Tayvan'da ki Çin İmparatorluğu Müzesi (Ulusal Saray Müzesi )

 

  Cheng Lung büyük bir sanat severdi ve topladığı koleksiyonda Çin tarihinin bütün dönemlerinden kalma binlerce eser bulunuyordu. Bu eserler içerisinde neolitik yeşim oymalarından, Çin’ in en meşhur ressamlarının resimlerine, antik bronz çanaklardan, var olan en nadir seramik parçalara kadar birçok eser bulunuyordu ama O daha fazlasını istiyordu. Cheng Lung’ un en büyük işlerinden biri Çin’ in kültürüne ait tüm kelimeleri içeren ünlü bir katalogdu. Bu katalog üç bin yazıcı tarafından elle yazılmış 36.000 ciltten oluşmuş onaltı yılda tamamlanmış bir eserdi. Cheng Lung aynı zamanda koleksiyonundaki her parçanın da kaydını tutuyordu. Ancak ona bunlar  yetmiyordu ve eserlerinin bir kısmını kendi elde etti. Hayatı boyunca tam 40.000 şiir yazdı ve çeşitli resimler çizdi. Ne de olsa koleksiyonunu ilk kez kataloga geçiren kendisiydi.

     Bu eserler günümüze kadar çok zor şartlarda ulaştı. İlk olarak 1925’ de Saray Müzesi’ nde halka açık sergide gösterildi. Bundan altı yıl sonra Çin’ de çıkan savaş nedeniyle yok olmasın diye Pekin’ den Shanghai’ ye taşındı. Buladanda beş yıl sonra özel olarak hazırlanmış Nanjing’ deki saklama merkezine gönderildi. 1937’ de Japonya Çin’ i tamamen istila etti. Koleksiyon koruma amacıyla bölündü ve batıya yollandı. Bu olay tarihteki en büyük kalıntılar göçüydü. 1945’ de Japonya yenilgiye uğratılıp Çin geri alınınca parçalar toplanıp Nanjing’ e geri getirildi. 1948’de milliyetçiler yenilgiye uğratılınca tek çare parçalar alınıp Tayvan Adası’ na gönderildi. Bu parçalar önce şeker fabrikasında saklandı, sonra da hava saldırısından korumak için Tayvan’ ın başkenti Taipei dışında bir tepede kazılan mağaraya taşındı. Bu tepenin yanında üç katlı bir müze inşa edildi. Parçalar 1965’ de halka açık bir sergiye konuldu.

     Sergilenen eserler arasında  önemli olanlardan biri vazo içinde vazoydu. Nasıl yapıldığı merak edilen bu esre sergilendiği Ulusal Saray Müzesi’nde çalışan araştırıcılar tarafından bakıldı. X ışınları verilen vazonun, önce gövde kısmının yapılıp içerisine diğer vazo konulduktan sonra ağız kısmının takıldığı ve sonra da omuz kısmı takılarak inşa edildiği görüldü. Cheng Lung’ un bir diğer parçası da tek bir zeytin çekirdeğinden yapılmış olan gemiydi. Bu gemi olağanüstü bir inşaydı. Yakından incelendiğinde içerisinde satranç oynayan figürler, açılıp kapanan pencereler ve gövdesine oyulmuş üç yüz karakterlik bir şiir yazılı olduğu görüldü. Cheng Lung’ u büyüleyen bir diğer eser de onyedi adet iç içe geçmiş küresel kabuktan oluşan ve her biri bağımsız hareket kabiliyetine sahip tek bir fildişi parçasından oluşturulmuş olan toptu.

     Bunca değerli eser üstün bir şekilde korunuyor. Bunun için Ulusal Saray Müzesi’ nde çalışanlar eseri nemden korumak için sürekli kontrol ediyorlar. Sıcaklıktan korumak için güneşin hareketinden, müzeyi ziyaret eden insanların vücut ısılarından eserler etkilenmesin diye suyla soğutma sistemleri kullanılıyor. Esrler çalınmasın diye her bir yanında kameralar mevcut. Deprem eserlere zarar vermesin diye sergilenenler, görünmez iplerle büyük bir özenle bağlanmış, sergilenmeyenler ise iyice sarılmış bir şekilde duruyorlar. Müze görevlilerinin tek engel olamadıkları şey ise geçen zaman. Zamanın etkilerini azaltıp eserin ömrünü uzatmak için ise müzede çalışan bir ekip var. Bu ekip yırtıkları yapıştırıp daha fazla yırtılmalarını engelliyorlar, solmuş olan renkleri aynı tonda renkle boyuyorlar, solucanların yediği tahta kısımları asitsiz dolgularla tek tek dolduruyorlar, paslanan yerleri hemen onarıyorlar. Böylece eserler korunarak diğer nesillere aktarılması sağlanıyor.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filimin Ayrıntılarında Vardır.

1-Cheng Lung’ un yaptığı en önemli işlerden biri nedir?

2-Cheng Lung’ un  kataloglama işlemi sonucunda kaç cilt oluşmuştur?

3-Kataloglama kaç yıl sürmüştür?

4-Eserler neden Pekin’ den Shanghai’ ye taşınmıştır?

5-1937’de eseler neden bölündü ve batıya yollandı?

6-Milliyetçilerin yenilgiye uğratılması sonucunda Tayvan Adası’ na getirilen parçalar nasıl saklandı?

7-Ulusal Saray Müzesi nerede inşa edildi?

8-Vazo içinde vazo eseri nasıl yapılmıştır?

9-Zeytin çekirdeğinden yapılan gemide yakından bakıldığında neler görüldü?

10-Cheng Lung’ u büyüleyen eser hangisiydi?

11-Cheng Lung’ u büyüleyen eser nasıl inşa edilmiştir?

12-Eserler nem ve sıcaklıktan nasıl korunuyor?

13-Eserler depremden nasıl korunmaktadır?

14-Müze görevlilerinin eserleri koruyamadığı tek şey nedir?

15-Eserlere zamanın etkilerini yok etmek için neler yapılıyor?

                                                                           Burak BAĞRIAÇIK EĞİTİM BİYOLOJİ 4.SINIF