Nasa’da Yapılan Nesnel Araçlar

Yaşamımız boyunca önemli bir yere sahip olan makineler birçok alanda kullanılmaktadır. Örneğin sevdiklerimize biran önce kavuşmak için yürüyerek saatlerce günlerce aylarca hatta yıllarca sürecek kilometrelerce yolu çok kısa bir sürede kat edeceğimiz makineler icat edilmiştir. Bu makineler den bir tanesi de uçaktır.

Bu makinelerin sağlamlığını ve gelişmesini inceleyen birçok birim ve kuruluşlar kurulmuştur. bu kuruluşlardan biri de NASA dır.

Son yüzyılda makineler bizi dünyanın etrafında gezdirdi ve uzaya çıkmamızı sağladı. Bugün mühendislerin bilim adamlarının bizi daha ileriye taşıyacak makineler yaratıyorlar.

Yapılan makinelerin eskisinden daha iyi ve hızlı olması için. Birçok test gerekmektedir. en büyük ve hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen devasal boyutlardaki uçakların çalışması konusunda algılayamadığımız birçok şey var. Yapılan bu uçakların test edilmesi gerekiyor. Bu test için en önemli olan rüzgâr tünelleridir. Rüzgâr tünelleri yapılan araçların daha güvenirli ve daha iyi performans göstermesini sağlar. Rüzgâr tünelleri test edilmesi için uçak modellerine göre ayarlanırlar. Her uçak boyutunu test eder. Uçak Hangarlarında daha da büyüktürler.

Rüzgâr tünellerini oluşturan en büyük etmen devasal boyutlardaki pervanelerdir. Pervaneler genellikle 15 kanatlıdır. Bu pervaneler kanat sayısına göre değişir. Az kanatlı olan düşük sabsonik hareket gösteririler. Pervaneler elektrikli motora bağlıdırlar. Elektrikli motor 15 devasal pervaneyi döndürebilecek güçtedir.

Daha güvenilir bir uçuş için yapılan çalışmalarda rüzgâr tüneli düşüncesini ortaya koyan raith kardeşlerdir. İlk rüzgâr tünelini bu iki kardeş yapmıştır.

Avrupa’da ki mühendisler 1.dünya savaşında 9 tane rüzgâr tüneli yapmıştırlar. NACA dünyanın ilk yüksek basınçlı hava tünelini inşa etmiştir.1958 de NACA bugün ki NASA haline gelmiştir. nasa nın görevi uçakları rüzgâr tünelinden havaya taşımaktır.

Bugün ki rüzgâr tünelleri; uçağın yukseklıgını direncini farklı acıdan saldırı güclerını ve farklı sapma açılarını ölçebilir. Böylece uçak uçarken aerodinamik güçler ne olduğunu görmemizi sağlar. Uçağın rüzgâr tüneli içinde burnunun aşağı veya yukarıya kalkması saldırı acısını değiştirir. Uçağın burnunun sola yâda sağa dönmesi sapma açısını değiştirir.

Uçaklar yıllarca rüzgâr tünellerinden geçtikten sonra gerçek uçuşa geçmesi için simülatörler kullanılır.

Bugün ki simülatörler diğerlerine göre daha çok kapsamlı harekete sahiptirler. Simülatörler de gerçek uçaklarda ki gibi hareket kontrolleri bulunur. DHS ve tam ölçekli rüzgâr tünelleri gibi devasal boyutlardaki makineler çok yükseklere ulaşmamızı sağlar.

Dünyanın en büyük makineleri yeryüzünün yer altında bulunmaktadır. Kazıma tünel açma gibi işleri yaparlar. İnsanların yüzyıllarca uğraşarak yapamayacağı işleri çok kısa bir zamanda gerçekleştirirler. Bunların en büyükleri sürekli maden kazıyıcı makinedir. Çok güçlüdürler. Önüne gelen her materyali parçalarlar. Bu makinelerin parçalarını yapmak ve birleştirmek için güneş ısısın tam 4 katı ısı kullanılmaktadır. Bu tur makineler sanayi alanında çok önemli bir yere sahiptirler. Bu araçların parçaları yerin altında birleştirilir. Sürekli maden kazıyıcı sipariş üzerine yapılmaktadır.

Londra’nın gözü;

Dünyadaki en büyük gözlem tekerleğidir. Göz klasik dönme dolabına benzeyen fakat diğer dönme dolaplarından biraz farklılık gösterir. Bu farklılıklar 1:kabin(yolcu kapsülü) 2:tekerlek diş kısmından yaklaştırılmıştır.3:bütün yapı bir tarafında ağ şeklinde bir iskeletle destekleniyor. Londra’nın 1000 yılının kutlanması için inşa edilmiştir.32 adet kapsül bulunmaktadır. bu kapsüllerin her biri 25 yolcu kapasitelidir. Kapsül klasik dönme dolaplarında ki gibi degilde iskeletin dış tarafında bulunmaktadır. Kapsülün her zaman dik durması için kapsül altında gözün dönmesine eşit dönecek bir şekilde raylı sistem üzerinde tekerlekler vardır. Bu devasal boyutlardaki makine sadece eğlence amaçlı inşa edilmiştir.16 ayda tamamlanmıştır.

Çim biçme makinesi;

Class cousan 1400 dünyanın en büyük biçme makinesidir bu makinenin en etkileyici yönü 13 metre boyutlarındaki katlanabilir biçicileridir. bu makineleri tekerlekleri çok geniştir. Böylelikle toprağın sıkışmasını engeller. Buda çim için çok iyi bir şey. Biçicilerin açılıp kapanması sayesinde normal hayatta da kullanılması sağlanılır.

İmax film plağı: normal bir sinema film boyutundan 10 kat daha büyüktürler.70 milimetrelik filmlerden yapılır. Normal bir filmin 2 katıdır. Kamera ya yatay bir şekilde konulmaktadır.

Film delikli bir cam bloğunun üstünden lense edilmektedir. Böylece filmde herhangi bir kırışıklık oluşması engelleniyor. imax de kutuplaşmış gözlükler kullanılmaktadır. Böylece beyinin 3 boyutlu görmesi sağlanılıyor.

  Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

S-1 uçaklar nerede test edilir?

S-2 rüzgar tünellerinin inşa edilmesinin amacı nedir?

S-3 rüzgar tüneli kaç pervaneden oluşmaktadır?

S-4 pervaneler kaç adet kanatlardan oluşmaktadır?

S-5 elektrikli motor ne işe yarar?

S-6 ilk rüzgar tünelini kim yapmıştır?

S-7 1.dünya savaşında kaç tane rüzgar tüneli inşa edilmiştir?

S-8 ilk yüksek basınçlı rüzgar tünelini hangi kurum yapmıştır?

S-9 simülatör de hareket mekanizması nasıldır?

S10 yeryüzünün en büyük araçları nerede bulunmaktadır?

S-11 sürekli maden kazıyıcı makine parçaları ne kadar ısıda yapılmaktadır?

S-12 sürekli maden kazıyıcı makinesinin parçaları nerede birleştirilmektedir?

S-13 en büyük çim biçme makinesinin adı nedir?

S-14 çim biçme makinesinin tekerleklerinin geniş yapılmasının amacı nedir?

S-15 imax film plağın da kutuplaşmış gözlük kullanılmasının sebebi nedir?

                                                                  SAİM ŞENEL

                                                   EGİTİM FAK. BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 3.SINIF