Öldürmeye Programlanmış Hayvanlar

Jaguarla ıslak bölgelerde yaşarlar. Gözleri göze giren ışığı iki kez retina tabakasından geçirir. Bu nedenle loş ışıkta bile daha parlak görüntü elde ederler. Yılandan kertenkeleye kadar her şeyi avlarlar. Pürüzlü dilleri sayesinde her şeyi yiyebilirler. Pençe tabanındaki kürk yürürken ses çıkarmasını engeller. Bir diğer avcı ise mızrak başlı çıngıraklı yılandır. Bu Amerika’da inan ölümlerine en çok neden olan sürüngendir. Dilini sallayarak havayı koklar. Böylece koku iziyle avını arar. Bir diğer avcı ise Tarantula böceğidir. Tarantula dünyanın en büyük örümceğidir. 8 tane hassas bacağı vardır. Bacaklarındakil trokodriya adı verilen kıllar sayesinde çevrelerindeki hareketlerin titreşimlerini alarak avlarının yerini bulmaya çalışırlar. İğne gibi sivri dişleri vardır. Bu dişlerin içi yoktur. Bu boşlukta zehir vardır. Bu zehir avının iç organlarını eritir. Tarantulalarda ipek üretir. Ancak bunu sadece besinini paketlemek için kullanırlar. Bir diğer avcı ise karıncayiyendir. Bu avlarını uzun burunlarıyla bulur ve yapışkan uzun diliyle de yakalar. Buldak yarasaları ise avları olan balıkların yerlerini sonar sistemleri tespit ederler. Yağmur ormanının bir diğer avcısı ise Amazon Nehri yunuslarıdır. Bunlar 3 m.ye ulaşan boyları ile denizlerdeki akrabalarından uzundurlar. Bunlarda bulanık sularda yön bulmada yarasalardaki gibi yankı sistemini kullanırlar. Diğer bir avcı yaprak balıklarıdır. Kamuflajı iyi yaparlar. Bir diğeri ise yeşil yalıçapkınıdır. Yalıçapkının gözlerinde yansımaları ortadan kaldıran polirizasyon filtreleri vardır. Amazon nehrindeki diğer avcılar ise tetra balıkları, baltacık balıkları ve kemik dilli balıklar gibi birçok avcı vardır. Kemik dilli balıklar su yüzeyinin hemen altında dolaşarak suya yansıyan bitkilerdeki böcekleri avlar.

1- Jaguarlar kıyıdan en fazla ne kadar uzaklaşırlar?

2- Kemik dilli balıkların beslenme yapısını açıkla

3- Tarantulalarda beslenme yapısı nasıldır?

4- Amerika’da en çok ölüme yol açan sürüngen hangisidir?

 

Öldürmeye programlanmış hayvanlar:

Filmin özeti: 43:18 sn

                Bu filmimiz de özellikle Öldürmeye programlanmış hayvanların dünyasına çok geniş bir şekilde bakma ve görme fırsatının tüm ayrıntılarıyla öğreniyoruz burada jaguardan tarantula böceğine  mızrak başlı yılandan buldoks yarasasına cefi yunuslarından yalı çapkınına kadar bir çok hayvanın avını nasıl ve ne şekilde avladığını öğreniyoruz; Mesela Jaguar üzerindeki postu çevresiyle kusursuz bir şekilde uyumludur bu da ona avlanmakta kolaylık sağlar gözleri de bulunduğu dünyaya uyum sağlamıştır her bir gözün arkasındaki yansıtıcı tabaka göze giren ışığı ikinci defa retina tabakasından geçirir böylece loş ışıkta dahi daha parlak bir görüntü elde eder ve avlarını seçebilirler yemek konusunda fazla titiz davranmazlar yağmur ormanı hayvanları iyi saklanmayı bildiklerinden jaguarlar maymundan kertenkeleye yada kaplumbağaya kadar her şeyi avlarlar  uzun ve duyarlı bıyıklarını kullanarak önlerinde sık olarak uzanan engelleri fark edebilir ve avlarına nerdeyse hiç ses çıkarmadan yaklaşabilirler çoğu kedinin aksine jaguarlar ıslak bölgelerde yaşarlar  sudan yarım kilometreden fazla uzaklaştıklarına ender  rastlanır pençelerini suda avlarını bulmada kullanırlar.

