Marsa ve Jüpiter’in Titan Uydusuna Göderilen Robotların; Hayat Hikayesi ve Alınan Bilimsel Gerçekler

    Ölümcül radyasyonla şiddetli güneş fırtınalarıyla ve Everest dağ boyutunda ki asteroitlerle karşı karşıya gelen derin uzay robotları insanoğlu için yepyeni keşif kapılarını açıyor.

     Şuan uzayda milyonlarca km.de mars ve Satürn uydusu titan da Bulunan robotlar en sonunda yanıt bulmaya çalışılıyor.

     Milyonlarca hatta yüz milyonlarca uzakta bulunan diğer gezegenlerde ki temsilcilerimizdir.

      Bu robotlar evreni bize gösteriyorlar ay güneş yıldızlardan örnekler toplayıp getirdiler.

      Fırlatma şiddetini soğumayan radyasyon dayanıklı olmaları gerekir. Her yeni robot bir öncekinden daha gelişmiş olarak fırlatılıyor bunlar bilim için yapılıyor.

   Şu an ki en iyi iki robot güneş sistemimizde dünyaya benzeyen iki gezegeni keşfetmek için başlatıldı mars soğuk havasız ve radyasyonla dolu birde Satürn uydusu titan var

   O kadar soğuk ki kayaları buz ve sudan nehirleri ise sıvı madenden oluşuyor. Titan eski dünyanın haline benziyor.

   Bütün robotlar amacı evrenin başka bir yerinde hayatın olup olmadığıdır

   Nasa 2 robot gönderiyor, marsa bundan önceki robotlar ulaşamadılar.

   Bu robotların hazırlanması için 3 yıl var

  Esas zorluklar teknik olanlardır. Robotların sarsıntılı bir fırlatılışı 7 aylık uçuşu atlatması ve saatte 19 bin km. hızla giderken sadece 6,5 km.lik bir ayrılma penceresini yakalaması gerekiyor.

    Atmosfere girdiklerinde karmaşık bir paraşütle sistemin hızı 20 km. düşürecek yüzeye çarptığında bir sürü hava yastığı sayesinde sekecekler. Ancak koruyucu komplem dar açıldığında göreve başlayacaklar.

   Hazırlanan robot bütün olumsuz koşullara karşı hazır hale göre dizayn edilmiştir. Testlerden sonra fırlatılıyor. Nasa fırlatma izni veriyor.

   İlk fırlatılan spring mühendislerde büyük bir heyecanla marsta geçmişte akarsu yatakları ve su erozyonlarının gerçekleştiği tespit edilir

   Marsta yaşanılabilirlik için iki robot bir zamanlar göl olmuş alanlara inecek, görevleri suyun, kırmızı gezegenin nasıl şekillendirilmiş olabileceğini öğrenmek ve marsta bir yaşam formunun olup olmadığını bulmaya çalışılacak.

   İki üç ay planlanmış gibi geçiyor ancak birleşik devletler uzay araştırma merkezi güneşten yayılan dev bir radyasyon patlaması kaydettiler. Tarihte ki en büyük patlama. Bu da robotların marsa ulaşmaması anlamına geliyor. ilk robot spring inişe geçiyor 25 Ocak 2004 de mars atmosfere bir mermiden 20 kat da hızlı giriş yapıyor ve paraşütün açılma zamanı geliyor.

    Ondan sonra hava yastıklarının açılması bekleniliyor en sonun da robotun güvenli iniş yapılıp yapılmadığı bekleniliyor ve spring güvenle marsa ulaşıyor. Şimdi sıra robotun çıkması ve ilk görüntüler geliyor. Diğer robotta 3 hafta sonra marsa iniyor.

   Keşifçilerden bir garip kayalara rastlıyor. Küçücükler ve kusursuz yuvarlak şekilleri var. Eki onlara böğürtlen lakabı takıyor. Bunlar dünyada sadece sıvı ve su içinde oluşuyor. Bu da bir zaman burada bir göl olduğu fikrini oluşturuyor. Kesifçiler gotik ve karo sit adli 2 minerale rastladı. Bunlar sadece suyun varlığıyla oluşabiliyor. Artık şu kesin yer suları bir zamanlar mars kayaları üzerine akıyordu.

    Eğer marsta halen su varsa gelecekte nelerin bulunacağı meçhul. Sadece su yetmiyor başka karışımlarda gerekiyor.1980 titanın atmosferinde organik maddeler vardır. Bu maddeler dünyada ki dünyada ki maddelere çok benziyordu.

     Titana yolculuk marsta yapılan yolculuktan daha zordur. 7 yıldır 1980 den beri idealı görev Satürn halkalarını görüntüleyebilmek ve titana iniş yapacak dış güneş sisteminin herhangi bir yerine yapılan ilk robottur ve nihayet titana yolculuk başlıyor.

 

    

   Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.


S 1 )  Uzay robotlarının insanlığa hizmeti nedir.

S 2 )  Marsa gönderilen uzay robotunun yapılış süreci hakkında ne söyleyebiliriz.

S 3 )   Marsa inecek robotun uygun şekilde inmesini sağlayan yapılar nelerdir.

S 4 )  Yolculuk boyunca robotun hızındaki değişimler nasıldır.

S 5 )   marsa yapılan incelemelerin hedefi nedir.

S 6 )   Titan nedir titan hakkında elde edilen bulgular nelerdir. 

S 7 )   Marsa giden robot ne gibi bilgiler verdi.

S 8 )   Marsta hangi çeşit mineraller bulundu bu mineraller ne gibi fikirler edindirdi.

S 9 )   Marsta bulunan pürüzsüz taşlara ne isim verildi bu taşlar neyin belirtileridir.

S 10)  marsa fırlatılan robotların marsa inmesi çalışanlar açısından nasıl bir duygu yaratır.