>

                                                                                             Taj Mahal Hikâyesi 45dk

Taj  mahal  1632  yılında  moğul  imparatorluğun  kralı  olan  Şah Cihan    tarafından  eşi Mümtaz mahal  için  yapılmıştır  . Mümtaz  Mahal  ve  Şah Cihan ın romantik aşkları eşi  benzeri  görülmemiş  bir aşktır. Bu aşkın görkemliğini taj mahal mimarisinin eşsizliğinde ve yapının muhteşem inşasında görüyoruz.

Saray içinde cihan  şah ve mümtaz mahal in  mutluluğu aşkı  herkes tarafında bilinirdi .Refah içinde olan imparatorluk şah cihan döneminde en parlak dönemini yaşamıştır. Bu sakin dönem deccan bölgesinde çıkan isyan ile saray içinde huzursuzluğa yol açmıştır. Şah Cihan tan yaklaşık olarak 100 yıl öncesinde ataları olan Asya steplerin savaşçı ruhuyla bu isyanı savaşla basacaktı Bunun için iki yıl süren sefere çıktı. Mümtaz Mahal hiçbir şekilde Şah Cihan ı yalnız bırakmaz ve bu sefere o da çıkmıştır. Sefer sırasında hamile olup on dörtüncü çocuğunu dünyaya getirerek hayata gözünü yummuştur. Şah Cihan sekiz gün odasından çıkmadı takılarını takmadı ve  müzik dinlemedi.Sekiz gün için de Cihan Şah yaşlanmıştır.

Efsaneye göre Mümtaz Mahal ölmeden önce kendisi için ölümsüz bir eserin yapılmasını istemiştir. Şah Cihan çok sevdiği eşi için eşi benzeri olmayan bir yapı yapacaktır.Yapısı kendisi tarafında çizilen taj mahal 1632 yılında yaklaşık iki bin işçinin çalışmasıyla başlamıştır.Mahal ın yapımında Şah Cihan ın baba ve dedesinin yaptığı birçok yapının birleşmiş  ince ayrıntıları kullanmıştır.İnşaat alanında tuğlalar pişiriliyor gerekli malzemeler fil sürüsüyle taşınıyordu.Yalnız Yamuna nehrin kıyılarında yapılması temelinde sorunlar yaratıyordu.bunun için temel kısmında  kumu temeli yapmaya karar verdiler. Su tabakaların ulaşana kadar dev kuyular kazdılar . Bu kuyulara harç ve kayalarla doldurdular. Bunun üstüne de devasa şeklinde taş sütunlarla birbirine bağlı kemerler dizilmiştir. Böylelikle temeli  taştan  bir dağ yapılmıştır. Böylelikle yapı Yamuna nehrin akıntılarına karşı sonsuza kadar koruyacaktır. Sarayın görsel hileleri sayesinde birçok turisti çeker. Konuklardan yaklaşınca taj mahal uzaklaşır . Konuklardan ayrılınca taj mahal sanki size daha yakın olur.Bir diğer hile minarelerde vardır yandaki minareler hafif dışa doğru eğiktir Oluşacak bir deprem esnasında görkemli kubbe hiçbir şekilde zarar görmez.Yapının en önemli elemanı kubbesidir.Günümüzde bu kubbe için destek olarak çelik malzemeler kullanılırken onlar bunu taşlarla yapmak zorunda idi.Taşları tek tek yan yana harç yardımıyla sağlamlaştırıp tüm ağırlığı alttaki taş zemine aktarmışlardı .Yüksekliği 40m den fazla olur kalınlığı 4m dir.Taj Mahal in dış yüzeyin beyazlığı Mümtaz Mahal ın ruhani temizliğini sembol eder aydınlamada kullanılmıştır. Bu mermerler rajansta ve Makrena da bulunan taş ocaklarında bulunurdu sert kolay işlenebilirliği  ve parlak cilasından dolayı değerlidir.

Taj mahalin bahçesi kurandaki cennetin dünyevi konumunu ortaya koyar .Taj Mahalle bahçesi ayrılmaz bir bütündür.Mahalin içi de cennetin sekiz katmanına göre yapılmıştır. Mümtaz Mahalın  türbesinin bulunduğu odalar da sekiz kapı bulunur.İç yapısı telkarilerle ve muhteşem çiçek motifleriyle süslenmiştir.İtalya dan Hindistan a getirilen pietra dura süsleme tekniği ile mermerler süslenmiştir.Sert taş anlamına gelen pietradura taş kesme sanatı olup Hintlerin önemli süsleme tekniğidir Mozaikler yontulmuş taşlara özel bir tutkale yapıştırılır .Saray süslemelerinde kullanılır.Böylelikle sarayın seçilmişi adına yakışır bir yapıda yatıyordu.

Bu yapının ve pahalı yaşamıyla iflasın eşiğine gelmişti.1656 yılında kızıl kale de 30 yıl hapis yattı. 1666 da Cihanın Şah ı hayatına gözlerini yumdu . O da taj mahal de Mümtaz Mahal yanına türbesine alındı.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.Taj Mahal nerde ve kimin tarafından yapılmıştır?

2.Taj mahal de kullanılan mermerin özellliği nedir?

3.Mümtaz mahal ın ölüm olayı nasıl olmuştur?

4.Taj mahal ın en önemli yapısı nedir?

5.Yamuna Nehrine karşı Taj Mahal i temelini sağlamlaştırmak için ne yapılmıştır?

6. Şah Cihan neden hapse girmiştir?

7.Sarayın yapımın ne tür süslemeler kullanılmıştır?

8.Taj Mahal de olan hileler nelerdir?

9.Taj Mahal kimin için yapılmıştır?

10. Şah Cihan kaç yılın da ölmüştür?

Hacer Beyter fen bilgisi öğretmenliği 4. sınıf