Şarabın Tarihsel Üretim Öyküsü 90 Dakika
Özet 1

    Şarabın ilk kanıtı 7 bin yıl öncesine dayanmaktadır tarihten bir taş devir içkisi olmaktan modern bir içkiye doğru yol almıştır. Her üzüm minyatür bir şaraphane gibidir. Üzümler üzerinde beyaz bir zar vardır.

   Bu doğal bir mayadır. İki hafta boyunca maya şekeri alkole dönüştürecektir.Buna mucizevi maya denir.Bu gün bunu yapan çok yontem vardır ancak işini iyi yapan antik çağ yöntemini kullanır.İlk şarabı nerde ve ne zaman yapıldığı ise iran’da kalıntıları bulunmuştur.Totarik asit kanıtı bilim adamların sahip olduğu en iyi kanıttır.En az 7 bin yıl önce şarap yapıyorlardı.En eski kanıt Ortadoğu kesiminden gelmektedir.İsadan önce 5000 yıl önce hem kımızı hemde beyaz şarap üretimi vardır.Üretimin nedeni kısmen sarhoş edici olmasıdır yani içinde alkol vardır.En önemli özelliklerinden şarabın tada ve kokuya sahip olmasıdır.Şarap asıl olarak asillerin içeceğiydi sıradan insanlar bira içiyorlardı. En istekli alıcıları mısır firavunlarıdır.Mısır firavunların diğer yaşam için şarap kalıntıları bulmuştur.Şarap zevk dışında başka amaç içinde yani tedavi için şarap bir ilaçtır.Her türlü hastalık için örneğin güzellik,saç büyütmek,dişleri temizlemek gibi.Mikroplardan arınmak için içme sularına katıyorlardı.Antik devirde eğer Romalılar olmasaydı içtiğimiz şaraplar çok farklı olurdu gittikleri her yerde asma üzüm bahçeleri bıraktılar.Asiller en pahalı şarabı içiyorlardı köleler ise kötü şarabı içiyorlardı tabiî ki zevk için değil güç için içiyorlardı.Şarap Roma İmparatonluğun zenginleşmesinde rol aldı aynı zamanda çöküşünede yol açtı Arnavutlular şaraba düşkündüler ama roma kanunlarına göre dışarıya şarap satılmaz.İsa’nın ilk mucizesi suyu şaraba dönüşmesi olduğuna inanırlar.Hz. Muhammet din şarabı cazbedici olması nedeniyle ortadoğunun çoğu şarabı içmeyi  bırakmıştır.Müslümanlar onu içmek için cennete kadar beklemelidir.Şaraplar geçirgen ahşap fıçıdan saklanırlar.fıçıda sadece bir iki yıl saklana bilinirdi sonra şarap sirkeye donüşürdü da sonra şişe ve mantar tıpa kullanılmaya başladı böylece daha uzun süre saklana bildi.Şarap şişelerde saklanmaya başlanmasıyla yeniden mayalanmaya başladı yanı köpüklenmeye başladı.Bu günkü şaraplar iki kes mayalandırılır yani iki kes şeker içirilir.Bunun sonucunda köpüğü olan şarap üretilir.Şarap en iyi kum ve çakıllı topraklarda yetişir.Suyu alabilmek için asma çok çaba harcar buda kaliteli meyve vermesini sağlar.En iyi beyaz şarap şardoniye şarabıdır.Sonralarda görülmeyen bir katil asma bahçelerini ele geçirdi asmalar ölüyorlardı.Bunu yapan asma bitiydi.Amerika’nın yerli asmaları buna dirençliydi ama diğerleri değil sonra Amerika asma kökleri diğer asmalara aşılanarak çözüm bulundu hala bu yöntem kullanılır.Birleşmiş devletler 1920 yılında şarap üretimini yasaklamasıyla geriye sadece üç şarap üretilen yer kaldı ve bunlarda sadece kutsal amaçlar için üretim yaptı.Yasaklama 13 yıl sürdü .Canifonya şarapları düzenlenen bir yarışmada hem beyaz şarapta hem de kırmızı  şarapta birinci oldu.Günümüzde daha kaliteli şarap üretmek için böcek  ilaçları kullanımı  azatılmaktadır.Eskiden şimdiye kadar şarabın kalitesi her zaman değişmiştir ve içen sayısı yarıya düşmüştür.Su insanları ayırır şarap ise kavuşturur diye bir söylem vardır.
Özet 2

