Neubulalar Ne Bir Yıldız, Ne Bir Gezegen, Nede Bir Ay Ya Da Asteroitler. Gizemli gaz bulutlarıdırlar Filmin Özeti 42 dk

 

            Bu filmde yıldızların doğum ve ölüm yerleri olan nebulalar anlatılmaktadır. Nebulalar yani bulutsular evrende güzel şekil ve görüntüleri ile gökyüzünün incileri gibidirler.

            Bulutsular evrende görülen belki de en güzel görüntülerdir. Onların birçok şekilleri ve güzel renkleri vardır. Şekillerin isimleri insanlar tarafından benzedikleri hayvan, bitki ve insan özelliklerine göre verilmiştir. Güzel görüntüleri ise sahip oldukları gaz oranlarına göre belirlenmiştir çünkü her bir gaz ayrı bir renk belirtir.

            Bilim insanlarının şu ana kadar keşfettikleri çeşitte bulutsuların hepsinin de kendilerine has özellikleri mevcuttur. Örneğin; yıldız ölümleri neticesinde meydana gelen süper nova kalıntılarının oluşturduğu devasa bulutsular bunlar yıldız ölümü sonucun açığa çıkan kalıntılardır.

            Bilim insanları bulutsuları gözlemlemek veya fotoğraflamak için birçok teknik kullanırlar. Bu tekniklerin yanı sıra çeşitli renkte ve özellikte ışıklarda kullanırlar. Bulutsuları gözlemlemek için sadece bunlar yetmiyor en başta ve en önemlisi önemli kalitede teleskoplar gereklidir. Bilim insanları da daha çok teleskop ve fotoğraf makinelerinin özelliklerini kullanarak güzel çekimler elde ederler.

            Bir yıldız öldüğünde kalıntısı bir bulutsu oluşturur yeni bir yıldız doğduğunda ise bu kalıntıları kullanarak ve bir miktarda ortamda bulunan gazlarda kullanarak yeni yıldızlar oluşturur. Bu bir döngüdür sürekli devam eder. Fakat bilim insanlarının yaptığı araştırmalar bir gün ortamdaki gazların bitebileceği yönündedir. Çünkü yer yeni yıldızın oluşumunda kullanılan gaz miktarı artmaktadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

 

1 Bulutsu nedir?

2 Bulutsuların özellikleri nelerdir?

3 Bulutsuların Fotoğrafları bize neler anlatır?

4 Bulutsu Jetler nedir?

5 Bulutsular hangi ışıklarla görülür?

6 Bulutsular nelere benzer?

7 Bulutsular nasıl fotoğraflanır?

8 Evrendeki en unlu uzay fotoğrafı nasıldır?

9 Bulutsuların kaç çeşidi mevcuttur?

10 Gezegensel bulutsular nedir?

11 Galaksimizde ne kadar gezegensel bulutsu vardır?

12 Hubble paleti nedir?

13 Karanlık bulutsuların özellikleri nelerdir?

14 Orion bulutsusu yakin olsaydı ne olurdu?

15 Pulsar nedir?

16 Yıldızlar arası döngü nasıldır?
Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)