Toprak Nedir?

      Toprak olmazsa dünya’da hayatta olmaz, çok azı bile evrene baka bir. Bir avuç toprakta dünya’daki bütün insanlar kadar organizma vardır.

      Toprak bugün dünya’nın yarısındaki evlerde kullanılmaktadır. Evlerin yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Toprak insanların yaşam kaynağı olan suyu çok güzel şekilde arındırır. Toprak servet nitelikte olan elmas gibi değerli maddeleri barındırır. Toprak uygarlıkların yaşam defteridir diyebiliriz; çünkü geçmişine ait tarihi saklı tutar. Yaşamımızı kolaylaştırmak için yol, çevre yolu ve otoban yapabilmek için tonlarlarca toprağı hareket ettirebiliriz.

       Kuzey Amerika’da 15 noktada her yıl el değmemiş toprakları beysbol yada futbol sahalarına dökerek motor sporları için toprak engelli parkurlar düzenlenir. 6 ay öncesinden toplanan Toprak yük kamyonları yardımı ile 500 yük kamyonu kadar toprak stadyuma getirilir. Dozerler ve küçük makineler yardımı ile toprak engeller oluşturulur burada amaç motosikletlerin hareketini zorlaştırmaktır ve seyircilere bir motosiklet görsel şöleni oluşturmaktır. Motosikletlerle 4 metreye kadar sıçramada yapılıyor.

       Beysbol topunun beysbol tutucusu tarafından daha iyi tutabilmesi için toprak sürülür. Bu toprak mineral bileşikleri farklıdır.  Bu toprağın içinde yüksek oranda feldspat mineral vardır ve buda kayganlığı azaltıyor. Yaz aylarında çekilen okyanus suların altında bulunan temiz toprak yüzeyinden elde edilir.

       Çamur güreşi

       Çamur güreşi kalın süngerler üzerinde bir miktar çamur bırakılarak çamur üzerinde genelde bayanlar tarafından güreş yapılır. Bu spor bir meslek ve zevk için yapılmaktadır. ABD’de bu spor çok sık yapılmaktadır. Bu spor için ABD’den Hawaii adalarına bir grup çamur güreşçisi etkinlik için başvuruda bulunulduğun da onlara ada dışından çamur getirmek yasak olduğunu bildirildi bunun nedeni de dışarıdan gelen bakteri ve mantarların ekosistemi bozacağı denildi. Spor için ise adadan çamur kullanılmasını istediler.

       İnşaat

       Yeryüzünde birçok canlı evini topraktan yapmaktadır karıncalar, fareler gibi hayvalar toprağı çok güzel kullanmaktadır. İlk olarak Orta Doğu insanı toprağı ev yapmak için kulandı ve şimdi de insanların yarısı yaşamını da toprak kullanarak evlerini yapmaktadadır.

        İnsanlar önce topraktan kerpiç yaparak evlerine şekil verdiler. Kerpiç, kum, saman ve kil birbirine karıştırılıp çamur haline getirilir ve kerpiç kalıpları ile çamura tuğla şeklinde şekil verilir. Bu kerpiçler ile ev yapılır bu evler yaz aylarında gündüz çok sıcak olduğunda evin içini serin olur bunun sebebi de kerpiçin sıcaklığı geçirmemesidir ve akşam güneş battığında ısının kerpiçte kalmasıdır.

        Şimdi ise modern makineler ile topraktan evler yapılmaktadır bu makineler yardımı ile ince toprak ve çimento karıştırılır sonra 10 cm’lik kalıplar kullanılarak toprak kalıplara 16 cm doldurulur ve sonra makineler ile dövülerek 10 cm’ye  kadar sıkıştırılır. Toprağın içinde bulunan küçük çakıllar titreşim yaparak toprağın iyice sıkışmasını sağlar bu evler ısıyı iyi izole eder ve 100 yıl kadar uzun bir ömürleri vardır.

        ABD’de PRADO barajında sel sularını durdurmak için kil ve toprak kumlanılır toprak yüzeyine aşınmasını engellemek için çakıl taşları kulanıdır bu toprak bir futbol sahasını dolduracak kadar çok toprak kulanılır.

