Tabu; Alternatif Ve Sıra Dışı Tedavi Türlerinin, Şamanların, Ruhların Ve Şeytanların Güçlerine İnanılan Dünyalara Bir Bakış

 

       

   Venezüella da bazılarına göre bu adamlar doktor ve özel güçleriyle iyileştiriyorlar. Bilimle değil ruhlarla uğraşıyorlar modern tıbbın çuvalladığı yerde başarı iddiasındalar çoğu kişi için yöntemleri aşırı uç değil tabu. Hepside canlarını tıbbi bilgisi olmayan bu insanlara emanet ederek modern tabuyu yıkıyorlar.

Kuzey Venezüella da Sorte Dağında her taraftan insanlar hafta sonu ayinine katılmak ve iyileşmek için toplanıyorlar. Onlar Mariya Leonza adında kraliçeye inanıyorlar. Bu inanışın kaynağı Avrupa ve Afrika geleneklerine dayanıyor.

    İnsan kurban törenlerini çağrıştıran bir ayin başlıyor. Ama amaç zarar vermek değil iyileştirmek. Tanrıça Mariya Leonzaya göre tedavi bedeni ele geçirmişlerin ağzından geliyor. İyileştirme ayini başladığında iyileştirici transa geçiyor .Ele geçirmeyi başlatmak için önce alkolle ıslatılıyor. Ruhların zihin ve bedenine girmelerine izin veriliyor ruh bedene giriyor. Ayinin sıradaki aşaması kendine zarar verme dilini jiletle kesme, ısırma, bisiklet telini boğazından, yanağından geçirme şeklinde olabiliyor. Trans derinleştikçe zarar verme artıyor. Bu onun özel güçlere sahip olduğunun ve acıya dayandığının kanıtı işte artık bu kana bulanmış iyileştirici hastasını kabul edebilir. Modern tıbbın iyeleştiremediği hastaları bile tedavi ediyorlar. Örneğin; HIV virüsü taşıyan bir çocuk çocuk sahibi olamayan bir kadın olabilir.  Tedaviye  inanmak  sürecin önemli bir parçası.  inananların iyileşmeleri bitince  iyileştiriciler ruhların bedenini terk etmesi için zorluyorlar  ,bu ayinin en tehlikeli kısmı. Şamanlar ruh aracısının yaşayanların dünyasına dönmeye çalışırken öldüklerini söylüyorlar, ruh onların haberi olmadan gider ve aracı ölebilir. Ruh bedeni terk ettikten sonra acı ve kandan başka bir şey kalmıyor. Ayin sırasında yaşananları hatırlamıyorlar bittikten sonra rahatladıklarını söylüyorlar.

    Venezüella nüfusun %96’sı katoliktir. Tarih Venezüella’yı Avrupa, Afrika ve yerli kültürlerin buluşma noktası haline getirmiştir. Mariya Leonza inanışı her kültürden bir parçaları birleştirir. Mariya Leonza ismi Katolik kilisesinin bakire Meryem’ini çağrıştırır. Katoliklerin yarısı aynı zamanda Mariya Leonza’yıda destekledikleri iddia edilir. Gücünün doğrudan Meryem den geldiğine inanılır. İnanışa göre bakire Meryem tarafından büyütülmüştür. Katolik din adamları buna farklı yaklaşıyor. Katolik din adamlarına göre Mariya Leonza’nın animist bir inanış olduğunu düşünüyorlar ve bizim inanış adetlerimizle hiçbir şekilde ilişkisi yoktur. Animizmi birçok ruha inanış olarak tanımlarlar. Katolik din adamları cemaatini uzak durmaları konusunda uyarıyorlar.

     İnsanlar bilimin onlar için işe yaramadığını düşündüklerinden başka şeylere inanmaya başlıyorlar. Ancak çaresiz insanlar başka yöntemler arar ve sırtlarını bilime çevirdikleri yerlerde başka şeylere cadı doktorlar, büyü ve şaman gibi akla gelmeyecek şeylere yönelirler.

 

    Amerika’nın Arizona (phaenix )eyaletinde bazı insanlar şeytan çıkarma ayinleri düzenliyorlar.Bunlardan biride papaz Boblast tarafından kurulan özgürlük kilisesidir.Tedavi yöntemleri çok çarpıcı ve tehlikeli kimilerine göre tabudur.İncil de şeytan tarafından ele geçirilmeden bahsedilir.Bu tanrı ve şeytan arasındaki mücadele olarak ta yorumlanır.Hıristiyan toplumlarda şeytanla ilişkilendirilen şey korkuyla gizlenmektedir.İşte bu sebepten şeytan çıkaranlar işlerini kapalı kapılar ardında yapmışlardır.

   Şeytan çıkarma tabudur çünkü yanlış anlaşılmıştır ve yüzyıllarca hep saklı tutulmuştur.Onun hakkında konuşulmaz , kesinlikle kamusal alanda yapılmaz. Papaz Darsın kilisesi  2006 yılında bağımsız olarak kurulmuştur.Bir zamanlar gizli tutulan şeytan çıkarma ayinlerini şimdi kitleler önünde yaparak onu halka açmıştır..Şeytan çıkarmada kişi kendini şeytanlardan kurtarabilmede aracı olarak görür.Bazıları şeytan çıkarmayı tanrının iyileştirici eli olarak görmektedirler.

