Olası Bir Kirli Nükleer Bombanın Ardında Bıraktığı İstenmedik Bilimsel Hayat Hikâyelerinin Sonuçları

 

 

     Bu film olası bir kirli bombanın olası sonuçlarını anlatıyor. portmond şehitleri anma günüdür ve bomba patlıyor bu bomba gökyüzüne kimyasal madde yayıyor saldırının gelecek yıllarda bu şehir ve halkın üzerinde nasıl bir etki yaratacaktır.

    Bombanın patlamasıyla 15 sn. içerisinde acil durum sinyali verilir patlamanın olduğu yerde keskin metal kırılmış cam parçaları ve diğer maddeler 60 m. Uzağa fırlıyor. İlk müdahale ile birlikte bombanın cinsi konusunda da on fikirler oluşuyor. Bu sıradan bir bomba değil bir kirli bombadır. Olaya yerinde ölüler ve yaralılar taşınıyor.

     Kirli bomba: bir radyolojik yayılım cihazıdır havaya radyasyon yayan bir cihazdır. Patlamayla birlikte havaya radyo aktif partiküller saçılıyor partiküller şehre yayılmasına da rüzgâr katkıda bulunuyor.

    Sürekli yoğun radyasyon etkisinde kalır insanlar.

     Bu sırada olay yerine daha uzman ekipler kamuflajlı halde geliyor ve radyoaktifin cinsini belirlemeye çalışıyorlar.

     Her şey maddenin yapı taşı olan atomla başlıyor. Atom çok yoğun bir çekirdeğin etrafında ki büyük bir elektro bulutu ile başlar çekirdek pozitif elektrik yüklüdür ve elektronlar etrafında dönerler.

     Çoğu atom dengelidir. Dönen elektro bulutu belli sayıda nötr ve protondan oluşan dengeli bir çekirdeğin yörüngesinde hareket eder. Radyoaktif (dengesiz) bir atomda çok fazla ya da çok az sayıda norton bulunur dengeli bir düzeye olaşmaya çalışırken dışarı ısınlar halinde enerji yayarlar. Bu partiküller veya ısınlar vücuttan geçtiklerinde DNA’nın yapısına zarar verir hücrelerin işlevlerinin bozulmasına neden olabilir.

    Radyasyon canlı bir hücreden geçtiğinde moleküller şekilde hasar veriyor. Düşük dozda kanser yüksek dozda ölüme sebep veriyor.

    Patlama sahasında detektör 20 turluk radyasyon seviyesi tespit ediyor ölçümde İRD’nin 20 çıkması endişe veriyor.

   İlk tepki tek korunması normal sığınak ekipmanı ve dışarı kapalı solunum cihazı ama bu yeterli değil yüksekten nüfus eden partikülleri koruyamıyor bu yüzden ekipler dönüşümlü çalışıyor.

   Eğer bulut yere çökelmeden önce bir insan üzerinde ise bu genellikle bulut parıltısı denir bulut parıltısı yerde bulunan insan karabalığı üzerinde dozajı artırır.

    50 -100 ml mide bulanır geçici olarak kendine gelir ve hayatta kalma olası vardır bu oran 500 olaştığında bir haftadan uzun süren yaşama suresini azaltır 1000–5000 tamamen aciz kalır ve ölür.

     İnsanlar saçları ile vücutları ile giysileri ile ayakları ile partikülleri kilometrelerce uzağa taşır. Yanı insanlar nereye giderse radyasyon partiküllerini oraya taşır.

    Muhtemelen radyasyondan etkilenen insanlar arınık edici teknoloji ile arındırmalı. Islak dezenfektasyon tamamen soyunmak elbiseleri poşete koymak ve duş almaktır. Bu sırada keselenmemeli ve vücut tahriş edilmemelidir. Amaç radyoaktif partiküllerı almamaktır.

    Olay mehelinde radyolojik yayılımın nereye kadar yayıldığı tespit edilmeli.

     Hastanelerde de radyasyona hazırlık yapılıyor sağlık ekipleri korucu elbise giyiyor

     Tüm radyasyonlar aynı tip olmadı için yaralarından çıkacak partikülerın kursun mühürlü kaba konmalı. Bu parça ile radyoaktif maddenin cinsi tespit edilir ve buna göre sağlık müdahalesi yapılır.

    Tüm radyasyonlar tehlikelidir ama bu maruz kalınan yoğunluğa, süreye ve alfa beta gama turu olmasına göre değişir

   Alfa be beta hızlı hareket eden Şub atomik parçalardır alfa en kısa mesafede ancak iki bucuk cm yayılır ve kağıt parça yâda deri ile korunabilir beta birkaç m. gidebilir cam veya alüminyum tarafından korunabilinir gama ısınları ise havada yüzlerce metre uzağa yayıla bilen ve vücut dokusunun hatta katı nesnelerin içinden geçebilen enerji ışık dalgalarıdır gama ısınında korunmak için 3 veya 4 cm. kurşun gerekir gama ışınların yayılmaları fazla olduğundan dolayı tespiti kolaydır.

   Patlamadan birkaç saat sonra tehlikeli sezyuma rastlanıyor.

   Sezyum nükleer reaktör faaliyetlerin yan ürünüdür. Yüksek dozda sezyuma maruz kalmak yanıklara şiddetli radyasyonlu hastalıklara hatta ölüme yol açabiliyor.

   Radyasyon belirtisi saatler sonra mide bulantısı ve kusmadır.

   Gama ışınları vücuttan geçerken az miktar da dokularda kalabilir yarı ömrü 30 olan sezyum 10 yıllar buyunca radyasyon yaymaya devam eder

   Radyasyon yayılması sırasında pencereler ve kapılar hava almayacak sakilde kapatılır içerdeki bireyler hemen soğuk suyla duş almalılar.

    Radyasyon daha uzağa taşımamak için ulaşımı durdurmak da yayılmayı engelleyen faktörlerden dır.

     Radyasyon maruz kalmış insanlarda akyuvarların sayısı giderek düşer bu da bağışıklık sistemin çökmesi demek

     Bu film her ne kadar da bir senaryo olsa da amerikanın düşmanlardan korunma senaryosudur bu tehlikeyi önlemek için uluslar arası alanda kimyasal maddenin satımı ve ticaretini kontrol altında tutmaktır. Çünkü yüzlerce can alabilen geniş çaplı paniğe yola açan binlerce kişi uzun yıllar sağlığından eden ve bir şehrin ekonomisini yıllar bu yo sekte uğratan her turlu silahtan korkulmalıdır.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır

S 1 ) Kirli bomba nedir?

S 2) Radyoaktif madde insan üzerinde nasıl bir etki yaratır?

S 3) Farklı orandaki Radyasyon karşı tepki nedir?

S 4) Radyasyona maruz kalan alanda ne gibi koruma önlenmeleri alınabilir?

S 5) Dezenfeksiyon nasıl yapılır

S 6) Radyasyon çeşitleri nelerdir etki alanları ve etkileme derecesi ne kadardır?

S 7) Sezyum nedir belirtileri nelerdir etkileme derece, nedir?

S 8) Radyolojik terör konusunda nasıl bir önlem alınır?

S 9) Dengeli bir atom nedir yapısı nasıldır?

S 10) Dengesiz bir atom nedir yapısı nasıldır dengeye gelince ne gibi değişiklik geçirir canlıda nasıl bir etki bırakır?