Uzayda Dondurulmuş Hayvanat Bahçesi İle Başka Gezegenlere İnsan Ve Diğercanlılarin Emryo ve Spermlerin Geni Taşıma 20’

  Bizim yaşadığımız dünyada yaşam bir anda yok olabilir. Ama uzaylı yaşam türleri daha dirençli olabilir. 20-30 yıl öncesine kadar dünyanın bir benzerinin olmadığına emindik. Yaşamın sadece bizim gezegende olduğunu sanıyorduk. Yaşam için sadece dünyadaki şartların geçerli olduğunu sanıyorduk. Sonra biyologlar dünyanın en karanlık bölgelerini araştırmaya başladılar. Çok soğuk, yüksek veya yüksek basınç altındaki alanlarda da canlı buldular. Bu canlılara ekstramofil dediler. Kimi oksijenli ortamda yaşıyordu. Örneğin Antarktika da yani çorak ve donmuş topraklarda bir kaya buldular. Kayayı parçaladıklarında bu taşın içindeki   – 50 ◦C de canlı yaşadığını gördüler. Başlangıçta hepimiz ekstramofildik. Dünyamız da ölümcül bir gezegendi. Milyarlarca yıl kozmik kalıntılar dünyamıza bombardıman etti. Çarpışmalar dünyanın yüzeyini tutuşturdu. Kaynar bir halde bir yangına dönüştürdü. Bu şartlarda yaşam olanaksızdı. Güneş sistemi yerine oturduğunda dünya soğudu ve su ortaya çıktı. Artık sahne yaşam için elverişli hale gelmişti.

  1953’te Stanly Miller dünyadaki yaşamın kolay oluştuğunu kanıtladı. Eski dünya atmosferinde bulunan amonyak, hidrojen, metan ve suyu karıştırdı. Sonra yapay elektrik verdi bunlara. Miller canlıların yapı taşları olan aminoasitleri elde emişti. Bu yapay elektriği, yıldırıma benzetmişti. Yıldırım çarpması eğer dünyada ki yaşamı başlatmış ise acaba bu olay diğer gezegenlerde de olabilir midi?

   Bize en yakın gezegen olan marsta araştırmalar yapılmaktadır. Atmosferi ve mevsimleri dünyaya en fazla benzeyen gezegendir. Burada topraklar kumludur. Bu kumlardan dolayı büyük kum fırtınaları oluşur. Ayrıca sıcaklık gece -70 ◦C ye kadar düşebiliyor. Büyük kum hortumları oluşur. Marsın yüzeyi dünyadakine çok benzerdir. Dünyadaki kanallara benzer yapıları acaba marslılar mı yapmış?

   Marsta atmosfer çok ince ve topraklar dondurucu. Burada ekstramofiller yaşabilir mi? Kırmızı gezegen dediğimiz marsta tuz çöllerinde canlı yaşayabilir mi? Dünyadaki tuz çöllerinde tuzların altında yaşamın olduğunu ispatlamışlardı. Acaba bu marsta da olabilir mi idi?

  Jüpiter güneş sisteminin en büyük gezegenidir. Yaşama uygun değildir. İklimi çok soğuktur. İçin de amonyak ve metan gazları bulunur. Jüpiter’in 60 tan fazla uydusu bulunur. Atmosferi çok soğuktur. Uzaya gönderilen araçların gönderdikleri görüntülerde gezegenin bazı yerlerinde gizli bir okyanusun olabileceği yerleri gösteriyor

   Kesinlikle diğer gezegenlerde hayat yoktur diyemeyiz. Bu bizim hayal gücümüzün sınırlarını belirliyor. Dünyada çok zor şartlarda bile canlılar yaşıyor. Acaba diğer gezegenlerde de yaşam var mı? Acaba buralarda da zeki yaşam var mı? Bunu zaman gösterecek.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.Bize en yakın olan gezegen hangisidir?

   S-2.Bizim gezegene en fazla benzeyen gezegen hangisidir?

   S-3.En büyük gezegen hangisidir?

   S-4.Jüpiter’de hangi gazlar bulunur?

   S-5.Jüpiter’in kaç uydusu bulunur?

   S-6.Gizli okyanus hangi gezegende olabilir?

   S-7.Kum fırtınaları hangi gezegende oluşur?

   S-8.Çok zor şartlarda yaşayan canlılara ne denir?