Panterlerin Pumaların Ve İnsanların Yaşam Alanlarının Kesişmesinin Acı Sonuçları 46’

    Pumalar çetin avcılardır. Yetişkinler 25-90kg arasında değişirler ve kendirlinden beş kat büyük olan bir geyiği alaşağı edebilirler. Büyük kediler kendilerinden küçük hayvanları da avlarlar; kuşlar, tavşanlar vb. bunlar ortalama iki yılda bir insanlara saldırırlar. Bunlar günde 16km kat edebilirler. Bunlar kolay bölgelerini terk etmezler. Bölgelerini terk ettiklerinde bazen diğer pumalarla kıran kırana bir kavgaya giriyorlar. Acaba pumalar insanlara neden saldırıyor? Çünkü pumalar insanları avları olarak görüyorlar. Bunlar avlarını yakaladıklarında çok vahşi olurlar. Sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde çok tehlikelidirler. Yırtıcı hayvanlar yaşamak için öldürmek zorundadırlar. Çoğu kedi gibi pumalarda kurbanlarına yaklaşırken kamuflajlarını kullanırlar. Çünkü ciğerleri çetin karşılaşma ve uzun kovalamalar için gerekli dayanaklık için çok küçüktür. Bu yüzden bunlar saldırı avcısıdır ve yok etme yeteneğine sahiptirler. Bunlar avlarının üstüne atlarlar ve avının boynunun arka tarafına saldırırlar. Özellikle avın buradaki damarlarını keserler ve avlarını hareketsiz bırakıp öldürürler.

   Pumalar çok hızlıdır. Öne doğru 13m yukarıya doğru ise 5m sıçrayabilirler ve çok güçlüdürler. Avına saldırırken ayaklarını avının başını koparmak için kullanırlar. İnsanlara saldıran pumalar genelde genç pumalardır. Bunlar tecrübesizdirler ve gerçekten bunlar çaresizdir. Pumaların asıl avları geyiklerdir. Anneleri de bu geyiklerle beslenmelerini öğretir yavrularına. Ama bu genç pumalar çoğu zaman geyikleri bulamazlar ve diğer memelilere saldırılar.

  Her şeye rağmen pumalar suçlu değildir. İnsanların kendilerini ve çocuklarını korumaları gerekiyor. Ayrıca vahşi hayatın olduğu yerlerden uzak durmaları gerekiyor.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

   S-1.pumalar neden saldırı hayvanlarıdır?

   S-2.Pumalar havaya doğru kaç cm yükselebilirler?

   S-3.Pumaların insanlara saldırmasında ve yaralamasında kimler suçludur?

   S-4.Pumalar insanlara saldırırken ilk önce ne yaparlar?

   S-5.Pumalar günde kaç km kat edebilirler?

   S-6.Yırtıcı hayvanlar niye saldırır?

   S-7.Pumalar insanlara neden saldırır?

   S-8.Pumaların ağırlığı ortalama kaç kg dır?