      Bilim insanına göre şeytan tarafından ele geçirilmiş bir  insanın nasıl  davrandığını biliyorlar ve aynı sebeple kurtuluş törenine katılanlar iyileşme ya da şeytanın içinden sökülmesi sonucu yaşanan süreçlerden geçerler.Bütün olay geleneğe son derece uygun ve adetlere göre herkesin payına düşen rolü oynadığı din psikolojisi ile ilgili bir oyundur.

     Şeytan çıkarma ayini Katolik kilisesinden daha ötelere uzanabilmektedir. Nepal de iyileştirici transa geçiyor. Şeytanı hastasının bedeninden tam anlamıyla silkiyor, Filipinlerde şeytan çıkarıcı şeytana ne istediğini soruyor dile gelerek görünüşe göre ele geçirilmiş çocuk şeytani bir mesaj yazıyor. Tayland ta gönüllüler tüyler ürpertici bir kendine zarar verme gösterisi eşliğinde toplumlarının acı ve dertlerini çekerken bedenlerini almak için ruhları davet ediyorlar. Kuzey Afrika’daki insanlar bedeninden şeytanları uzaklaştırmak için budu törenlerinde ölüler yaşayanları bedenlerine çağırıyorlar.

      İnsanların içine şeytan girebileceğine dair vaazlar veren bireylerin olduğu yerde insanların şeytan tarafından ele geçirilmelerine inanmaları kaçınılmazdır. Ruhun ele geçirilmesi kanunu birçok din ve kültürde vardır. Şeytan tarafından ele geçirilmenin tıbbı analizi yapılırsa çok kişiliklilik  ya da depresyonla bağlantı kurulabilir.

     

      Filipinlerde geçmiş inançları ve ruhlar dünyasında inançlarla iyileştirme son derece yaygın hem geleneksel iyileştiriciler hem de modern doktorlar var. Şehirlerde dahi geleneksel iyileştiriciler modern doktorlara destek vermek için gizlice hastaneye getiriliyorlar.   

     Filipinler-cavitede bazı çocuklar özel güçlerinin olduğunu kanıtlamak için zehir yiyorlar ve inançla iyileştirmek için eğitiliyorlar. Liderleri tanrının verdiği güçle iyileştirdiği iddiasında tanrı tarafından seçilmiş olduğunu kanıtlamak için cam yiyor ve zehir yutuyor, takipçileri de aynısını yapıyor. Çocukların hayatlarını tehlikeye atarak inanç adına bu grup güçlü bir tabuyu yıkıyor.

     Tanrı tarafında seçilmişler üyeleri için özel güçlerini kanıtlamak adına zehirle sıvalı cam kırıklarını yemek zorundalar. Floransan lambanın içindeki fosfor tozu %46 gr cıva içerir bu kadar az bir miktar bile sinir sistemi mide ve bağırsağı ve ciğerlere zarar verir. Ama liderlerine göre takipçileri güvendedir. ’Korunuyoruz çünkü yemeden floransan lambayı kutsuyoruz. O yüzden içindeki cıvayı dilimize sürsek bile zehirlenmeyiz .’ Tıp bilimleri yanıldıklarını söyler çünkü cıva son derece zehirli bir metaldir. Sinir sistemi cıva zehirlenmelerine karşı duyarlıdır. Sinirler ölür, beynin kısımları ölmeye  insanlar delirmeye başlar ve davranış bozuklukları ortaya çıkar.

     Liderlerine göre takipçileri zarar görmeden cıvayı yutarsa iyileştiricilerin özel güçlerine sahip demektir. Zehir yutmayı tanrı tarafından seçildiklerinin kanıtı sayıyorlar. Çoğu toplumlarda bu davranışlar tabudur.

     Dünya üzerinde bir kültürden kabul gören diğerine göre tabu olabilir. Bu bedeninizi ele geçirilmiş bir şamana sunmak özel güçlerinizi kanıtlamak için zehir yutmak ya da nesiller öncesinden gelen şeytani ruhları çıkarmak olabilir.

 

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)     Kuzey Venezüella da insanların sorte dağında toplanmalarının amacı nedir?

2)     Sorte dağındaki iyileştirme ayini nasıl yapılıyor?

3)     Mariya leonza inanışının kaynağı nedir, Meryemle ilişkisini açıklayınız?

Animizim nedir?

4)     Özgürlük kilisesi kim tarafından nerede kurululmiştur?

5)     Şeytan çıkarma ayinlerinin kapalı kapılar ardında yapılmasının nedeni nedir?

6)     Bilim insanı şeytan çıkarma ayinin nasıl açıklar?

7)     Şeytan çıkarma ayinini kitleler önünde yaparak halka açan kimdir?

8)     İnsanların şeytan tarafından ele geçirildiklerine inanmalarının nedeni nedir?

9)     Kuzey afrikadaki insanların ölüleri yaşayanların bedenlerine çağırmasının nedeni nedir?

10)  İnsanların şeytan tarafından ele geçirilmelerine inanmalarının sebebi nedir?

11)  Filipinlerde kullanılan iyileştirme yöntemleri nelerdir?

12)  Filipinler cavite de bazı çocukları özel güçlerini kanıtlamak için neler yapıyorlar?

13)  Cıvanın insan bedenindeki etkileri nelerdir?

14)  Filipinler cavitede liderlerine göre takipçilerin güvende olmasını neye bağlıyor?

 

SEVİM AKTEPE 10010002016 BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3.SINIF