Şarap, yazılı tarih kadar eskidir.İlk mahsullerin kanıtı yedi bin yıl öncesine dayanır ve o dönemde bir taş devri içkisi olmaktan teknolojik endüstri haline gelmiştir.Yeryüzündeki her yüz kişiden biri şarap yapımına ve pazarlanmasına katılmaktadır.Her üzüm minyatür bir şarap gibidir.Onu şaraba dönüştürmek için gerekli bütün elementlere sahiptir.Üzümlerin üzerindeki beyaz zar doğal bir mayadır.Hasat zamanı maya bu şansını yakalar.Üzümleri ezmek için şaraphane getirildiği zaman maya işini yapacak konuma gelir.Su,içindeki şekeri çılgınca yemeye başlar.Buna mayalanma mucizesi denir.Çünkü iki hafta boyunca maya şekeri alkole dönüştürecektir.Mayalanmış üzüm suyuna şarap denir.Bugün bu işin birçok teknolojisi vardır.Ama modern şarap yapımcıları sadece antik çağdaki şarap yapımını yapıyorlar.Üzümleri eziyorlar ve gerisini doğanın yapmasına izin veriyorlar.

Şarap, bugün doğa, bilim ve sanatın karışımıdır. Ekvatorun her iki etrafındaki dar enlemleri kucaklayan asma bahçelerinden dikkatle seçilerek yapılır. Burdaki iklim en iyi şarapları yapmak için uygun iklimdir. Ama insan ilk şarabı nerde ve ne zaman yaptı?

Bilim adamı Petrik ipuçları tartıyor.Antik kentlerdeki tortuları inceliyor.İran’dan gelen bir çömleğin(tarihi yaklaşık İsa’dan önce 3500 yıldır.)etrafına yayılmış kırmızı lekeler bunun antik çağ döneminden kalan gerçek tortu kanıtı olduğunu gösteriyor.Bilim adamının sahip olduğu en iyi ipucu tortorik asit kanıtıdır.Eski tortular kazılır ve kaynatılır.Sonra izler kızıl ötesi tarayıcıya konulur.Atalarımız yedi bin önce şarap yapıyorlardı.Bulunan çömleklerin hatlarında en eski şarap teknesi olduğu ortaya çıkmıştır.Tarihi İsa dan öncedir.İsa dan önce hem kırmızı hem de beyaz şarap vardı.Peki insanlar neden şarap yapar?

Sarhoş ettiği içindir. Şarabın en önemli özelliği koku, tada ve alkole sahip olmasıdır. Bunlar ilkel duyulardır ve hormonal seviyede etkiler.

Antik dünyada şarap lüks bir kalem haline geldi. Herkes onu istiyordu. Ama üzüm her yerde yetişmiyordu. Modern teknoloji olmadığı için hızla sirkeye dönüşüyordu. Şarabı nasıl saklayacaklarını bilmiyorlardı. Şarap asil insanların içkisiydi. Devasa boyutlarda bir şarap ticareti gelişti ve en istekli alıcıları arasında mısır firavunları vardı. Şarabı yaşam ve ölümde kullanmak için ithal ettiler. İsrail ve Filistinden çok büyük çömleklerle şarap getirdiler. Mısırlılar kısa sürede kendi şaraplarını üretti.Duvara çizdikleri resimler onların üzümü nasıl ezdiklerini ve çömleklere nasıl doldurduklarını gösterir.

Birçok antik kültürde şarap zevkten ziyade bir amaç için içildi. Ayrıca bir ilaçtı. İsa’dan önce yunan fizikçi Hipocrat hastalarına şarap reçetesi yazıyordu. Şarap, saçları uzatmak, yüzü temizlemek, dişleri beyazlatmak ve insanın moralini yerine getirmek için kullanılıyordu. Hipocrat’ın şarap hakkında sezgisel olarak bildiği şeyi modern bilim şimdi doğrulamaktadır. Son çalışmalar, gerektiği miktarda içildiğinde şarabın kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü göstermektedir.

Antik çağ için en önemli şey şarabın suyun içilmesini daha güvenilir hale getirmesidir. Mikroplardan kurtulmak için içme sularına şarap kattılar.

Yunanlılar üzümlerin çoğunu İtalya’daki sömürgelerinde yetiştirdiler. Eğer Romalılar ve onların imparatorluk kurma girişimleri olmasaydı bugün içtiğimiz şarap çok farklı olacaktı. İsa’dan önce ve sonra Romalılar istila etmek için gittikleri her yerde arkalarında asma bahçeleri bıraktılar. Şarap Romalıların kültürel kimliklerinin merkezindeydi. Romalıların şarap kültüründe şarabı içtikleri kapların şekli  de önemliydi. Teknikler geliştikçe cam kaplar yapmaya başladılar. Romalılar şarapçılığı endüstri olarak geliştirdi.

