Pillerin Tarihi Yapımı ve İmalatı 45 Dakika

 

Taşınabilir ve kullanışlı bir güç kaynağına gerek duyulduğunda ilk akla gelen pildir. Teknolojik aletlere, oyuncak, saat, telefon, bilgisayar, bomba, kumanda, kamera gibi birçok cihaza güç vermek için kullanılır. Sessiz çalışan piller insan kalbini çalıştırabilen piller bombalarda kullanılan hızlı yaşayıp genç ölen ve özel yapım piller olmak üzere birçok pil çeşidi bulunmaktadır.

Piller elektriği değil onu üretebilecek kimyasal potansiyeli içlerinde tutarlar. Bir pilli cihazın kitaptaki tanımı ise kimyasal enerjiyi oksijen ile indirgenme yolu ile doğrudan elektrik enerjisine dönüştürebilen düzenek şeklindedir.

Piller farklı metallerden yapılmış iki elektrota sahiptir. Artı(+) yüklü elektrota katot eksi (-) yüklü elektrota anot denir. Su macun yada jel şeklindeki ve içinde asit yada alkali bulunan ve metallerdeki kimyasal tepkimeyi başlatabilecek kostik bir elektrolit bulunmalıdır. Bu anot-katot arasında elektrik akımını başlatan tetiktir.

Enerji sağlayabilen bir tek üniteye hücre denir. Hücreler bir araya gelerek bataryaları oluştururlar. Bunlarda limit yoktu ancak Alacada mühendisler ise kurdukları büyük batarya enerji saklama sistemi BES ile çok yüksek voltta batarya ürettiler.Kurulan sistemlerde, Convantör sistemi ile doğru akımı alternatif akıma çevirip hatlara ve istasyonlara gerekli akımı sağlar.Kurulan hücrelerde nikel cadmıum kullanılmakta bunda en büyük etken hem ucuz hem de uzun ömürlü olmasıdır.

Energizer ilk kez seri üretilen batarya coloumbıa’nın torunudur.1898 de piyasaya sürüldü. Condrat Hewbart adlı bir mucidin bulduğu el feneri ile pil üreticisi İgnıtor Dry firmaları birleştirip İveready şirketini kurdular.(1970)

Energizer in Kuzey Caralayna da alkalin pil üretim ve paketleme fabrikası dünyada önemli bir yer tutmaktadır. Bunlar sonucunda yüksek güç kaynağı olan bataryalarla çalışabilen arabalar(tesla motors) dahi üretilmiştir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

 

 

1)       Pillerin tercih edilmesinde etken özellik nedir?

 

2)       Bir pilli cihazın kitaptaki tanımını yapınız?

 

3)       Pilin çalışma mekanizmasını anlatınız?

 

4)       Batarya nedir?

                        

5)       Pillerin kullanım alanlarında bazılarına örnek veriniz ?

 

6)       Silindir şeklindeki pillerde çalışma mekanizmasını anlatınız?

 

7)     Bataryalarda ve pillerde ilk seri üretimi sağlayan kimdir?

 

8)       Hücrelerin daha çok nikel-codium bulunmasının önemi nedir?

 

9)       D tipi pillerin ve seri üretim pillerim silindir olmasının nedenleri nelerdir?

 

10)   Convantör sistemi nedir?

 

11)   Pil ile güç kaynağı oluşturan son teknolojik aletlere bir örnek veriniz?

 

12)   Dünyada kurulan en önemli ve ilk pil şirketi hangisidir?

 

                                       ZEYNEP NAS EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF