Ne Neden Nasıl?

 

Anahtarsız araba kapısı nasıl açılır?

       Bilim adamı bunu 2000 model Ford focus arabalarda kullanılmıştır. 2 kişi telefonları alıp biri arabanın önünde durur diğeri de uzak bir yerde arabanın uzaktan kumandasıyla telefondan sinyal gönderir. Ama bu deneme başarısız olmuştur. Belki kendilerinde hata vardır diye bir grup arkadaşlarıyla bir araba garına giderler. Aynı olayı bu defa farklı model arabalarda farklı model arabalarda denerler. Fakat sonuç yine olumsuzdur. Bu ilk olarak Ford mondiallerde denenmiştir.

       Diğer bir yolda tenis topunun yarısı kesilip kilit yerine konulur ve üzerine vurulur. Bu teoriye göre vurduğumuzda gönderilen hava metal mekanizmadan geçer ve metal çubuğa ulaşır. Böylece kapı açılmış olur. Ama bu deneyde olumsuzdur.

       Başka bir seçenekte ev kepenklerini ve garaj kapılarını açmakta kullanılan uzaktan kumandalardır. Arabanın yakınında duran kişide bunlardan biri varsa kendi uzaktan kumandanızın sinyalini gizler ve kapıyı kapatmak için uzaktan kumandanızdan gönderdiğiniz sinyal geçersiz olur.

·         3 akademisyen yine akıl odasına kapatılır. Ve onlara 10 dk verilir. Tartışma konusu bu defa çekim kuvveti 2 katına çıkarılırsa ne olurdu? Akademisyenler 3 sonuç çıkardı:

1)    Spor dünyasının nasıl etkileneceği? Haltercilerin kaldırdığı ağırlık çekim kuvvetinden dolayı 2 katına çıkar. Bir sırıkçının atladığı yükseklik yarıya iner.

2)    Hayvanların yaşamı tartışıldı. Mesela memelilerde en büyük cüsseye sahip olan fil yürümekte biraz daha zorlanır. Kuşlara gelirsek tabi ki de uçabilirler ama atmosferin yoğunluğu artacağı için yerden hemen havalanamazlar.

3)    İnsan yapımı binalar tartışıldı. Örneğin Pizza Kulesi gibi yamuk binalar. Eğer çekim kuvveti 2 katına çıkarsa eğim daha fazla olacaktır bu yüzden insan eliyle yapılan her şeyi tekrar değerlendirmek gerekir.

·         Bir mermi hızında hareket eden trende olsaydık ve hızla hareket etseydi teoriye göre kurşun tren kadar hızlı gidecektir. Kurşunun hızı saniyede 300 m, saatte 1000 km yani sesin hızına eşit olur. Bu hızda bir tren bulmak zordur. Fakat küçük bir deney yapılabilir. 2 kişi kendilerince bir top yaparlar. Bu topa patates yerleştirirler. Bunun hızını ve açısını balistik sarkaçla(bir şeye cismin ne kadar hızla çarptığını ölçer) ölçerler. Cismin maksimum kaç derecelik açıyla fırlatıldığını ölçer. Patates sarkaca 233’ün karekökü hızla çarpar. Eğer patates 60 km’lik hızla giderse sarkaca 33oC’lik açıyla fırlamış olur.

       2 araştırmacı hazırladıkları topu bir kamyonete alırlar. Saatte 64 km hızla giderlerken topun içine yerleştirdikleri patatesi de 64 km hızla fırlatırlar. Patatesin hızı 128 km olur. Kamyonetin önüne düşer. Araştırmacılar daha sonra inip kamyonetin etrafına baktıklarında patatesten hiçbir parça bulamazlar.

·         Sayısal loto da şansımızı arttırmak için ne yapmalıyız?

       Bizleri hayatımızda kazanan yapacak matematiksel yöntemler vardır. Sayısal lotoda şansımızı arttırmanın tek yolu fazla bilet almaktır. Şanslı bir teknik veya seri yoktur. Uğurlu rakamlarınız gelirse şansınız artabilir.

       Rastgele 6 sayı seçip sonra onları toplayalım. Eğer hepsinin toplamı 177’den azsa 6 farklı sayı seçeriz. Peki, neden 177’den büyük olması gerekir? Çünkü 1-31 arasındaki rakamlardan çok seçmemelisiniz. İnsanlar doğum günlerine denk geldiği için bunları tercih ederler. Ardışık sayıların gelme olasılığı ise %50 dir. Kazanmak için kullanılan en stratejik yöntem budur.

 

 

·         Küçük bir çocuğun oyuncağı alınıp büyütülürse neler olur?

Şimdide büyük bir su bombası yapacağız.

       Yeryüzünde en çok bulunan molekül sudur. En ağır olduğu hal sıvı halidir. Bir tek su katı, sıvı ve gaz halde bulunabilir.

       Küçük bir balonun içi yarım litre su alır. Toplam ağırlık 600 ml ’ye ulaşır. Şimdi küçük bir balon yerine bir küvet dolusu su alan bir balon alıyoruz. Bunu bir vinç yardımıyla 15 m yüksekliğe kaldırıyoruz. Ve oradan bir arabanın üzerine bırakıyoruz. Arabanın üzerindeki etkisi o kadar büyüktür ki arabanın üstü göçer. Bu 2 sn de bir bölgeye m2 başına 80 kg yağmur yağması demektir. Hava durumu sunulduğunda sel bekleniyor denilirse buna inanmak gerekir.

·         Bir kuluçka makinesine konulan farklı farklı yumurtalardan hangisinde civciv çıkar?

 

       Köşe bakkalından, garajdan, süper marketten ve çitlikten alınan yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilir. 350C ‘ de 21 gün bekletilir. Bu kadar gün sonra kuluçka makinesinde 1 tane yumurta çıkmıştır. Buda sadece çiftlikten alınan yumurtalardan birinde. Bunun sebebini bilim adamı bir araştırmacıya sorar. Araştırmacının verdiği cevap ise şöyledir; eğer yumurtalar özel kafes yumurtasıysa bu tavuklar kısırdır fakat ortada gezinen bir horoz varsa civciv çıkma ihtimali azda olsa vardır. Ama çiftlik yumurtalarında civciv çıkma ihtimali daha fazladır. Çünkü bu tavuklar gezinen hayvanlardır. Kısırlık söz konusu değildir.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)     Anahtarsız araba kapısını açmayı kaç şekilde denemişlerdir? Hangi yöntemde daha başarılı olunmuştur?

 

2)     3 akademisyene sorulan ‘’çekim kuvveti 2 katına çıkarılırsa ne olur?’’ sorusuna kaç cevap bulmuşlardır.

 

 

3)     Patatesten yapılan bombanın hızı ve açısı nasıl ölçülür?

 

4)     Sayısal lotoda şansımızı arttırmak için ne yapmalıyız?

 

5)     Büyük su bombasının etkisi nedir?

 

6)     Kuluçka makinesine hangi yumurtalar yerleştirilmiştir?

 

7)     Kuluçka makinesine yerleştirilen bu farklı yumurtalardan hangisinde civciv çıkma ihtimali vardır?

 

                                                                                          BİRSEL KOCABIYIK     Biyoloji Öğretmenliği 3. Sınıf 10010002015