Peygamber Devesi ve Piranaların ilginç Özellikleri 8 Dakika

 

Dişi peygamberdevesi çiftleşme esnasında hayal edilebilecek en ölümcül ısırığını eşi üzerinde uyguluyor. Dişi erkeği başından başlayarak yemeye başlıyor. Fakat erkek peygamberdevesi dişiyle çiftleşmeye devam ediyor. Peki, bu nasıl oluyor? Bu canlının vücudunda baş ve kuyruk kısımlarında iki sinir merkezi yer alıyor. Dişi erkeğin başını yemeye başladığında alt kısımda yer alan sinir merkezi uyarı bastırıyor. Böylece dişiye zarar vermemiş oluyor. Bu yamyamlığın nedeni ise; peygamberdevelerinin sonbaharın sonunda yani yiyecek stokları azaldığında çiftleşmeye başlamalarıdır. Erkek peygamberdevesi bu dönemde yiyecek olmadığı için dişiye yavrularını büyütmesi için vücudundaki yağ ve protein deposunu aktarıyor.

Etçil piranalar genellikle başka balıkları yer. Kendiler ise Güney Amerika’ da yaşayan hayvan ve insanların önemli bir besin kaynağıdır. Akbalıkçıl yavruları çok kabayıdır. Küçük kardeşlerini yuvadan aşağı atma eğilimindedirler. İşte o zaman piranalar için yemek yeme yarışı başlar. Açlık ve her lokma için rekabet etmek onları çılgına çevirir. Piranaların çeneleri o kadar güçlüdür ki bir tavuğun etini yemeleri sadece iki buçuk dakika sürüyor. Bir memelinin etini yemeleri ise beş dakikadan daha az sürebilir. Çeneleri çok güçlü olduğu için bir insanı yiyebilecek güçleri de vardır. Piranalar bu kadar saldırgan olmalarına rağmen nehirlere çeşitli yararları da vardır. Güney Amerika’da ki piranaları bizim çöpçülerimize benzetebiliriz.

 

 

                 Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

 

  1. Dişi Peygamber Devesi erkeğin başından yerken erkek Peygamber Devesi çiftleşmeye devam ediyor. Bunun nedeni nedir?
  2. Erkek Peygamberdevesinin baş kısmındaki sinir merkezinin görevi nedir?
  3. Dişi Peygamberdevesinin çiftleşme esnasında erkeğin başından başlayarak yemesinin spermleri almak dışındaki amacı nedir?
  4. Piranaların en sevdiği yemek hangisidir?
  5. Piranaları bu kadar saldırgan yapan nedir?
  6. Piranalar tarafından öldürülen insanlar var mıdır?
  7. Piranaların nehirlere ne gibi yararları vardır?

 

 

                                                           Zuhal YILDIZBAŞ EĞİTİM BİYOLOJİ 5.SINIF