Topların Yaşayan Hayat Hikayelerinden Kesitler ve Örnekler

    Toplar hayatımıza sandığımızdan daha çok yer alıyor.Öyle  mükemmeller ki onları bazen ciddiye almıyoruz.Ama tüylü girintili çıkıntılı parlak olan topların ardından büyük bir emek ve olağan üstü bir araştırma vardır.

  Amerikan sporu topu;sığır derisi ter ve emek vardır.Bunlar wilsom’da yapılır.Burada en az 20 yılını vermiş deneyimli işçileri vardır.Amerikan takımı için toplar üretiliyor.Burada yapılan toplar eskitilmeden sahaya çıkarılmıyor.Topu birkaç kes yere vurup daha sonra biraz su vurup elinize yer tutacak hale getirilir.Her topun belirlenmiş bir ağırlığı vardır.Ulusal toplar 390 ve 400 arasındadır.

 Antik çağlarda toplar ayin olarak kullanıyordu. Mayalar için bu oyun farklı bir amaç vardı.Savaş oyunları olarak  bu güneş simgecisi olarak dini bir ayin platok maçları yenilen taraftan kurban veriliyordu bu kurban genellikle oyun kaptanı oluyordu. Avrupa kökenli futbol en gözde oyundur. Önceki toplar şekilleri düzgün değildi daha sonra deriyle düzgün hale getirildi.

Futbol 1838 yılında Carll Gdiyeren kavuçuğu volkanize etmesiyle şekillenmeye başladı.1863 yılında bu malzemeyle ilk topu yapmıştır.

Bu toplar televizyonda görülmesi için siyah beyaz üretilmiştir.

   Bezbol topları işçileri eğitmek için 11 hafta sürer.üretilen bu topların vararise  uygun olması gerekir.Bu kurallar 1872 yılından beri hiç değişmemiştir.

Modern topların merkezinde bir mantar bulunur .Bu iki kat kuvuçuk la desteklenir.18 yy toplar çok pahalı olduğu için maçta sadece bir top kullanılıyordu.

Bowling topu bir çekirdekten ve dış çevreden oluşur.Geçmişten günümüze kadar çok değişikliğe uğramıştır.Toplar 2 kg dan 12 kg arası değişir ama dış çevre hep aynı olur.

Golf topu tesadüf eseri bulunmuştur.15 yy ilk golf topu yapılmıştır. 18 yy da top üzerine çukurlar açıldı buda topun daha hızlı ve daha çok yol almasını sağladı.

Tenis topu kavçuk ve 11 ayrı maddeden üretilir tenislerde 1 hafta içinde 1 milyon 700 top üretilir.testler yapılır .maçlarda topların yeni olmasına dikkat edilir bunun sebebi daha çok yol almasıdır.

Aşağıdaki  Soruların  Cevapları Özetin  Ayrıntılarında Vardır      

1.Amerikan topu nasıl yapılır?

2.Amerikan topu nerde yapılır?

3.Üretilen toplar nasıl sahaya çıkarılır?

4.Antik çağlarda toplar ne anlama gelir?

5.Mayalar için topların önemi nedir?

6.ilk kavuçuğu kim bulmuştur?

7.İlk kavuçuk topu kaç yılında yapılmıştır?

8.Topun televizyonda görülmesi için ne yapılmıştır?

9.Bezbol topu işçileri ne kadar süre eğitilir?

10.15 yy da maçlarda kaç top kullanılırdı neden ?

11.Geçmişten günümüze en çok değişen top hangisidir?

12.Tesadüf eseri bulunan top hangisidir?

13.Tenis topunun içinde kaç farklı madde vardır?

14.Bowling topu ağılıkları nasıl değişir?

15.Bir haftada kaç tane tenis topu üretilir?

                                                                   EĞİTİM BİYOLOJİ 4.SINIF DİLEK İMRE