Paralel Evrenler Var Mı? (43 dk)

 

           Hepimizin bildiği gibi dünya bir yerdir. Ama dinozorların insanoğlunu korkuttuğu yer dünya değil.  Rusya’nın ay yarışını kazandığı başka bir dünya olabilir ya da göz açıp kapatıncaya kadar bizi imha eden başka bir dünya olabilir. Çığır açan bilim soluk bir yıldızın ötesinde bir kara deliğin dibinde ya da büyük boyutlarda saklanmış gerçeğin birden fazla versiyonu olabileceğini ima ediyor. Paralel evrenler var mı? Kainat’ın gizemi evrenin sırlarında yatıyor.

           Bizden başka bir tane daha olabilir. Bizim başka bir versiyonumuz, özdeş gibi görünür ama değiliz, kaderlerimiz tamamen farklı. Birimiz diğerimizden baskın olabiliriz. Bizim bir araya gelmemiz bizim buharlaşmamıza sebep olabilir. Hepimiz farklı paralel hayatlar yaşıyor olabiliriz. Bilim adamları fiziğin ve kainatın dışına ulaşmayı hedefledikçe paralel evrenlerin varlığına inanmaya başlıyorlar. Böylece insanlığın kaderini belirlemeyi biliyorlar.

           Mitten Maxtigma ya göre bizim ve diğer herkesin başka bir versiyonumuz olduğuna inanıyor.Bizim kozmik eşlerimizin diğer evrende yaşadığına inanıyor.Evrende daha uzağa gidilirse bizim gibi görünmeyen ama bizim gibi hisseden bir kopyamızın olduğunu söylüyor.Bunu şu şekilde açıklamaya çalışıyor.Bir lazer ışığı yardımıyla.Işığı cama tuttuğunda,hem ileri gidiyor hem de sekiyor.Bir foton bunları yapabilmeyi bilemez.Bizde parçacıklardan yapıldık yani bizim parçacıklarımızda bir seferde farklı yerlerde olabiliriz.

           Joen kayıp paralel evrenin izini sürüyor. Her parçacığın kendisiyle ilgili başka bir parçası vardır,parçasıyla aynı kütlededir ama karşıt özelliklerdedirler  yani karşı madde vardır.Bunu kanıtlamak  için büyük patlamanın minyatürünü oluşturmak için deneyler yapıyor.İki ışın parçacığı yaratıyor.İki mezonu yaratmak için onları farklı enerjiyle çarpıştırıyor.bu deney yapılırken iki mezon arasında farklılık görülmüştür.Biri diğerinden daha hızlı ve daha hızlı parçalanıyor.minik dengesizlik birini diğerini yok etmesiyle oluşuyor.

           Paul a göre ise 4 boyut olduğunu iddia ediyor.Bu boyutlar arasında paralel evren var.Paul un modeline göre her şey esnek üç boyutlu beyin dünyasında yaşıyor.Bize yakın olan diğer beyin dünyası bizimle etkileşimde olmayan diğer evren.Ama etkileşim olsaydı ne olacağını merak etmiştir.Bu evrenler birbirine çarpışsaydı çok büyük şeyler olurdu.Bu iki dünyayı birbirine bağlayan tek bir nokta vardır ve alışverişler oradan sağlanır.Atomlar oradan geçer ve farklı evrenler oluşturur yani bizim atomlarımız farklı bir evrende olacağı gibi.Geçişlerin yapıldığı bu yere kara delik denir.Kara delikler evrendeki en kötü şeylerdir.Bunlardan birinin içine düşen herhangi bir şey yok olur nereye gittiği bilinmez başka bir evrende olabilir.diğer bir olasılık ise başka evrenle bizim evren arasında iletişim kurmaya çalışıyor olmasıdır.Biz kara deliğe girdiğimizde parçalara ayrılırız ve diğer evrende birileri deşifre edebilir.

 

 

                         Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1-Bir parçacık aynı anda iki yerde bulunabilir mi?

2-Evren nasıl doğdu? Nasıl sona erecek?

3-Gizli bir dördüncü boyut var mı?

4-Kara delik nedir? Bağlantı noktası neresidir?

5-Evrenin merkezi neresidir?

6-Godzilla nedir?

7-Karşı madde var mıdır?

8-Evren olduğu yerde mi duruyor?

9-Eğer madde, karşı madde kadar enerji yaratsaydı ne olurdu?

10-Büyük patlamanın korkutan gerçeği nedir?

11-Şişirme nedir? Neyi öngörür?

12-Bükülme nedir? Uzay zamanı bükülebilir mi?

13-Tekillik nedir?

14-Evren tek gerçek midir? Neden?

15-Değişik gerçekleri nasıl öğrenebiliriz?

16-Kuantum deneylerinin yapıldığı makine kaç derecede çalışmalıdır?

17-Paralel evrene ilk bakışı yakalayan kimdir?

18-Günlük hayattaki cisimleri nasıl görürüz? Gerçekliğe nasıl dönüşür?

19-Atomlar bizim kim ve nasıl olduğumuza nasıl karar verir?

20-Evrenin çalışma şekli nasıldır?

 

 

 

GÖKHAN YILMAZ   FEN BİLGİSİ ÖĞRT. (A-4)