Ölümcül Yaz Kurağında Aslan, Timsah ve Su Aygırı Besin Döngüsü İlişkisi (Rekabet)

 

            Kurak sezonda sıcaklık artıkça su seviyesi azalır. Buradaki canlılar hayatta kalabilmek için uyum sağlıyorlar. Büyük bir kedinin beyni altı derece artığında büyük bir hasara neden olabilir. Su hayattır. Dişi bir suaygırının su içmesi 10 dk.fazla sürebilir. Bu süre onlar için çok uzun ve tehlikelidir. Dişi aslan sürüsü beş aslandan oluşur. Sürü yavru aslanları korur.

            Aslanlar için en iyi av antiloplardır. Antiloplar sürekli sıçrayarak ve yön değiştirerek yavru aslanların kafasını karıştırırlar. Anne aslan ve kız kardeşi öldürdükleri antilobu öldürmezler. Çünkü yavruların avı nasıl yakaladıklarını değil ayrıca nasıl parçaladıklarını da öğrenmeleri gerekir. Bir dişi aslan 7 kg üzerinde et yer.

            Suaygırılar, gece aslanın gidişiyle ot ile beslenirler. Gece 40 kg otla beslenirler. Ve suaygırılar yalnız beslenirler. Aşırı su kaybı suaygırların ölümüne neden olur. Timsahlar yetişkin suaygırları için tehdit değildir. Çünkü su aygırların dişleri timsah derilerini delecek güçte. Timsahların gece vücut ısıları azalır ve tepkisizleşirler. Yani ısı kaybı sonucu uyuşurlar. Güneşin doğuşuyla tekrar enerji kazanırlar.Timsahların dişleri eti koparamazlar ağız ve çeneleri kavramak için kullanırlar. Eti dönerek parçalarlar. Düşük ısıyı tercih eden aslanlar gece avlanmayı tercih ederken timsahlar gündüz avlanırlar. Timsahlar su altında nefeslerini 30 dk dan fazla tutabilirler. Erkek suaygırılar timsahlar gibi bölgelerine bağlıdır. Aygırlar düşmanlarını etkisiz bırakmak için ağırlıklarını kullanırlar. Aslanlar ise kükreyerek sürüyü dağıtırlar. Su kaybı tüm canlıları olumsuz etkiler.

 

 

 

            Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1). Büyük kedinin beyin sıcaklığı kaç derece artarsa hasra neden olur ?

2). Dişi suaygırın su içmesi kaç dk sürer ?

3). Dişi aslan sürüsü kaç dişiden oluşur  ?

4). Aslanları en iyi avı nedir ?

5). Suaygırılar ne ile beslenirler ?

6). Dişi aslan kaç kilo et yer  ?

7). Timsahlar su altında ne kadar kalabilirler ?

8). Suaygırılar düşmanlarını etkisiz bırakmanın yöntemi ?

9). Suaygırılar kaç kilo ot yerler ?

10). Aslan  sürüyü nasıl dağıtır ?

11). Timsahlar neden gece tepkisizleşirler ?

12). Anne aslan neden avını öldürmez ?

 

                                                                                  Mine Şen ALTUNTAŞ

                                                                                              07010002005