                Tarantula örümceğinin avını bulması çok özel bir durum olduğunu görüyoruz bacaklarının açılığı büyükçe bir yemek tabağı kadar olan tarantula örümceklerin dünyasında ölümcül bir devdir ve tek güvendiği şey cüssesi değildir sekiz gözüne rağmen bu katilin görme duyusu fazla gelişmemiştir ancak sekiz tanede hassas bacağı vardır bacaklarının alt kısımlarında trikobodriya  adı verilen ince kıllar bulunur fincana benzeyen kılıfların içinde rahatça hareket eden bu kıllar en küçük titreşimleri ve hava akışındaki dalgalanmaları bile algılayabilir hayvan avının yerini bulmada en çok bu duyusundan faydalanır çevredeki hareketlerin yol açtığı titreşimler örümceğin her bacağına ayrı zamanda ulaşır ve böylece avının konumu tam olarak tespit edilebiliyor

                 Bu filmdeki diğer bir hayvanda Mızrak başlı çıngıraklı yılan acımasız bir katildir Amerika kıtasında ölümlere yol açan hayvanlar arsında ilk sıradadır şimşek kadar hızlı hedefini büyük çoğunlukla vuran ve çok zehirli bir yılandır kurbanlarını işini hemen bitirir avlanan yılan dilini sallayarak o ortamdan geçmiş olan bir hayvanın havaya bıraktığı koku taneciklerini arıyor dil kokuyu damaktaki cekıpsın organına iletir ve böylece yılan ormanda dolaşan hayvanların koku izlerini takip edebilir.Yetişkin bir mızrak başlı yılanın boyu 2 metre 40 cm boya ulaşabilir ormanda düşmanları onu pek fazla yenemez.

Diğer bir hayvanda Karınca yiyen ve özelliklerini bu filmimizde öğreniyoruz  uzun burun ve hantal yürüyüşü ile karınca yiyen ilk bakışta onda jaguarın hızı yada tarantulanın zehiri yoktur ama görünüşünün tersine bu hayvan yağmur ormanına uyum sağlayan mükemmel avcılardan biridir onun uzmanlık alanı karınca ve termitleri yiyerek beslenmektir  termit yuvaları genellikle ağaçların üstündedir ama bu karalı şaşırtıcı  bir şekil de çevik karınca yiyenleri durdurmaya yetmez kavrar kuyruğu sayesinde dallara tutunur ve pençelerini ağaç kramponu gibi ağaçlara saplaması düşmesini engeller  peşinde oldukları böceklerin enerji düzeyleri düşük olduğundan karınca yiyenlerin metabolizması oldukça düşüktür.Karınca yiyenlerin avlarının yerini bulması farklı bir yöntemdir avlarını gelişkin koku alma duyularıyla bulurlar uzun burunlarının nerdeyse üçte ikisi koku almada kullanılır ama ağızları sadece bir kurşun kalem genişliğindedir termitlerin kokusunu alır almaz pençeleriyle ağaç kabuğunu parçalar ve sağa sola kaçışan böcekleri ortaya çıkaracaktır termitlerin izini bulduktan sonra gittikleri yolu takip ederek çok daha büyük bir sürünün saklandığı yere ulaşabilir.termitlerin yollarını takip ederek yuvalarını bulur.Karınca yiyenin avını yakalamadaki asıl silahı sümüksü bir maddeyle kaplı dilini 40 cm kadar uzatabiliyor dilin üzerinde yer alan mikroskobik çıkıntılar termitleri yakalamaya yarıyor dişleri olmadığından termitleri önce damaklarına bastırarak sonrada mide kaslarına sıkıştırarak ezer ve yerler.

                   Bu filmdeki Diğer bir hayvanımız Buldoks  yarasası balık yakalamada uzmanlaşmış az sayıdaki yarasa türünden biridir gelişmiş yankıyla konum bulma sistemi sayesinde avının yerini saptayabilir yarasalar bizim kulağımızın duyamıyacağı kadar düşük frekanslı sesler yayarlar bir engele çarpan bu seslerin yankısı sayesinde yarasalar beyinlerinde çevrelerinin ayrıntılı bir haritasını çıkarabilirler sesler yarasa avına yaklaşırken sıklaşır ve saniyede tek bir sesten birkaç yüz sese ulaşır ve böylece avlarını yakalarlar.

