Müzik Dehalarının Yaratıcılıklarını(beyni Çalışırken) Beyin Emarları ve Müziğin İnsanların Tarihsel Ve Haytasal Geçmişimizle Ve Genetik Yapısıyla Bilimsel İlişkisi  45 dakika


       Son sınır uzay değildir. Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre insan beynin derinlikleri olabilir. Beynimizin içindeki kıvrımlar kim olduğumuzu açıklayabilir. Yakın zamanda bilim adamları insan beyninin birçok sırrını çözdüler. Müziğin harika bir yönü beyin varlığı dışında olmamasıdır. Yapıla araştırmalara göre müzik insanlar için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. İnsanlık boyunca müzik hareketlerle birlikte olmuştur. Müzik çeşitleri duygulara direkt hitap eder. İnsan hangi tür müzik dinlerse beyin de ona göre vücudu harekete geçirir. Hareketli müzik dinlediğimizde dans eder, hüzünlü müzik dinlediğimizde hüzünleniriz. Müzik her zaman ilgi çekmiştir. Müzik insanları sakinleştirir kendilerini daha hissetmelerini sağlar. Tarih boyunca müzik ve müzikçiler ilgi odası olmuşlardır. Kadınlar müzisyenleri her zaman çekici bulmuşlardır. Müzik bazen insana açlığı bile unutturur. İnsanlar açlıklarını unutmalarımı sağlayan yegâne araç müziktir. Müzik ruhun gıdasıdır. Müzik kolay kolay unutulmaz. İnsanlar geçmişte duydukları bir notayı kolay kolay unutmazlar. Yapılan araştırmalara göre alzhemir hastaları dahi müzik notalarını kolayca hatırlayabilir. Birçok toplum müzikle hastaları tedavi etmeye çalışıyor. Başarılı sonuçlar da elde edilmiştir.
       Dışardan gelen sesler kulaktan beyne iletilir. Beyin de onları farklı loblara göndererek yorumlar ve böylece sesler duyarız. İnsanlık tarihi boyunca müzik ve dans aynı faaliyetin bir parçası halinde yürümüşlerdir. Müzik herkes için ayrı bir şey ifade eder. Duygular hareket etmemizi sağlar. Müzik de duygulara hitap eder. İnsanlar yaşam şartların göre müzik seçerler. Müzik küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir. Çocuklukta dinletilen müzikler kişinin ileriki hayatı büyük ölçüde etki eder. Müzik beyin için bir deney laboratuarıdır. Beyin endefon adlı mutluluk hormonu salgılar. Müzik sosyal uyum için son derece önemlidir. Çünkü müzik toplumlar için vazgeçilmez bir unsurdur.
.

    Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

1)Müzik nedir?

2)Sesleri nasıl duyarız?

3)Beynin insan davranışlarına nasıl bir etkisi vardır?

4)Müzik, duygu ve hareketler birbirini nasıl etkiler?

5)Müzik sayesinde insanlar daha mutlu olur mu?

6)İnsanda haz duygusu nerden geliyor?

7)Müzik gerçekten insan zekâsını arttırır mı?

8)İnsanlar neden değişik müzikler seçerler?

                                                                                                  07010002024 Barış AYTEKİN
                                                                                                   EĞİTİM BİYOLOJİ 3.SINIF