Tabu Hayvanlarla İnsanların Arkadaşlık Tabuları 45 dk

Amerika Birleşik Devletleri’inde 71 milyon insan evcil hayvan besliyor. 5 milyonu köpeklerini en az eşleri kadar sevdiklerini söylüyor. Ancak bu sevgi ölümcül bir takıntıya neden olabiliyor. Mesela Californiada yaşayan  Jackie Castello 6 yıl önce evlenmiş evlenmeden önce iki de köpeği varmış. Kocasını evlendiklerinden 3 yıl sonra trajik bir şekilde kaybetmiş. Bundan bir yıl sonra da çok sevdiği köpeği codyi kaybetmiş ancak codyi bir taksidermi uzmanına doldurtarak hala onunla yaşamaya devam ediyor. Birçoğumuza bu garip gelebilir ancak bayan Castello kocasının ölümünden sonra 14 yıl boyunca birlikte yaşadığı köpeğini kaybetmeye dayanamamış. Onun varlığı kendini iyi hissettirdiği için böyle bir yöneme başvurmuş.

Son yıllarda ya tutan evcil hayvan sahipleri taksidermi yöntemiyle ölen hayvanlarını doldurtuyorlar. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri taksidermi uzmanı olan Gerry Rabinsın ın kapısını çalar olmuşlar. Taksidermi uzmanına gelen evcil hayvan sahipleri çok duygusal oluyorlar. Çünkü onlar ailenin bir bireyini kaybetmiş  sayılıyorlar. Taksidermi uzmanı Rabinsın ise onlara ölü hayvanlarının yerine yaşıyormuş hissini veren ancak doldurulmuş olarak hayvanlarını geri veriyor. Böylece hayvan sahipleri kaybettikleri hayvanlarını tekrar bulmuş oluyorlar. Ancak hayvanlarını doldurtmak isteyenlerden bazıları işler tamamlanmadan bundan vazgeçiyor. Kimi  insanlar evcil hayvanlarını kaybedince bir insanı kaybettiklerinden daha çabuk toparlanıyorlar. Çünkü evcil hayvanlarını kaybettiklerinde hayatları eşlerini kaybettikleri kadar fazla değişmiyor.

Hayatlarımızın 12 yıl kadarını evcil hayvanlarımızla geçiririz bu sure kimi zaman daha da uzun olabilir. Taksidermi  yöntemini kullanarak evcil hayvanlarının derisini yüzdürüp, içini doldurtmak çoğu kişinin tercih etmeyeceği bir yöntemdir. Ancak San Francisco da yaşayan Tia ölmüş evcil hayvanlarını dondurucuda saklıyor. Ayrıca Tia Amerikadaki az sayıdaki taksidermi uzmanlarından biri dondurucusunda doldurulmayı bekleyen pekçok hayvan postu bulunuyor. Son 9 yılda 30 ila 40 evcil hayvanı doldurmuş. Kendi de bir kolleksiyoncu olan Tia’nın evi ölü hayvanlardan geçilmiyor. Ancak Tia’ nın saplantısı ölüm değil. Kendini şefkat dolu bir köpeksever olarak görüyor. Canlı hayvanlara ise bakım yapıyor öldüklerinde ise sanatını konuşturarak, onları doldurmayı umudediyor.

Hayvanların ölümüne verdiğimiz tepkiyle, insanların ölümüne verdiğimiz tepki nerdeyse birbirine benzer. Çünkü sahip olduğumuz evcil hayvanlarmız sosyal ortamlarımızda bulunurlar.

Bu insanlara gore ölüm bu değerli ilişki için bir son değil taksidermi yöntemiyle sadık dostlarının güzelliklerini hep hatırlayabiliyorlar.

Yapılan son ararştırmalara gore 5 milyon amerikalı köpeklerine en az çocukları kadar bağlı olduklarını itiraf etmiştir. Bu ilişkiyi kimileri abartıyor.

