GEÇMİŞTEN BUGÜNE SOVYET DONANMASININ BİLİMSEL HİKÂYESİ (20 DK.)

Rus donanması çar I. Petro zamanında kurulmuştur. Petro Kara ülkesinden Rusya’nın büyümesi için Avrupa’yla ticaret yapması gerektiğine inanıyordu. Bunun için ilk gemileri yaptı. Rus donanması bu yüzden fazla gemi ve denizaltıyla Avrupa’nın en iyi beş donanmasından biridir.

Danimarka-İsveç savaşında Danimarka’ya yardım etti ve Baltık denizine girdi. Avrupa’nın yüzyılı aldığı yolu çeyrek yüzyılda almıştır. Rusya Akdeniz’e açılmak zorundaydı. Bunun için Osmanlı devletiyle savaştı. Çeşme savaşında yeni bir teknikle büyük zafer kazandılar.

Katerina ve Nikolay zamanında Petro’dan kalan donanma güçlendi. Bolşevik ihtilalinde saraya ateş açacak kadar devrimciydiler. Ancak yeni yönetimin demir yumruğundan rahatsız olmuş Bolşevikler tarafından katlettiler ve 2. Dünya savaşına kadar Stalin donanmayı güçlendirdi.

Fakat 2. dünya savaşından sonra Rusya- Amerika arasında soğuk savaş döneminde Amerika’nın yaptığı hamlelere cevap veren Rusya devasa bir deniz gücüne sahip oldular. Denizaltılar başta olmak üzere her tür savaş gemisi icat etti. Amiral Cnnoc kow. Yönetimindeki Sovyet Donanması BM’ye rekabet edecek düzeye gelmiştir.

              Bu film de ABD ve Rusya arasında geçen uzaya hâkim olma çabalarından bahsedilmektedir.Uzaya ilk çıkan adam Yuri Gagarin ve yaptığı çalışmalardan bahsedilmekte.

   

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır:  
  1. Rusların Osmanlıdan aldığı ilk yer neresidir?
  2. Rus donanması kaç gemiden oluşur?
  3. Rusya’nın ilk donanma akademisi nerdedir?
  4. Rus donanmasının en önemli komutanı kimdir?
  5.  Bir köpek uzaya gönderilebilir mi?
  6. Uzaya ilk çıkan adamın adı nedir?
    Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)