Seks ve Cinselliğini Evrimsel Hayat Hikâyesi 45 dakika

Seks bir savaş alanıdır. Seks olmazsa hayatın devamı gelmez evrim yok olur. Seks ve evrim birbiri ile bağlıdır.Seks olmazsa evrim olmaz, genler yok olur

   Köpek balıklarını sadece yırtıcı bir hayvan olarak düşünürüz. Halbuki seksin öcüleridir. Onlar 400 milyon yıl önce çiftleşmek için yeni bir yol bulmuştur.400 milyon yıl önce köpek önce penise sahip ilk omurgalıdır. Daha sonra evrim gerçekleştirerek böcek, kuşlar ve sürüngenler gibi farklı canlılar var olmaya başladı.700 milyon yıl önce canlılar sadece eşeysiz olarak ürüyorlardı. Köpek balıkları sayesinde seks ve penis ortaya çıktı ve eşeyli üreme ortaya çıktı

   Seksüel üremeyi sağlayan ilk hayvan 600 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Uyguladıkları seks insanların düşündüğü şekilde değildir. Mercanlar sperm ve yumurtalarını akıntıya bırakarak hareket etmeden seksi gerçekleştirip çoğaltmışlardır.

   Köpek balıkları diğer balıklardan farklı olarak sperm ve yumurtalarını dışarı bırakmıyor erkek köpek balığı spermlerini dişi balıkların içlerine bırakıyordu. Yeni bir yenilik yarattı yani ilk çiftleşmeyi gerçekleştirdiğini söyleye biliriz.

   Köpek balıkları çiftleşmek için temas kuran ilk canlılar oldu. Ayrıca dahili döllenmeyi gerçekleştiren canlılardır. Yani gebe kalmayı gerçekleştirmiştir.

   Balıklara benzer canlılar artık evrim gerçekleştirip sudan Karaya çıkmaya başladılar. Önce yüzgeçler ayaklara dönüştü ve canlılar karaya çıktı. Karaya çıkmakla çiftleşme ve sekste evrim değiştirdi. Sürüngenler amniyotik yumurtayı gerçekleştirerek çoğalmaya başladı. Daha sonra araştırmacılar dinozorların nasıl çiftleştiklerini araştırdı. Ama herhangi bir bilgiye ulaşamadılar daha sonra fillerde çiftleşmeye baktılar erkek fil dişi file arkadan yaklaşarak ağırlığını dişi filin sırtına vererek çiftleşiyordu. Araştırmacılar bu sırta yüklenmenin dinozorlarda mümkün olamayacağını hesapladılar çünkü filler en fazla 6-7 tonken dinozorlar 25 tona kadar çıka biliyorlardı. Bu dinozorların çiftleşmenin ne kadar zor hatta imkansız olduğunu göstermektedir. Dinozor neslinin bu yüzden tükendiği düşünülmektedir. Araştırmalarını kuşların ve kedilerin üzerinde sürdürürler. Kuşlar gibi olmadıklarını çünkü dinozorların kantları yok. Ama kediler gibi olduğunu buldular ve bu şekilde karada çiftleşen en büyük hayvanın dinozor olduğu kanısına vardılar.

   Şimdi böceklere bakalım onlar üremekten çok cinsiyetler savaşındadır. Çoğu çiftleşmelerde ya dişi ya da erkek ölmektedir. Böcekler gezegende en çeşitli penise sahip türlerdir. Böceklerden sonra şimdi memelilerde çiftleşme yani maymunlarda başlıyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevabı Filmin Ayrıntılarında Bulunmaktadır. 
S.1
Seksin öncüleri kimlerdir?  
S.2
Eşeyli üremeyi gerçekleştiren canlı hangisidir?  
S.3
Hareket etmeden çoğalma nasıl olmaktadır?  
S.4 Temas kurarak çiftleşen ilk canlı hangisidir ve nasıl gerçekleşmektedir?  
S.5
Dinozorların nesli neden tükenmiş olabilir?  
S.6
Karada çiftleşen en büyük hayvan hangisidir?  
S.7
En çok penis çeşitliliği hangi hayvana aittir?  
S.8
Önümüzdeki yıllarda çiftleşme gerçekleşecek mi? İnsan hayatında yeri kalacak mı?

                                                                                                          Ayfer EDE
                                                                                                      Fen Bilgisi 4.Sınıf 2009