Teknolojik Buluşların Tarihi 30' 

 

1.)İLK TV KUMANDASININ İCADI

 

TV reklamları tv izleme zevkimizin önündeki engellerdir, başlangıçtan beri çok fazladır. İlk kez 1954’te bir tv teknisyeni bununla ilgilendi çözümse tabanca şeklindeki bir kumanda. Zennit elektroniğin kurucusu mc Donalt ta bu durumdan sıkılmıştı. Göz yorgunluğu veren reklamlardan kurtulmak için bir şeyler yapmak lazımdı. O dönemde pek fazla kanal ( 3 tane ) yoktu. Bu kumandalardan en basiti 1951 yılında zennit elektronik tembel kimseyi yaptı. Kablolu olduğu için pek tutulmadı , nedeni her zaman kullanılamıyor olması ve kablolara takılan insanların düşmesiydi. 1954 yılında mc donaltıın isteğiyle zennit çalışanlarından teknisyen jim poly silah şeklindeki fotoselli bir kumanda yaptı fakat buda güneş ışıklarının geliş açısından sorunlar yaşıyordu, bununda önüne geçmek için  1960 yılında Robert albert insanın duyamayacağı ses dalgalarında bir kumanda geliştirdi. 24 yıl sonrasında kızıl ötesi ışınlarla çalışan kumanda bulunana kadar kullanıldı.

 

2.)ELEKTİRİKLİ SÜPÜRGENİN İCADI        

Süpürge çağlardan beri an kullanışlı temizlik  aletiydi. Ancak sanayi devrimiyle birlikteartık yeri yoktu ve bu can sıkıcı temizlik görevini vakumlu elektirik süpürgesi aldı.

 

19 y.y. insanları için bahar temizliği önemliydi. Toz ve kömür ateşinden çıkan is ve kurumlar evlerde birikiyordu. Zengin aileler temizlik zamanında bir haftalık geziye çıkarlardı. Buda zaman açısından azımsanamazdı tabiî ki de.  ilk vakumlu süpürgeler devasa büyüklükteydi. Ancak at arabalarıyla çekiliyordu. Portatif olan cihaz astım hastası ohio mry spenksır sayesinde bulundu. Elektirikten haberdar olmasıyla bu işe başladı ve bazı parçaları birleştirdi ve sonunda bu işi başardı 1908 de aletin patentini aldı ancak satış yapamadı. Uzaktan akrabası ve deri imalat hanesi olan Hoover a bu patenti sattı.  Kendiside burada ustabaşı olarak çalışıyordu. İlk seri üretim makine 20 kg . günde 6-8 adet üretiyorlardı ve bu alet kapı kapı dulaşıp satılıyordu halkı o kadar etkilemişti ki elektiriği olmayan evlerde bile alınıyordu. 1908 yılında tanesi 60 dolardan 375 tane satıldı.Modeller gelişti ,teknolojiye ayak uydurdu.

 

3.)TEMBEL ADAM KOLTUĞU

 

Tehlikeli bir sandalyedesiniz ve günün yordunluğundan sıkılmışsınız. 1927lerdeyseniz yapacak hiçbir şey yok,ancak Michigan kasabasında yaşayan iki kuzen ed&ed bu sorunun üstesinden gelmek üzeredirler.ilk modern şezlongu icat ettiler misyonları rahat mobilya imal etmek olan ed&ed bir insanın oturma pozisyonundayken gerilebileceği menteşeli ağaçtan bir sandalye yaptılar. Bunu ohiodaki bir mobilya firmasına götürdüler fakat sezonun geçmesi nedeniyle alınmadı ama bunun üzeri kaplanır koltuk haline getirilirse satılacağı söylenince üretime başlandı. Böylece tembel adam koltuğu icat edildi ve satışlar patladı. İkinci yıldan 24 milyon satış yaptı. Şimdi ise taht gibi hale getirildi.    

4.) MİKRODALGA

İlk mikrodalga radarın etkisiyle gelişti. Rathyen şirketi mucidi Pense sepencer çikolatanın erimesiyle bu etkiyi araştırdı ve asistanına taze mısır getirip radar cihazının bulunduğu masaya bıraktırdı.1 veya 2 dakika içerisinde mısır patladı. Spencer pişirme işini bu aletin yaptığına emindi. Spencer bu askeri teknolojisini ev eşyaları teknolojisine dönüştürülmesi için kurulan bir ekibin başına getirildi. Bu fikri bir kutunun içine yerleştirmek sonradan aklına geldi. İlk önce aleti bir buzdolabı büyüklüğünde ve yüksekliği 180 cm olan 300 wattlık bir enerji veriyordu. Daha küçük ve ekonomik boyutu Amanda şirketi bu modeli üretti.