İsa’nın ilk mucizesi suyu şaraba dönüştürmekti. Ancak İsa’dan sonra 7.yy da şarap ve en büyük dinlerden bir tanesi yollarını ayırdı. Hz Muhammed(S.A.V)’in ona “Şeytanın cazibesi” adını verdikten sonra Orta Doğu’nun büyük bir kısmı şarabı terk etti. Gerçek Müslümanlar onu içmek için cennete gitmeyi beklemelilerdir.

1970’li yıllarda şarabın ayakta ezildiği günler geçti. Bunun yerine cihazlar, makineler gelişti. Üzümün suyu çıktıktan sonra paslanmaz çelik tanklarla mayalandı. Bugün hala daha iyi şarap teknolojileri için araştırmalar devam ediyor.

1.Şarap nedir?

2.Mayalanma mucizesi nedir?

3.Modern şarap yapımcıları şarabı nasıl yaptılar?

4.Şarap için en uygun iklim şartları nelerdir?

5.İnsan ilk şarabı nerde ve ne zaman yaptı?

6.Bilim adamı Petrik’in sahip olduğu en iyi ipucu kanıtı nedir?

7.Atalarımız ne zamandan beri şarap yapıyorlar?

8.En eski şarap teknesi ne zaman ortaya çıkmıştır?

9.insanlar neden şarap içer?

10.Şarap neden çağlar boyunca birçok uygarın seçtiği içki haline geldi?

11.Şarabın en istekli alıcıları kimler olmuştur?

12.Mısırlıların duvara çizdikleri resimler neyi anlatıyor?

13.Antik kültürde şarap hangi amaçlarla içildi?

14.Antik çağda şarabın en önemli özelliği neydi?

15.Yunanlılar üzümlerini nerede yetiştiriyorlardı?

16.Romalılar için şarap kapları neden önemliydi?

17.Romalılar şarapçılığı nasıl geliştirdi?

18.İsa’nın ilk mucizesi nedir?

19.İsa dan sonra 7. yy da neden Orta Doğu’nun büyük bir kısmı şarabı terk etti?

20.İslamiyetten sonra şarabın haram olmasının sebebi nedir?

21.Şarabın ayakla ezildiği günler ne zaman son buldu?

22.Şarabın kalp hastalıklarına nasıl bir etkisi vardır?

23.Günümüzde şarap yapımcıları şarabı hangi yöntemlerle yapıyorlar?

24.Yeni teknolojiyle bir başarısızlık ürünü her yerde homojenleşmiş bir ürüne dönüştürmesi tehlikesi var mıdır?

                                                                                           Gülizar BUTANRİ EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1-Şarabın ilk kanıtı ne zaman bulunmuştur?

2-Mucizevi maya nedir?

3-İnsan ilk şarabı nerde ve ne zaman yaptı?

4-Şarabın üretilmesindeki en iyi kanıt hangisidir ve nerde bulunmuştur?

5-Şarap üretimin nedeni nedir?

6-Şarap asıl olarak kimlerin içeceğidir?

7-En istekli alıcıları kimdir?

8-Şarap zevk dışında başka niçin içilir?

9-içme suyuna niçin şarap katılırdı?

10-Romalıların şarap için önemi nedir?

11-Kölelere niçin şarap verilirdi?

12-İsa’nın ilk mucizesi hangisi diye inanılır?

13-Müslümanlar ne zaman şarap içebilirler?

14-Şarap nerde saklanılır?

15-Bu günkü şaraplar kaç kes mayalanılır?

16-Şarabı en iyi üretmek için hangi toprak kullanılır?

17-En iyi hangi şarap seçilmiştir?

18-Asmaların ölümüne sebep olan nedir?

19-Asma ölümleri nasıl engenlendi?

20-Birleşmiş milletler ne zaman şarabın üretimini yasakladı?

21-Daha kaliteli şarap üretmek için ne yapılır?

22-Eskiden şimdiye kadar şarap kalitesi nasıl degişir?

23-Geçmişten bu güne içen sayısı nasıl değişmiştir?

24-Şarabın insanlar üzerindeki etkisi nedir?

                            DİLEK İMRE EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF