakmak zorunda kalırlar.Onun için öncelikle doğal ortama uyumunu sağlarlar.Aslanı Kenya’ya götürürler.Doğal  ortama alışması için yetişkin bir aslanla yavru bir aslanın yanında bırakılır.Aslanın sahipleri iki genç aslanı Kenyada bırakırlar. Aslanı özlemişler ve bir yıl sonra aslanın bulunduğu yere gelirler. Aslanın onları tanıyıp tanımayacağından kuşkulanıyorlar. Aslan büyümüştür ve onları görünce koşarak yanlarına gelip boyunlarına sarılmıştır ve onları eskisi kadar seviyordur.

.    Orangutan ile köpek arkadaş olurmu evet olur hemde kırk yıllık iki arkadaşmış gibi.Güney Korolenya’

da bir hayvan parkında yetişkin bir köpek ile altı yaşında bir urangutan birbirlerini görür görmez birbirlerine sarılırlar. Urangutan köpeği besler ,yiyeceklerinin yarısını köpeğe verir. Urangutana bir şeker verirseniz o size yarısını yine geri verir.Sıradışı bir dostluktan bahsedilmektedir.

         Endonezya’yı vuran tusunami Kenya kıyılarınıda etilemiştir. Kıyıda yaşayan su aygırlarının birçoğunu telef etmiş gerye yavru bir su aygırı kalmıştır. Onu hayvanat bahçesine götürürler ve 130 yıllık bir

kaplumboğa ile arkadaşlık kurar. Kaplumboğa  su aygırına nasıl yaprak koparılacağını ve nasıl havuç yenileceğini öğretir.

          Kenya da  bir dişi aslan yavru bir antilop ile arkadaşlık ve dostluk kurarak onu yavru edinir. Dişi aslan yavru antilop’u yalıyor yanından ayrılmıyor her an onunla birlikte. Araştırmacılar bunun psikolojik

altyapısını araştırıyor . Aslanın büyük bir kayıp yaşayıp hislerini bu şekilde tatmin ettiğini düşünüyorlar.

          Bir fille bir köpek arkadaşlık kurabilir mi evet kurabilir. Dört tonluk bir fil ile 14 kiloluk bir köpek birbirlerine aşırı bir sevgi bağı ile bağlanıyor ve birbirlerinde ayrılmıyorlar.

.         Yavru bir kedi ile bir karga yanyana bulunsa ne olur. Karganın kediyi hemen yemesi lazım biz öyle biliyoruz. Ama her zaman öyle olmuyor. Bir kedi ile bir karga arkadaş oluyorlar. Birbirleriyle şaka-

laşıyorlar , güreş yapıyorlar saklambaç oynuyorlar. Bunların hepsi ilginç gelebilir size ama bunların hepsi yaşanmış ve kayıt altına alınmış.

       Bu filmi izlediğinizde  farklı türden hayvanların birbirlerine sevgi ve dostluk kurduklarını göreceksiniz.Aklı şuuru olmayan hayvanların bile birbirlerini sevmesi biz insanoğlu için bir ders olduğunu düşünüyorum.

 

       Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1)       dünyada yüzen urangutan varmı?

2)       Cristyan adlı aslan sahibini nasıl selamlar.?

3)       Urangutanlar ortama kaç yıl yaşar?

4)       Köpekler otalama kaç yıl yaşarlar?

5)       Orangutan kediye bakıcılık edermi?

6)       Urangutanların bakıcıları onlara ne tür bakımlar yapar?

7)       Yetişkin bir orangutanın kollarının genişliği nekadardır?

8)       Yetişkin suaygırlarının özellikleri nelerdir?

9)       Antiloplar kamuflaj oluştururlarmı?

10)   Hayvanlar karmaşık hisler taşılarmı?

Mehmet ERGÜN  Fen bilgisi öğretmenliği 4. sınıf