Spor Bilimi Efsaneleri 36 Dakika

           Bu eski uçak hangarı eşi benzeri olmayan bir laboratuvar oluşturulmuşlar. Tek bir amacı olan; yüksek teknolojili bir tesis dünyada en iyi atletleri analiz etmek için, bura da en iyi bilimle insan performansını sınırları bilim oynadığımız oyunlarda iş başında. Burası sporla bilimi bir birine girdiği yer.

           Sanatsal bilim seviyesine gelmek için sanat donanımlarına ihtiyaç vardır. Spor bilimi laboratuvarı 256metre kare en iyi teknoloji kullanarak bu hangarı eşi benzeri olmayan spor test alanına dönüştürmüşler. Bu spor bilim laboratuvarı 2600 metre kare spor teknolojisiyle dolu dünyadaki en elit atletlerin beyinlerine ve vücutlarına girmek için tasarlanmıştır.

           İnsan performansının zirvesini analiz etmek için dünyanın en gelişmiş bilimsel teknolojisini kullanılıyor. Masada hızlanma ölçerleri ve basınç sensörleri alıyorlar. Biyolojik ve anatomik olarak özel mankenler kullanılıyor. Alanında öncü göz takipleri, aşırı yüksek hız ölçen kameralar, kirbit üç çakma testi mankenleri, alanlarında lider hareketi yakalamak teknolojileri var. Tüm bu aletler oynadığımız oyunlara yakında bakmamız için yarar sağlıyor. Zıplıyorsa, yumrukluyorsa, fırlatılıyorsa, kafa atıyorsa ya da yere çarpıyorsa burası test edileceği yerdir. Bunu test etmek için bazı olmuş olayları bu laboratuvar ortamında yapmışlar.

            Bu olay beyzbol tarihinde bir kez oldu. Bu sporun en iyi atıcılarında biri Ssangyong  ödülü kazanan Rady Jonhnson başına gelmiştir. Jonhson topu atıyor yerine varamıyor, saha da uçan bir kuşu vuruyor. Bu olayın olasılığı hesaplaya bilmek için iki faktör göz önünde bulundurmak gerekiyor. Topun pozisyonu ve kuşun pozisyonu ve hızla giden topun düz vektörü kullanılacaklar. Bıraktığı yerle gideceği yer arasına yaklaşık 200 beyzbol topu konulabilir bu da topun 200 farklı yerde bulunma olasılığı vardır. Yaklaşık kuşun hacmi 6.5dm küp demek stadyumun hacmi ise 565 bin metre küp kuşun stadyumda bulunacağı 85 milyon farklı yer olur. Topla kuşun bir araya gelme olasılığı 1/19 milyarda. Laboratuvar da bunu yapmak için toplara ve kuşlara ihtiyacımız var topları atmak içinde saatte 150km atış makinesi kullanılmış ve kuşları yerine tavukları kullanılmıştır. Tavukları uçurmak için saatte 75 km hıza ayarlandı, bu da bir güvercinin ortalama hızına eşittir. Bunu 200 kez yapılıyor ama başarı sağlanmadı. 19 milyar olasılıkta 19 999 999 800 kez denemek gerekir bu olay ileride yaşaması nerdeyse imkansız bir şey bunu sebebi profesyonel beyzbol başladığından beri yaklaşık 100 milyon atış yapılmış sadece bir kere yaşanmış.

        16 ocak 2007 OKLAHOMA TEXAS karşı atış zamanı sıfıra yaklaşıyordu Oklahoma hücumu BYRON EATON çizgiyi geçmek üzere olan topu takip ediyor ve sahanın kenarında topu havaya fırlatıyor yarım saniye kala basket oluyor. Bunu yapmak için ne yaptı bunu öğrenmek için bu atışı yapan hücum oyuncusu BYRON ve ona pas atmak için NBA en iyi oyuncusu CUTTİNO MOBEY getiriyorlar. BYRON ısınırsam ve beş deneme hakkı verirseniz atarım diyor. Bu sadece atış değildi kaçan bir topu yakalamaktı. Byron’un gözleri odağını değiştirmek zorunda kalıyor. Elindeki toptan çembere bu yakında uzağa değişime göz merceğin uzaması denir. Topu yakaladığı zamandan çembere hedefe kilitlene kadar saniyenin 0,19 kadar zaman geçiyor bu arada üç kritik hesaplaması gerekiyor. Bunlar menzil, fırlatma açısı, ve elinde çıkarma hızı orijinal atışı yaptığında menzili 19.1m elinde çıkarma 38.6 km fırlatma açısı 64 dereceydi. Fırlatma açısı kritik bir öneme sahip hata payı azatılıyor 46 cm çember nerdeyse topun yarıçapın iki katı 90 derecelik acıyla gelirse hata payı en fazladır.  Her yönde 12cm hata payı olur. Byron’un bu atışında bu değişkenlerini birini hesaplayamasa atışları boşa gider. Beşinci denemesinde atıyor menzili 9.1m fırlatma açısı 64 derece elinde çıkarma hızı 38.5 km dır. Çalışılırsa yapılabilir.

        17 ekim 1992 batı Washington üniversitesinin koşucusu olan Chris Moore Saint üniversitesi karşısında rutink koşusu yapıyor. Tutucu Chris görüşü bir savunma oyuncusu tarafında engelleniyor. Top onu sol omuz yastığına geldi devrildiğinde top onu sol topuğuna popusuna ve sağ topuğuna sonrasında da eli bir şekilde topu buldu. Bacakların arasında geçirdi ve sağ eliyle topu çizgiden geçene kadar sağlama aldı. Bunu tekrar yapmak için Chris ve orada olayın içinde olan takım iki arkadaşını getirdiler. Top göğsünde zıpladığında ve dönmeye başladığında iç kulaktaki sıvı Chris’e hangi yönü yukarısı olduğunu söylüyor. Topu görme imkanı olmadığında altıncı hissine yöneliyor. Buna iç algı deniliyor. Sinirler, eklemler ve kas beyine sinyaller gönderiyor. Kol ve bacaklar hareket yapmaya ve birbiriyle ilişkide olmaya devam ediyor. Zıplayan topu çeşitli sapmaları yakalamayı zorlaştırmasa gerek başka bir mantıkla bunu daha kolaylaştırılıyor denilebilir. Top ne kadar kısma çarparsa beyine o kadar sinyal gider iç algı ani olarak topun vücudun neresinde olduğunu hesaplayacaktır. Sonuç kusursuz iç algı hesaplamasıdır. Bu bağlantı zincirini kontrol edemedikleri tek şey topun zıplamasıdır. Kusursuz bir kürenin zıplaması önceden kestirilebilir. Onlar yuvarlamsı denilen şekildeki bir topla oynuyorlar. Bu şekil zıplaması önceden kestiremez yapıyor. Rastgele atılan bir topun doğrudan geldiği yeregitme olasılığı 1/180 dır. Chris in vücudu mükemmel olması demektır. Topun 5 mükemmel zıplaması 1/189 milyondu.94 denemede chris hayatında bir kere yaptığı dahilce doğaçlamayı bir kez daha yapamadı.

       25 Ağustos 2006 İspanyol 1.liğin takımlarında Viera Barcelona’ya karşı 85.dk barcelona yıldızı Ronaldinho’ya bir orta yapılıyor. Stadyumda herkes ve kendisi bile şok oluyor. Bu vuruşu şu şekilde yaptı açılan ortayı göysüyle ortayı kontrol ediyor.dönerek savunma oyuncusundan sıyrılıyor ve rovaşatayla sağ ayağıyla gölü atıyor. Bunu yapmak için şans yetenek ve bilim kombilasyonu gerekiyor. Bu vuruşu tekrar yapmak için 1.lig yıldızlarında biri geliyor Josen Hernandez rovaşata konusunda bir uzman bu vuruşu yapacak biri varsa o da odur. Rovaşatayı biyo mekaniğini analiz etmek için bilim insanları Jason un vurduğu ayağına kablosuz hızlama ölçeği bağlıyor. Jason’a yardım etmek için de Jesse Marsch ve birde kaleci getirmişler. Ronadinho’nu bacağı topa değdiği anda saniyede 1800 derece hızla gidiyor bu helikopter pervaneside daha hızlı demek ve en önemli bir şeyde dönüşe rağmen topu kenarına 180 dereve kala vuruyor 5derece yukarıda olsa vuruş aşağıda gidecek ve gol olmayacak. Vuruşun açısı Jason un zorlandığı yerdir. 19cu denemesinde atıyor ayağındaki hız ölçerden gelen sinyal ayağını ronaldinho’nu bacağı gibi 180 derece getirip vurduğunu ve saniyede 1800 derece olduğunu ortaya çıkarmıştır.

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)    Hayatta bir kere olabilecek bir  daha asla yaşanmayacak olayları yoksa yaşanabilir mi?

2)    Yıldırım aynı yere iki kez düşer mi?

3)     Uçak hangarı laboratuvara dönüştürülmesini  tek amacı nedir?

4)    Bu laboratuvarın özellikleri nedir?

5)     Biyolojik ve anatomik olarak özel ne kullanıyorlar?

6)    Bu laboratuvarda kullandığımız aletler bize neyi sağlıyor?

7)    Beyzbol tarihinde kimin başına gelmiş?

8)    Topu fırlatmak ve tavukları uçurmak için hangi aletleri kullanılmıştır?

9)    Beyzbol tarihinde olan oyayı bir daha labaratuvar ortamında yapabilmişler mi?

10)  Göz merceğin uzaması nedir?

11)  CUTTİNO MOBEY basketi atabilmiş mi?

12)  BYRON EATON atışı yaparken hangi kritik hesaplamaları gerekiyor ve yapmasa ne olur?

13)  İç algı nedir?

14)  Chris büyülü anı yeniden yapabilecek mi?

15)  Bir insanın bacağı helikopter pervanesinden hızlı dönebilir mi ?

16)   Bu denemelerin hepside başarı saglanmış mıdır?

Muhacir BAYKARA FEN BİLGİSİ  ÖĞRETMENLİĞİ (İ.Ö) A-4 10010054022