                  Bu filmdeki Diğer bir hayvanımız Cefi yunuslarını yönlerini bulması:bulanık sularda yönlerini bulmak için yankılardan yararlanırlar çıkardıkları yüksek sesli tıkırtıların yankılarına bakarak beyinlerinde çevrelerinin bir resmini çizebilirler bu tıkırtılar ne kadar sıklaşırsa bu resim o kadar ayrıntılı bir şekilde güncellenmiş olacaktır bu karanlık ve kasvetli dünyada yüksek sesli frekanslar sayesinde her şey görünür hale gelir. Cefi yunuslar(amazon yunusları) ,tatlı suda yaşayan bir yunus türüdür tüm yaşamlarını amazon ormanlarının sularında gerçekleştirecek şekilde yaratılmıştır ve çevreye uyum göstermişlerdir 3 m ulaşan boylarıyla denizde yaşayandan daha büyüktürler burunları daha uzun alınları daha yuvarlaktır göğüs süzgeçleri daha iri ve hareketlidir şişe burunlu yunusların sırt yüzgeçleri suyu hızla  yararak giderlerken dümen görevi görür oysa cefi yunuslarının süzgeçleri küçüktür çünkü bu sularda uzun süre hızlı gidecek bir alan bulamazlar.

Bu filmdeki Diğer bir hayvanımız Yalı çapkını,avını asla ıskalamayan hızlı bir katildirler ve çok farklı iki dünyayla aynı anda baş etmek zorundadırlar  yalı çapkınının avlayacağı balıklar su yüzeyinden sürekli yansıyan ışıklar yüzünden dışarıdan fark edilmezler  yalı çapkınlarının gözünde yansımaları ortadan kaldıran polirizasyon filtreleri vardır suyun üstündeki bir daldan hemen altındaki suyu tarıya biliyor balıkların suda ki yerini saptamak o kadar da kolay değildir sudaki cisimlerin görüntüsü suyun dışından kırıkmış gibi görünür çünkü ışık suda havadakinden çok daha yavaş yol alır önce suyu gözüyle tarar sonra kendisine bir hedef bulur bulmaz iki gözünü birden kullanarak hedefin yerini tespit eder ve dalar yakaladığı balığı dala vurarak öldürür sonra da önce kafasını yutabilmek için gagasında ters çeviriyor ve avını yutuyor.Yalı çapkınının avını yakalaması:suyun fazla sığ olması yalı çapkını için bir sorundur yavaş saldırı ise tetrayı kaçıracak hızlı daldığında da dibe çarpacaktır koruyucu bir zar suya giren yalı çapkınının gözlerini örter suda gözleri kapalı olacağından gagası üzerinde çenesini ne zaman kapaması gerektiğini ona haber veren hassas kıllar vardır kuş dalarken kısa kanatlarını geriye kıvırarak hız kazanır balığı yakalar yakalamaz son anda tüm gücünü kullanarak kanatlarını açar ve hızını keser  bu hareket sayesinde kuş dibe çarpmadan yada tüyleri ıslanmadan tekrar suyun yüzeyine çıkar.

 

 

 

 

                 AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA BULABİLİRSİNİZ

1-Jaguar özellikleri nelerdir?

2-Göbekli domuzlarda sürünün bir arada tutulması nasıl sağlanır?

3-Tarantula örümceğinin avını bulması nasıl gerçekleşir?

4-Genç Mızrakbaşlı çıngıraklı  yılanların avlanması nasıldır?

5-Mızrak başlı çıngıraklı yılanın özellikleri nelerdir?

7-Yetişkin bir mızrak başlı yılanın boyu ne kadardır?

8-Tarantulanın mızrak başlı yılanı tanıması ve  avlaması nasıl oluyor?

9-Karınca yiyen ve özellikleri nelerdir?

10-Karınca yiyenlerin avlarının yerini bulması nasıl oluyor?

11-Karınca yiyenin avını yakalamadaki asıl silahı nedir?

12-Termit karıncalarda savunma nasıl yapılıyor?

13-Buldoks yarasasının avını bulması nasıl gerçekleşiyor?

14-Cefi yunuslarını yönlerini bulması nasıl oluyor?

15-Cefi yunuslarnın (amazon yunusları) özellikleri nelerdir?

16-Amazon yaprak balıklarının özellikleri nelerdir?

17-Amazon yaprak balıklarının avlarını yakalama hızı nedir?

18-Yalı çapkının genel özellikleri nelerdir?

19-Yalı çapkınının avını yakalamasındaki hızı ve silahı nedir?

20-Kemik dilli balıkların özellikleri nelerdir?

21-Kemik dilli balığın avlanmasını nasıl gerçekleştiriyor?

22-Baltacık balığının özelliği nedir  ve kaçış tekniği nasıldır?