SAMANYOLU’NDAKİ ÖLÜMCÜL GEZEGENLER İÇİNDE EVİMİZ OLABİLECEK BİR GEZEGEN HANGİSİ 47 dk

 

Bu film de Samanyolu galaksisi içinde dünya gibi canlılığa ev sahipliği yapabilecek bir gezegenin olup olmadığı araştırılıyor.

Eskiden beri bilim adamları olası bir doğa olayı sonucunda dünyanın büyük bir tehlike altında kalacağı belirtiliyor. Bunun için bilim insanları evreni ve evrende var olan gezegenleri araştırıp canlı yaşamı için elverişli olup olmadığına bakıyorlar. Belki evrendeki tüm gezegen ve uydular incelenemez ama saman yolundaki gezegenler ve uyduları incelenmeye alınıyor.

Merkür incelendiği zaman karşımıza tam bir atmosferi olmayan bir gezegen çıkmakta ve burada gece gündüz olayı oldukça uzun sürmektedir. Ayrıca güneşe çok yakın olması birçok sorun getirmektedir. Venüs incelendiği zaman ise atmosferi olan fakat bol miktarda radyasyona maruz kalan bir gezegen daha önce Rusların yaptığı araştırmalar da Venüs te aşırı miktar da bir sera etkisinin olduğu gözlenmiş. Ve mars belki de üzerinde yaşam olasılığı olan tek yer özellikle üzerindeki radyasyon ve toz parçacıkları önlene bilinirse belki de insan kolonilerine ev sahipliği yapabilecek bir yerdir. Eskiden beri bilim adamları mars üzerinde çeşitli araştırmalar yapmaktalar ve şu ana kadar yapılan çalışmalar hep ümit verici ve her zaman ki gibi bilim adamları daha fazlası için uğraşmaktalar.

Galaksimizin diğer gezegenleri incelendiğinde karşımıza çok vahşi bir yaşam şekli çıkmaktadır. Jüpiter dev gezegen olarak ta bilinir fakat üzerin de hiçbir hayat belirtisi yok çünkü gaz ve toz yığınından oluşmaktadır. Ve üzerinde her saniye meydana gelen fırtınalar ile kesinlikle yaşanılacak yer değil. Satürn gezegeni dev halkası ile oldukça çekici görünüyor fakat gazlı yapısı orada da hayatı olumsuz kılmaktadır. Ve Neptün en uzak gezegen her tarafı buz ayrıca kasırgaları çok fazla şiddetli bu yüzden yaşanılacak yer değildir. Fakat bir uydusunda dünya ile bazı benzerlikler var bundan dolayı orası ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Bu film de ayrıca bilim adamlarının gezegenleri nasıl takip ettikleri ve nasıl teşhis ettikleri de ele alınmıştır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1.       Hangi gezegenlerde hayat belirtisi vardır?

2.       Venüs’e ne zaman uzay mekiği gönderildi?

3.       Mars’taki radyasyondan nasıl korunabiliriz?

4.       Jüpiter’in özellikleri nelerdir?

5.       Venüs’teki sera etkisi ne ölçüde güçlüdür?

6.       Jüpiter’in üzerin de neden kırmızı leke vardır?

7.       Jüpiter neden evimiz olamaz?

8.       Neptün neden mavidir?

9.       Trityum uydusunda hayat var mı?

10.   Samanyolu’nda ne kadar yıldız mevcut?

11.   Gezegen avcılığı nedir?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)