Nuh AS Gemisini Taklit;Doğal Felaketlere Tedbirli ve Çevreye Enerji Tasarrufu Uyumlu Dünyanın En Büyün Canlı Varlık Müzesinin Hayat Hikayesi 90'

           20 milyon tür ve binlerce canlının evi olan Nuh’un gemisi 21.yy ait dünyanın  en korkunç deprem bölgelerinden birinin üzerinde bulunuyor.  San Fransisko sürekli olarak çeşitli şirketlerde depremlerle sarsılıyor. 1989 depreminde hasara uğruyor bu bina

           California bilim akademisi hasar gören binanın yerine bir yapı  inşa etmek istiyor. Her türlü depreme karşı direnecek dalgalanan bir çatısı olacak. 6000 hayvan ve milyonlarca tür için yeni bir yer inşa edilecek. California bilim akademisi doğa dostu enerji çözümleri ve ekolojik sistemleri içinde bulunduran en büyük binayı yapmayı amaçlıyor.

          Bina çevreye zararı olmayacak şekilde inşa edilmiş. Dev boyutlarda olmasına rağmen neredeyse hiç klima kullanılmayacak. Bunun içinde doğal bir hava akımı oluşacak şekilde dizayn edilmiş. Bu sebeple yan duvarlar ve çatıda açıklar bırakılmıştır. Hem dışarıdan hem de içeriden görülebilecek şekilde binanın tam ortasına dev bir küre şeklinde akvaryumu olacak. Zemindeki  betondan çatıdaki çeliklere ve duvarlardaki yalıtım malzemelerine kadar her şey geri dönüşümlü maddelerden yapılmış. Çatı ise organik bir çatı. Bu çatı sayesinde 3.6 milyon gelen su harcanmamış olacak . çatı yağmur sularını kaybetmeyecek .Aynı zamanda yalıtımı sağlayacak. Binanın enerji ihtiyacını çatının etrafını kuşatan 60 bin güneş paneli sağlayacak.  Bu binanın mimarı İtalyan Renzo Piono dur.

            Eski binadan geriye sadece Afrika salonunun bir cephesi kalmıştır. Yeni bina depremden 16 yıl sonra inşa edilmeye başlanmıştır. Binanın ana gövde yüksekliği 12 m dir. Yıldız salonu ve yağmur ormanının bulunduğu bölümün yüksekliği ise 21 m dir.

           Organik çatı 60 derece lik yamaçlar olacak şekilde yapılmıştır. Eski müzeden çıkarılan 6000 hayvanın yerine yeni  müzeye 38 bin hayvan taşınmıştır. Yeni akvaryum dünyanın en derin mercan resifini barındırmakta dır. Derinliği 7.62m dir. Mercan resifinin kapasitesi 800.000 bin lt  deniz suyudur. Çatıdaki toprak kalınlığı ise 18 cm dire.  Bu sayede çatı ısı yalıtımınızda sağlayacaktır.

        Çatıdaki güneş panellerinden her biri 53 at temiz elektrik üretmektedir. Yağmur ormanlarındaki temel amaç insanların kendilerine yağmur ormanındaymış  gibi hissetmeleridir.  Bina için en büyük sınav depremdir. Ve hala gerçekleşmedi. Acaba depreme dayanabilecek mi?

        Müze dört ayrı binadan oluşuyor. Eğer sismik bir olay yaşanırsa binalar birlikte hareket edecek şekilde birbirine çarpmayacak şekilde tasarlanmıştır. Teoride işe yarayabilir. Fakat pratikte işe yarayıp yarayamayacağı merak konusu.

       Binanın bölümleri ; Afrika salonu , müze, akvaryum, yıldız odası ve organik çatı.                              

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

                                                         

1)Nuh’un gemisinde kaç  bin  tür vardır?

2)Nuh’un gemisi nerededir?

3)Kaç yılındaki depremde hasara uğramıştır?

4)California bilim akademisinin yeni bina ile ilgili yapmayı amaçladığı şey nedir?

5)Binada klima kullanımının en az seviyede olması için neler yapılacak?

6)Bina malzemeleri nelerden elde edilmiştir?

7)Binanın çatısı hakkında bilgi veriniz?

8)Binanın çatısı sayesinde ne kadar su harcanmamış olacak?

9)Çatıda ne kadar güneş paneli kullanılmıştır?

10)Binanın mimarı kimdir?

11)Eski binadan geriye kalan tek şey nedir?

12)Bina depremden kaç yıl sonra yeniden inşa edilmeye başlanmıştır?

13)Binanın ana gövde yüksekliği kaç metredir?

14)Çatıdaki yamaçlar kaç derecelik olacak?

15)Yeni müzeye kaç bin hayvan getirilecek?

16)Yeni akvaryumdaki mercan resifinin derinliği kaç metredir?

17)Yeni yapımın iskeleti kaç yılda tamamlanmıştır?

18)Mercan resifinin su kapasitesi ne kadardır?

19)Çatıdaki toprağın kalınlığı ne kadardır?

20)Güneş panellerinin her birinden kaç at elektrik üretilecektir?

21)Yağmur ormanının yapımındaki amaç nedir?

22)Binanın hala gerçekleşmemiş olan sınavı nedir?

23)Binadaki bölümler nelerdir?

24)Yıldız salonu ve yağmur ormanlarının bulunduğu bölümün yüksekliği ne kadardır?