       ABD’de orta  kesiminde bulunan  MS. 700 -1400 arasında MissisSippi nehri yakınlarında Güney Batı İrino arasında bugün Cahokia (Kahokya) şehri 20.000 kişi bulunuyordu. Yaklaşık 9,6 km kare  genişliğindeydi . Yapıcılar 15 milyom m3 toprak kullanarak 120’ den fazla bina yaptı. Toprak ilkel aletlerle kazındı ve sepetlerle taşındı. Bu tarihi city (şehri) ortasında 6 milyon m3 toprak kullanılarak yapılmış ve keşiş yığını denilen yığma yapı bulunuyordu. Kızılderililer tarafından yapılmıştır. Asırlar geçtikçe erozyona maruz kaldı, bir kısmı bu bölgede yaşayalar tarafından azaltıldı. MS. 1200’ den başlayarak nüfus azalamaya başladı ve 1400 de burası tamamen boşaltıldı. Sebepleri; savaş, kuraklık, iklim değişikliği, yerel-doğal kaynakların tükenmesi, toprağın çoraklaşması...

      Tarım

       Bakteriler ve mantarlar toprak için çok önemlidir; çünkü organik maddeleri çürütür ve bitkiler için faydalı besin maddeleri haline dönüştürürler. Dünyanın en zengin toprakları Volkanik asidik topraklarıdır.  Hawaii de bulunurlar. Dünya yüzeyinin sadece %10 tarıma uygundur. Ancak nüfus sürekli artıyor, elimizdekini korumalıyız.

       1930 Texas’a gelen çiftçiler üst toprağı sürerek bitkileri yok ettiler. Buda toprağın erozyonuna sebep oldu. 400 milyon dönüm toprak kullanılmaz hale geldi. Hayvanları besleyecek bitkiler kalmadı ve erezyon yüzünden ekecek bir şeyde kalmamıştı. Bu kriz çözümü de beraberinde getirdi. Rüzgarla mücadele edebilmek için ağaç ve otların yok edilmesini yasakladılar ve daha fazla ağaç ve ot ekilmesi gerektiğinin farkına vardılar.

       İnsanlar kirlenmek için para veriyorlar. Güney kalifornia ‘da bulunan kaplıca çok çeşitli tedaviler sunuyor. Cildin ıslak olması çamurun daha tutmasını sağlıyor. Gayet ince ve demir bakımından zengin kırmızı kil insanlar tarafından cilde sürülerek, sonra bir vakit oturup dinleniyor ve sonra da ovarak çıkartıyorlar. Çamur bütün kiri, toksinleri ve kurumuş cildi de olduğu gibi temizler. İnsanlar duş alıp Temizlendiklerinde ciltleri  temiz ve yumuşak olur. En özel tarafı da keyif verici olmasıdır.

Çamuru ve kili elbiselerimizden çıkarmak için çeşitli deterjanlar ve enzimler kullanılır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN VİDEOSUNDA MEVCUTTUR

 

1)      Bir avuç toprağın içinde ne kadar organizma bulunabilir? (video 05-1dk)      

2)    Toprağın canlı için önemli olan suyun üzerindeki etkisi nedir? (video 1,10-1,23dk)

3)    Toprağın Tarih ile bağı nedir? (Video 1,30-1,35dk)

4)    Yaşamı kolaylaştırmak adına toprağa olan etkimiz nasıldır? (video 1,42-1,55dk)

5)      Motokros yapmak için topraktaan neden ve nasıl yararlanılır? (video 2,24-7dk)

6)    Beyzbol topuna neden toprak sürülür?(video 8,05-8,20dk)

7)      Beyzbol topuna sürülen toprağın önemi nedir? (video 9,25-10dk)

8)    Toprak ekosistem  üzerinde ne gibi etki yaratabilir? (video 12-12,10dk)

9)    kilin hayatımızdaki inşaatta kulama yeri nedir? (video 13,45-14,20dk)

10)  Kerpiç nasıl yapılır ve niçin kullanılır? (Video 14,18-17,25dk)

11)  ABD’ de antik kenti Chokia neden ve nasıl yapıldı?  (video 21,55-23,35dk)

12)  Tarımda toprağın önemi nedir, niçin toprak kullanılır?  (video 24,00-25,00dk)

13)  Dünya yüzeyinin ne kadarı tarıma uygundur?  (video 25,35-25,45dk)

14)  Bitkiler toprak için neden önemlidir, bitkileri yok ettiğimizde toprakta ne gibi değişiklikler olur? (video25,30-28,30dk)

15)  Kil kozmetikte nasıl ve niçin kullanılır? (video 31,50-34,05dk)

16)  Kili çıkartmak için neler kullanılır?  (video 34,10-37,30dk)

  MURAT GÜNEŞ