Serengeti’de Çitaların Doğal Hayat Döngüleri 47'

   Dişi çıta çiftleşme döneminde hazır oluncaya kadar talipleri ile bazen günlerce kalır. Erkekler içerisinde baskın olan dişi ile çiftleşir. Diğerleri ise onu izlerler. Dişilerin hamileliği 3 ay sürüyor. Bunlar 5-6 yavru doğururlar. Yavrularını yırtıcılardan korurlar. Yavru çıtaların ölüm oranları yüksektir. Yaklaşık olarak yavru çıtaların yaklaşık olarak %10 erişkinliğe erişiyor.

   Ceylanlar aslanların favori avlarıdır. Erkekler baba rolü oynamaz. Bunlar tek başlarına yaşarlar. Üreme dönemlerinde erkekler dişilerin peşine takılırlar. Genelde dişinin kokusunu takip ediyorlar. Ayrıca erkek dişinin çiftleşmeye değer olup olmadığını bu kokudan anlıyor.

   Anne çıta yavrularını beslemek için avlanır. Bu avlanma sırasında bazen yavrular çıtaların saldırısına maruz kalabiliyor. Bazen kayalık çıtası avlarını kaptırabiliyor. Aslanlar çıtaların yavrularını öldürebiliyor. Bunu rakiplerini azaltmak için yapıyor.

   Dişi çıta bütün yavrularını kaybettiğinde çok kısa bir sürede çiftleşmeye hazır hale gelebiliyor. Erkeklerde dişinin peşine takılıyorlar. Dişiler taliplilerine bazen karşılık vermiyorlar. Erkeklerde dişi hazır oluncaya kadar ona fırsat veriyor.

   Anne çıta yavruları ile avlanma pratikleri yapar. Yavru doğduğunda kör ve acizdir. Sadece 6 ayda avda annesini takip edecek hale geliyorlar. Anne avlanma sırasında av tamamen harekesiz kaldıktan sonra yavrularını yanına çağırır. Çıtalar yavruları ile avlarını yerken akbabalarda başlarına toplanır. Bazen çıtalar avlarını akbabalara kaptırabiliyor.

  Çıtaların yavruları yaklaşık 16 ay sonra tamamen bağımsız hale geliyorlar. Yavrular 2 yaşına gelmeden çiftleşemezler.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

 

    S-1.Çıtalarda bir dişi yavrularını kaybettiğinde ne olur?

    S-2.Anne çıta yavrularını beslemek için ne yapar?

    S-3. Çıtalarda dişilerin hamileliği kaç ay sürer?

    S-4. Çıtalar hangi hayvanlarla beslenmeyi tercih ederler?

    S-5.Çıtaların yavruları kaç yaşına geldiklerinde çiftleşmeye hazır hale gelir?

    S-6.Çakallar, çıtalara zarar verir mi?

    S-7.Çıtalar antiloplara ne zaman saldırırlar?

    S-8.Çıtalar ortalama kaç yavru doğururlar?