 

5.)TV YEMEK TEPSİSİ

 

1920li yıllarda swanson şirketişükran günü hindi krizi ile karşılaştıve bu atlatmak için jery tomas aleminyum 3 bölmeli bir tepsi çizdi. Başlarda şirkette bu proje tutmasa da daha sonralarda tv saatlerinin vazgeçilmezi oldu.

 

                                     Tarih Öncesi Bazı Organların Hayat Hikayesi

 

1.) GENERALİN BACAĞI

 

1863’te Birleşik Devletler Askeri Tıp Müzesine beklenmedik bir paket geldi. Üzerinde General D.E.S in parçaları yazıyordu. Bu kutunun içinde Daniel Ebler Skles’in bacağı vardı. 1859’da 39 yaşında olan Skles kongre üyesiydi ve 23 yaşındaki eşiyle beraber Washinton’da

yaşıyordu. Bir gün mektupta eşinin birisiyle beraber olduğu yazıyordu. Bunu gören Skles karısını aşığını öldürdü. Kısa süreli cinnet geçirdiğini iddia etti ve serbest kaldı. 1861’de iç savaşa katılmak üzere memuriyetten ayrıldı. Orduya katıldığında yaşı 42 ‘idi. Askerleri arasında sevilen biri olan Skles dik kafalı bir insandı. Bu özelliği bacağını kaybetmesine mal oldu. Olay 2 Temmuz 1863’te Persilvanya’daki savaş alanında gerçekleşmişti. Düşmana karşı verilen çarpışmada savaşlar Skles ve askerleri üzerinde yıkıcı bir etki bırakmıştı. Skles’in askerlerinin büyük bölümü yok edildi. Skles bu savaşta sakat kalanlar arasındaydı. Skles at üzerinde savaşı idare ederken bacağına 12 kiloluk bir mermi isabet etti. Skles’in bacağı kesildi. Skles doktora bacağını küçük bir tabutla askeri tıp müzesine göndermesini söyledi. Skles’in bacağı iyice iyileşti ve Birleşmiş Devletlerde büyük elçi oldu. General Skles 1912’de vefat ett

i

2.)KRAL 17.LUİ’NİN KAYIP KALBİ

Kayıp ve buluntu volteire’sin kalbi ailesinin elinde nesilden nesile aktarılmıştır. 1864 ‘te Fransız ulusal kütüphanesi verildikten sonra kayboldu. Elli yıl sonra özel yıldızlı bir kutuda korunur bir biçimde bulundu.

 

200 yıl önce 10 yaşında bir çocuk Fransız hapishanesinin hücresinde ölü olarak bulundu. Tek suçu kral olmayı istemekti. Bu ölü beden Fransız kraliyet ailesinin son veliahdı kral 17. Lui den başkası değildi. Yüzyıllar önce ölen bu çocuğun kral olmadığını savunanlarda var. Bu sırrın merkezinde bir kalp var. Büzülmüş olarak bulunan bu kalp bu gizemi çözebilir. 21 Ocak 1793 Fransız ihtilali kritik bir nokta aldı. 16. lui ve eşi tahttan indirilip giyotine vuruldu. Kral, dapfin(17. lui ) görünüyordu. Onu öldüremezlerdi.ama onun varlığı rahatsızlık veriyordu zamanla Lui akıl sağlığını kaybetti her tarafı dışkı, yara bere içindeydi. 8 haziran 1975 te 10 yaşında öldü. Bir halk gibi sen mor gottın mezarlığına gömüldü. Haziran 1975 te  çeşitli doktorlar tarafından da otopsi yapıldı otopsi sonucunda prof dr. Pelefin Luinin kalbini çıkartıp mendile koyarak sakladı. Ona göre bu kraliyet ailesinin devamının bir sembolü gibiydi. Alkolde saklarken argan kurumuş büzülmüş saklanacak hale gelmişti. Kristal bir kadehe koydu ihtilal bitince saltanat ailesine sunmayı denedi ama ilgi görmedi. Bu durumda kalbi Paris başpiskoposuna verdi. 1895’te kraliyet  ailesi tarafından kabul edildi. 1975’te sen duede babası ve annesinin mezarına tasındı. 1997 yılında Fransız tarihçi philphdelen DNA testinin tüm tartışmalara son verileceğini düşünerek kalbin kral Luiye ait olduğunu ispatladı

