ŞEMPAZELERİN ETOLOJİK DAVRANIŞLARI ( 45Dk )

FİLMİN ÖZETİ

 

 

 

 

 

       Şempanzelerin DNA’larının %98’i insanlarla aynıdır. Ancak çok azımız onları görebiliyor. Komik tarafları her zaman izleyenleri eğlendiriyor. Yavrular için önemli olan eğlence ve oyun. Ancak büyüdükçe ortaya karanlık yönleri çıkabiliyor. 11 Nisan 1994’te İngiltere’deki bir hayvanat bahçesinde gönüllü bakıcı şempanzelere yemek veriyordu. Bu bakıcı şempanzeleri çok iyi tanıyordu. Özellikle erkek şempanzelere karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etmiştir. Hayvanat bahçesindeki en saldırgan ve en tehlikeli hayvan olabilirler. O yüzden her zaman onlara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Bu bakıcı tutsak erkek şempanzenin saldırısına uğramış. Parmaklarını yemiş. Omu yemeğe çalışmış. Daha sonra bakıcı kendisine saldıran şempanzeyi görmeye gittiğinde  şempanze bakıcının yüzüne bakamamış. Uzmanlar yaptığı davranıştan utandığı için yaptığını düşünmüşler.

        Şempanzeler 15-20 yaşına geldiklerinde insandan daha güçlüdürler ve bunlar şiddetli zarar verirler. Çünkü bunlarda şiddetle dolu bir kapasite mevcuttur. Uganda’nın batısındaki Kıbale Ulusal Parkında yer alan yağmur alanı şempanzenin başlıca yaşam alanıdır. Şempanzeler Uganda halkının çocuklarına saldırarak öldürüyorlar. Bunu erkek şempanzeler gerçekleştiriyor. Gittikçe bunlar, hayvan sürülerine de saldırmaya başlamışlardır. Çoğu zaman insanların bira ürettiği kısımlara gelip, onlarla besleniyorlardı. Bunlar sarhoş bile olabiliyorlardı. Suçları bu şekilde işledikleri kanısına varılmıştı. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre; aslında şempanzeler olgun ve tatlı meyvelerle beslenirlerdi. Bazıları da termik ve karıncalarla beslenirlerdi.  Taze et yemek için riske girebilirlerdi. Şempanzeler gençlerin ve bebeklerin etlerinin peşindeler. Çünkü onların etleri daha yumuşaktır.Ayrıca bunlar maymunu av olarak yerler. Çok hırslı avcılardır. Çünkü bunlar eti çok seviyor. İnsanlar hariç bütün primatlardan daha fazla et yiyorlar. Çocukları maymunları yer gibi yiyorlar. Önce elleri, ayakları ve bağırsakları yiyorlardı. Ancak yapılan araştırmalara göre saldırgan şempanze sadece bir taneydi. Saddam adı ile anılıyordu. Bu saldırgan daha sonra uzman avcılar tarafından öldürülmüştür.

           Şempanzelerin bu hoş olmayan özelliklerini öğrenmek bazı bakımlardan oldukça rahatsız edici. Ancak bir bakıma şempanzeleri insanlara yaklaştırıyor. Çünkü savaşı andırıyor. Bir şeyi yapmaları şempanzeleri de insanlar gibi garip bir davranış içine alıyor. Şiddetten bahsetmek hem insanlar hakkında bir şeyler öğrenmeyi sağlayacaktır. Böylece insanlar onlara karşı daha duyarlı bir ilgi duyacaktır.

 

 

 

 

 

 

 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:

 

       1.Şempazeler insanlarla benzerlik gösterir mi?

 2.Şempazeler saldırgan özelliğe sahip mi?

 3.Şempazelerin saldırgan olmaları ne ile alakalıdır?

 4.Şempazeler ne ile besleniyorlar?

       5.Şempazelerin insanlarla etkileşiminin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?