Nevada da  yaşayan Lisa nın bakması gereken iki çocuğu var bunlardan biri kendi oğlu Parker diğeri ise ergenlik çağındaki evlatlık kızı Magvay. Ancak Magvay sıradan bir çocuk değil. O bir Güney Amerikalı kapuçin maymunu. Lisa oğluna gösterdiği ilgi ve özeni Magvay e de gösteriyor. Ancak bir gün magvayin kendisine ve oğluna zarar vereceğini de çok iyi biliyor. Geçtiğimiz on yılda 29’ u çocuk olmak üzere 100 kişi evde beslenen maymunlar yüzünden yaralanmış.17 eyalette evde primat beslemek yasak. Ancak Nevada da böyle bir kısıtlama yok. Lisa için ilginçlik olsun diye başlayan bu zevk bir saplantıya dönüşmüş. Maymuna bir çocuğa nasıl davranılıyorsa öyle davranıyor giyeceklerden yemeğine kadar. Çok zeki hayvanlar yine de çok tehlikeliler. Bazı insanlar çocuklarının evden ayrılmasıyla boş yuva sendromu nedeniyle maymun alıyorlar çünkü onlar sonsuza kadar bebek kalacak bir çocuk gibidir.

Amerikalıların dörtte biri hayatlarının bir kesiminde gerçekten de yalnızlık çekiyor. Tanzanya Üniversitesinden Dr. Franklin insan hayvan  ilişkileri üzerine araştırma yapıyor. Ona göre birçok insan evcil hayvanlarını farklı kişilerin yerine koymaya çalışıyor

Evcil hayvanlara duyulan ilgi bakımından batı yalnız değil.kuzey Hindistan da Karimata tapınağında sıçanlara tapındıkları bilinmektedir. Yeni Ginenin dağlık kesimlerinde kadınların domuzları emzirdiği de bilinmektedir.

Fort Lauderdale Florida da yaşayan Allian evde beslediği hayvan gida adında dişi bir iguana.  Farklı bir hayvan almak istediği için onu tercih etmiş. Iguanaların %90 belli etmeselerde salmonella hastalığı taşıyıcısıdırlar.

Insanda biçimcilik hayvanlara insani özellikler yüklenmesi anlamına gelir. Bu da hayvan aksesuarlarına talabin artmasına neden olur.

Tıpkı ayakkabı ve saç modelleri gibi evcil hayvanların da modası gelip geçer. Bu sıralar tehlikeli ve vahşi kendini besleyen eli ısırabilecek hayvanlara ilgi duyuluyor.

Miami nin banliyölerinde yaşayan Seinfeld ailesi evlerinde birçok insanın kabusu olan yılanlarla içiçe yaşıyor. Ailenin 5 çocuğu var ve ayrıca evde 40 tan fazla yılan yaşıyor. Tehlikeli bir hayvan üzerinde hakimiyet sağlamanın haz duyma nedeniyle böyle bir hayvan besleme gereği duyulur. Ancak evde yılan beslemenin tehlikeleri de söz konusu. Bu nedenle yılan ısırmalarına karşı 1994 yılında bunun için acil durum ekibi kurulmuştur.

Insanları birbirinden uzaklaştırmak yerine evcil hayvanları beslemek aslında bireyleri birbirine yakınlaştırır. Ister bakmak, ister farklı olmak,ister kendini güvende hissetmek olsun hayvanlarla olan arkadaşlık bağları var olacaktır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1.       Insanlarla hayvanlar arasındaki ilişki nasıl tabulara dönüşür?

2.       Evcil hayvan sahipleri neden hayvanlarının ölümünü kabullenemiyorlar?

3.       İnsanlar ölü hayvanlarını nasıl doldurtuyorlar?

4.       Taksidermi yöntemi nedir?

5.       Evcil hayvan sahipleri hayvanlarına nasıl davranıyorlar?

6.       Evcil hayvanlarımızı kaybettiğimizde nasıl davranırız ve bu doğal mıdır?

7.       Amerikda neden hayvanlarala olan ilişki bu kadar önem kazanmıştır?

8.       Insanlar neden evcil hayvanların tehlikeli olanlarını tercih ediyor?

9.       Primat sahipleri neden kendilerini ve sevdiklerini bu şekilde riske atıyor?

10.   Primat sahibi lisa hayvanına nasıl davranıyor?

11.   Tehlikeli ev hayvanlarını evde yaşayanlara saldırdığında ne tür çözümlere yöneliyorlar?

12.   Ne tür inançlar insanların hayvanlarla ilişkislerini tabulaştırıyor?

13.   Hayvan aksesuarları sektörü neden gelişmektedir?

14.   Yılan besleyen insanların aldığı önlemler nelerdir ve yılan besleyen insanların olduğu şehirde ne gibi önlemler alınmıştır?

15.   Kaç tür yılan zehirlidir ve etkşleri nelerdir?

Neşe ÇAPAROĞLU FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ 4. SINIF