Peynir Çeşitlerinin Üretiminin Hayat Hikayesi

 

   Keçi peyniri dünyada yapılan ilk peynirdir. Homerus’un Batı uygarlığı kuruluş destanı olan Odisey`de Odiseus`un büyük hasmı olan Siklops aslında bir peynir ustasıdır. Keçi ve koyunlarının sütlerini keserek çökelek yapar ve mağarada saklarmış. El yapımı keçi peyniri sadece Yunanistan da değil bütün Akdeniz ülkeleri vb. ülkelerde rağbet görmüştür. Bu peynirler çok hafiftir. Romalı asker ve muhafızların beslenmesinin çoğunu peynir oluşturuyordu. Bu yüzden Romalılar girdikleri yerlere keçi¸koyun sürülerini de götürüyordu.  

   İsveçliler de peynire önem ermişlerdir. En büyük buluşları da peynirdeki deliklerdir. En kokulu peynirler Benedik keşişleri tarafından yapılmıştır. Keşiş peynirleri genelde sert biranın yanında tüketirlerdi. Eskilerde yılda 4500 ton Limburger peyniri tüketilirdi. Ancak günümüzde yılda 450 ton yapılır ve sadece bu kadarı tüketilir. Peyniri eskitmek için en sık küf kullanılır. Bu küfler nemli ortamlardaki küflerden farklıdır ve rahatlıkla tüketilebilir. En ünlü küflü peynirler mavi damarlı çeşitlerdir. İşlenmiş peynirler ise genelde küp ya da krem şeklinde olurlar ve başka maddelerle karıştırılırlar. İlk işlenmiş peynir 1915`te James Kraft tarafından piyasaya sürülmüştür. 1923’te Kraft dünyanın en büyük peynir şirketini işletiyordu. Kraft bilim adamları yüksek teknolojiyi kullanarak krem peynir sanatında da devrim yaptılar. Krem peynir doğaldır¸işlenmiş değildir. Krem peynir krema kullanılmadan yapılır. Krem peynir 1950`de satışa sunulur. Bugünkü dilim peynirlerde Kraft peynirinin dilim izleri görülür.

   Amerikalılar günde yaklaşık 4 milyon metre kare pizza tüketiyorlar. Bu pizzalar için mozzarella adlı peynir tüketilir. Taze mozzarellalar su bufalosu adlı hayvandan elde edilir. Mozzarellaların kesildiği an çok dikkat edilmelidir. Peynir suyunun %90`ı yıllarca atık olarak kullanılırdı. Lakin günümüzde fabrikalarda peynir sularından peynir suyu tozu elde edilir.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1.       Günümüzde en fazla üretilen Roma peyniri hangisidir?

2.       Neden İsviçre peynirinde delikler vardır?

3.       Peynirdeki koku nasıl oluşur?

4.       Limburger peyniri nasıl üretilir?

5.       Limburger peynirinde hangi çeşit bakteri bulunur?

6.       Penicillium condidum küfünün görevi nedir?

7.       İşlenmiş peynirlerin ana katkı maddeleri nelerdir?

8.       Eleştirmenler neden işlenmiş peyniri eleştirirler?

9.       Mozzarella peynirinin yapımı nasıldır?

10.   İtalyanca mozzare ne demektir?

11.   Peynir suyu günümüzde ne amaçla kullanılır?

12.   Krem peynirin öncüsü kimdir?

                                                                                                  TÜRKAN ÖZARAZ

                                                                                         BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ

                                                                                                    07010002004