Tarihteki İşkence Şekilleri ve Aletleri 45 dakika

Gergeç, kiliseye karşı suç işleyenleri orta çağ mahkemeleri itirafa zorlamak için kullanılıyordu. Gergeç vücudu yavaş yavaş  germek üzere tasarlanmıştı. 13. yy’ da Avrupa’da çıktığı düşünülüyor. İnsan vücudunu 6-7 santime kadar gerebiliyordu. Ondan sonra uzuvlar kopar. Daha az bilinen kötü derecede acı veren bir akrabası vardı. 16. yy’da çıkmış olan yağmacının kızıdır. İnsanı  sıkıştırıyor, belindeki kemiklerin kırılmasına neden oluyor. Mahkumları hücrelerine nakletmek için kullanılıyordu. Alet  insanı fetüs pozisyonunda tutacak şekilde durmasını sağlıyor. Bu aletle bir çok mahkum itirafta bulunuyordu. 8. Henri ve Londra Kulesi döneminde ortaya çıkmıştı. Yağmacının kızı 17. yy.da kullanımdan kaldırıldı. Platform hazırlanıp onun üzerinde kurbanları gergece bağlıyordu. Bazı kurbanların boyunun 25 cm uzadığını belirtiyor. Gergeç aynı zamanda idam edilmektir. Klip sayısına bağlı olarak dönüyor. 1628’de Conh Felth’ın yargılanmasından sonra kaldırıldı.

Fıçı yuvarlatılmasında kurbanlar döndükçe çiviler vücuda batıyor. M. Ö 256 yılında Romada Regülüs adında bir general üzerinde kullanıldı. Regülüs önce işkenceye maruz kaldı. Daha sonra Regülüs fıçıya atılıp öldürülmesi sağlandı.

Batırma sandalyesi ise bir milin üzerinde sabitlenmiş bir direğin ucuna bağlı sandalyeden oluşuyor. Burada kurban defalarca suya batırılıyordu. Çirkef olan kadınlar, sessiz durmayan kadınlar ve ayrıca cadı mahkemelerinde görülüyordu. Adam öldürmek için değil cezalandırmak için kullanılıyordu.

Arşimet ölüm ışınını yarattı. Kıvrık aynalar kullanarak güneş enerjisinden yararlanıyordu. Savaş gemilerini 10 dk içinde bu ışınlarla yakıyordu. Düşman donanmalarını yakıyordu. Kesinliği olduğu söylenemez ama cam taş devrinde kullanılıyordu.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır
1. Gergeç ne amaçla kullanılıyordu?
2. Gergeç nerede ve kaçıncı yy.da ortaya çıkmıştır?
3. Yağmacının kızı insan vücudunun durmasını nasıl sağlar?
4. Yağmacının kızı aleti ne amaçla kullanılıyordu?
5. Fıçı yuvarlanışı ne zaman ortaya çıktı?
6. Fıçı yuvarlanışı ilk kimin üzerinde denindi?
7. Batırma sandalyesi ne amaçla kullanıldı?
8. Ölüm ışını kim tarafından ve niçin kullanıldı?

                                                                                                  07010002022 Salih AYTEKİN                                                                                                         
                                                                                                   EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF