Soleus Doğal Yaşam Parkının Bitki Örtüsü ve Sıra dışı Canlıları 50 dakika

 

          Tanzanya’nın Soleus bölgesi: Afrika’nın en büyük avlanma bölgesidir. Burada büyük ve küçük avcılar vardır. Fareler, aslanlar, leoparlar, yaban köpekleri vb. çizgili firavun fareleri bu bölgede yaşayan bir canlı türüdür. Bölge yerlileri tarafından magma haydutları olarak da bilinir. Bu canlılar akrabaları olan gelincikten daha hızlı çevik ve cesurdur. Çizgili firavun fareleri Afrika’nın birçok yerinde yaşayabilir. Firavun fareleri Tanzanya’nın Soleus bölgesinin kuzeyinde yaşarlar. Soleus bölgesi Afrika da son kalan büyük bir yaban arazisidir. Bu arazide yaklaşık 4000 kadar aslan, kalabalık yabani sığır sürüsü, yaban köpekleri, filler, gibi canlalar bulunur. Firavun fareleri bu alanda Afrika’nın sürekli değişen ikliminde hayatta kalma mücadelesini hayranlıkla izleyeceksiniz.

            Firavun fareleri güne koku paylaşımı ve temizlikle başlar. Daha sonra avlanmaya başlarlar. Genellikle sinek ve böcek gibi haşerelerle beslenir.

           Firavun fareleri tehlikelere karşı sürekli tetiktedir ve bir nöbetçi her zaman hazır bulunur. Tehlikenin yönüne göre nöbetçi faklı sesler çıkarır. Tehlike havadan veya yerden gelebilir. Nöbetçi ona göre çeşitli sesler çıkarır.

 

          Firavun fareleri çiftleşmek için Fiji nehrinin kenarındaki çiftleşme adasına giderler. Bu adaya ulaşana kadar türlü tehlikeleri atlatırlar. Maceralı bir yolculuktan sonra adaya ulaşan firavun fareleri burada çiftleşirler. Çiftleşme sırasında bile nöbetçi vardır. Çiftleşmeden 8-9 hafta sonra bütün yavrular aynı anda doğarlar. Bunun nedeni yavru bakımını kolaylaştırmaktır. Yeni doğan yavruların gözleri kördür. Gözleri sonradan açılır. Gözleri açılan yavrular yuvadan dışarı çıkar. Etrafı tanımaya çalışırlar. Zamanın çoğunu birbirleri ile oynayarak geçirirler. Her bir yavru bir yetişkin gözlemindedir. Yavrulara besinleri yetişkinler tarafından sağlanır. Yetişkinler tarafından nasıl avlanılması gerektiği öğretilir. İnsanlar filler diğer bazı türler de olduğu gibi firavun fareleri de hasta ve yaşlı üyelerle yakından ilgilenirler. Yağmur mevsiminde besin çoğalır bundan dolayı hayvanlar geniş alanları dağılır aslanların av bulması zorlaşır. Bu nedenle aslanlar av bulmadığı zaman firavun farelerini av olarak seçerler.

 

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

  1. Firavun fareleri dünyanın neresinde yaşarlar.
  2. Firavun farelerinin yuvaları nerelere yaparlar.

3.   Firavun fareleri ne gibi tehlikelerle karşılaşırlar.

      4.    Firavun fareleri tehlikelere karşı nasıl önlemler alır

      5.    Firavun fareleri nasıl ürerler

      6.    Firavun fareleri hangi hayvanlar tarafından avlanırlar

      7.    Firavun fareleri nasıl beslenir

      8.    Firavun fareleri yavrularına nasıl bakarlar, nasıl yetiştirirler

      9.    Firavun fareleri yılanı alt edebilir mi?

     10.  Filler ve firavun fareleri arasında nasıl bir ilişki vardır

 

Mustafa Dağdelen fen bilgisi öğretmenliği 4.sınıf