Nasa Uzayda Yaşam İçin Yerçekimi Sorunları

 Motorsuz ve tekerleksiz. Bu sıradan bir tren değil, tonlarca demir yerden yükseldi ve saatte 563 km.ye ulaşan bir hızla ileri atıldı. Tamamen mıknatıslarla. Tüm dünyada hizmete girmeye hazırlar. Daha hızlı daha sessiz ve çevre dostu. Manyetik enerji boruları treni kaldırıyor ve onu ileri yüksek bir hızla ilerletiyor. Manyetizma ve elektrikten başka hiç bir şey kullanmayan bu teknoloji yerçekimine karşı geliyor. Tekerlekler üzerinde gitmiyor. Çok alçaktan süzülüyor.

    Nasa şu sıralar roket motorlarına alternatif olarak manyetik havalanmayı deniyor. Geleceğin uzay aracı fırlatıcısı. Manyetik vurucular aracı havalandırıyor. Ve onu uzaya yolluyor. Dev yitici araçlara ihtiyaç duymaksızın 26 km den daha yükseklerde uçan sera 71,ticari jet uçaklarının 2 katı yüksekte uçmaktadır.

    Şnaydır, insanları rahatça dünya dışına taşıyabilecek yeni nesil uçakları test ediyor. X uçakları, Nasa’nın en radikal araç geliştirme programı. Bazı X uçakları öyle radikaldir ki asla çizim tahtasının dışına çıkarılmazlar. Bazıları ise çok daha ileri aşamayı görecektir. X 38 uzayda acil kaçışlar için kullanılabilir.1986’da uzay araştırmalarında tarihin en büyük kazası meydana geldi. Sorumlu katı roket iticilerinin üzerinden birinin hatalı cıvatalardı. Ama implak eden ağır sıvı akaryakıt oldu,

   Şnaydır ve Nasa yakıtı yok edecek yepyeni bir tasarım üzerinde çalışıyor. Bunu oksijenle yapmayı düşünüyorlar. Bu gezegenimizde ve gezegenimiz dışında devrim niteliği taşıyor. X 43’ü devrim yapan sadece hızı değil, uçlarda gezen mühendisliğidir. X 43’ü daha önce mümkün olmayan hızlarda havayı içeri alacak şekilde tasarlandı. X 43 havayı burnunda toplayarak içeri çeker. Hava içerde beklenir ve yanma için sıkıştırılır ve ekstrem bir komseptir. O kadar risklidir ki ilk uçuş insansızdır. X 43 kalktığında onu test edebilmenin tek yolu bir pegasus önünde fırlatmaktır. X 43 hızın 10 katı ivme kazanır. Bir gün yörüngeye yerleşebilecek kadar hızlı uçacak. X 43 uzay yolculuğunu çok iyi bir hale getirecek.

    Doğanın bazı kurallarını yenmek o kadarda kolay değil.0 yerçekimi altında yaşlanma hızlanır, kemik erir, kalp zayıflar. Yerçekimi kanunundan kaçmak dünyanın sonu anlamına gelir. Kuzey California’da 0 yaşam altında yaşamanın zorluklarına göğüs geriliyor. Uzayda insanlar yaşamak için yerçekimi tedavisi için santrifüj tesislerine ihtiyaç duyacaklar. Yerçekimi hayatımızı yüzlerce farklı şekilde şekillendiriyor. Her canlının yerçekimine ihtiyacı vardır. İnsan gücüyle çalışan santrifüj gibi bir aygıt insan gücünün yeteri kadar alması gereken yerçekimini sağlar. Yerçekimi uzayın kapısını açan bir anahtar gibidir. Birçok uzay bilimci önümüzdeki 50 yıl kızıl gezegene insanlı uçuş yapabileceğini söylüyor. Mühendisler hemen uzay kolonilerini inşa edebileceklerini söylüyorlar. Ancak insan fizyolojisini tam olarak bilmememiz buna engel. Uzaya ilk gönderilen insan değil maymundu.

    Nasa yerçekimine karşı diğer canlıların nasıl davrandığını deneylerle test ediyor ve canlılar 2-3 gün sonra buna alışıyor ancak yavrular çok şanslı değil. Gelişen canlılar için 0 yerçekimine maruz kalmak hayatlarını bozabiliyor. Ölümle sonuçlanabiliyor. Uzayda doğan yavrular geriye doğru hareket eden kuyruklara sahip oluyorlar.

    Binlerce fare aşırı yerçekimi altında doğum yaptıklarında zamanla uyum sağlayıp normal davranıyorlar. Rahim kasılmaları azalıyor. Bazı bilim adamları uzayda doğan canlıların bir süre sonra dünyaya getirildiklerinde refleksleri ve kas yapıları gelişmediği için normal yaşamalarına devam edemezler.

    Eğer bir insan uzayda doğarsa asla dünyaya ayak basamayabilir. Uzayda doğan çocuk çok önemli bir varlığı gösterebilecek bu şekilde bilim adamları dünya kurallarını yıkmaya, devrimi gerçekleştirmeye başlayacaklar.

                                                                                          

                                                             

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1-)Günümüzde kullanılacak olan mıknatıs trenlerinin avantajları nelerdir?

2-)X uçaklarının Nasa’daki önemi nedir?

3-)1986’da meydana gelen uzay araştırma kazasının sebebi nedir?

4-)X 43 jetlerinin günümüz için ne gibi özellikleri vardır?

5-)0 Yerçekimi altında insan vücudu ne gibi olumsuzluklarla karşılaşır?

6-)Uzay bilimciler kızıl gezegene uçuş yapabilmek için neden insan fizyolojisini çözmek zorundadır?

7-)Uzayda doğan bir canlının neden Dünyaya ayak bastığında yaşaması mümkün değildir?

                                                                         Seval AKILLAR Biyoloji Öğretmenliği 3.Sınıf