3.)SİYAM İKİZLERİ

 

Tüm yaşamları boyunca birbirinden ayrılmayan Chang ve Eng Bonker Taylan’da günümüzde Siyam denilen yerde meydana geldiler(1811). Birbirine göğüsten bağlıydılar. İkiside farklı karakterdeydi. Solda bulunan Chang akıllı fakat sinirli ve sabırsızdı. Eng sakin ve kibardı. Hayatta beraber duruşları biraz ilginçti.13 yaşındayken siyamı ziyaret eden Amerikalı bir gemiyle gelen İskoç bilim adamının davetiyle Amerika’ya gittiler. Boston’da sıkı bir araştırmadan geçtiler. Bu arada ilgiler üzerlerindeydi. En çok sorulan soru ayrıldıklarında yaşayıp yaşamayacaklarıydı. Cevap: Hayır nedeni ise ayrıldıklarında enfeksiyon kapıp ölebilirlerdi. Herkes ikizlerin ayrılması ancak birinin ölümüyle meydana geleceğini savundu. Bu arada Bonker kardeşler 50 cente kendilerini seyrettiriyor ve gösteri yapıyordu.  28 yaşında gösteri işinden ayrılıp çiftlik işi yapma başladılar. Adalaft ve Ebigeft adlı iki kız kardeşe aşık olup evlendiler(13 Nisan 1843). Çiftlerin 21 çocuğu oldu. Zaman geçtikçe birbirlerine tahammülleri azaldı. Ayrıca Chang çok içki içiyor ve artık ayrılmak istiyordu.1865’te bunu denediler. 6Nisan 1874’te Chang öldü. Eng korku ve hayret içinde kalmıştı. Kolları ve bacakları ağrıyor ve sızlıyordu. 2 saat sonra Eng’te öldü. 65 yaşında Bonker kardeşler hayata gözlerini yumdu. Chang ve Eng otopsi için hastaneye götürüldü. Görüldiki karaciğerlerinden bağlılardı ve ayrılması imkânsızdı. İkizler ikizler göğüslerinden birleştirildi ve defnedildiler. Fakat  karaciğerleri  filedelfiya daki fizik okulunda tutuldu.

4.) ABD BAŞKANININ TİMÖR HİKÂYESİ

 

1883 yılında Grover Cleveland yatmadan önce dişlerini fırçalıyordu. O sırada üst damağından ağır bir koku geldi. Doktorlar tat duyusunu tetkik etti ve kanser olduğunu saptadı. Onu bu duruma konyak ve sigara tiryakisi olması getirmişti. Başkan tek çare olarak acil ameliyat olmayı seçti ancak bunu kimsenin duymasını istemiyordu. Haziran 1883 Grover için bıçak altına yatmak tehlikeli bir zamandı. Başkan hastalığının ulusal bir hisliliğe neden olmasından korkuyordu. Başkan bu işin olabildiğince gizli olmasını istedi ve gemi gezisine çıktı. Gemide ağzı açık bir şekilde ameliyat başladı. Ve 4-5 cm ’lik tümör bulundu çıkarılan tümör tek parça olmamasına rağmen ayağa kalktı ve ağzına dolgu yaptırdı. Medya tarafında anlaşılsa da dişlerine dolgu yaptırdığını söyleyerek üstü kapandı. Grover en dürüst başkan olarak hatırlandı. 1917 de kind gerçekleri yayınladı ve tümör iyi huylu olan calsinon olduğu anlaşıldı.

 

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1-ilk kumandanın icat edilmesinin nedeni nedir ?

2-ilk portatif elektirikli süpürge ne zaman ve kim tarafından üretilmiştir.

3-ilk uzaktan kumanda şekil olarak neye benziyordu. ?

4-ed&ed in temel amaçları nedir?

5-tembel adam koltuğuna ne gibi adlar takılmış ?

6-jery tomas yemek tepsisi projesine şirketin ilk tepkisi ne oldu

7-mikro dalga nelerden atkilenerek icad edildi ?

8-mikro dalga kim devralıp modern bir hale getirdi ?

9-General D.E.S in bacağına isabet eden mermi kaç kg ?

10-kral Lui ne zaman ve neden öldü ?

11-ilk siyam ikizlerinin ayrılmak istemelrine karşın neden ayrılamıyordu ayrılsalar neler meydana gelebilirdi?

12-ABD başkanının kanser olduğu nasıl anlaşıldı. ?

 

Hüseyin GÜDER EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF