Müzik Dehasına Sahip Çocukların Davranışları, Dehalık Doğuştan Mı Sonradan Mı Kazanılır 46’

    Küçük yaşta çeşitli müzik aletleri çalan çocuklar acaba çok çalışarak mı bu yeteneklerini kazanmışlar yoksa bu yeteneğini doğuştan mı kazanmışlar? Müzik aletleri çalan insanların çalma esnasında beyinleri çok çalışır. Ayrıca beyincikleri daha büyüktür. Vücudumuz iki beyin yarım küresi tarafından kontrol edilir. Corpus callosum daha fazla sinir lifi barındırır. Corpus callosum iki yarım üre arsında uyumu sağlıyor. Doğru yetiştirilen her çocuk büyük bir müzisyen olabilir diyor bazı bilim adamları.

   Bir sosyal hizmetler uzmanı ABD de 16 yaşındaki bir kız çocuğunun iyi yürüyemediğini ve konuşamadığını görmüştür. Bu çocuğun annesi çocuğu bir yere hapsetmişti. Bir dilbilimci, bu kız çocuğunun normal yaşıtlarına yetişip yetişmeyeceğini merak etmişlerdi. Daha sonra bu çocuğun olup bitenleri anlayamaya istekli olduğu görüldü. Bu kız çocuğu bazı şeyleri öğrendi. Ama hiçbir zaman dilbilgisini öğrenemedi. Beyin gelişiminde çok önemli olan bir evreyi kaçırmıştı. Hayatımızın ilk birkaç beyin hücreleri arasında bazı bağlantılar kurulur bazı bağlantılar ise kopar. 3 yaşındaki bir çocuğun beyin hücreleri arasındaki bağlantılar bir yetişkininden daha fazladır. Doğru şekilde çalışabilmesi için beyin hücreleri arasındaki hangisinin kesileceği hangisinin kurulacağına karar verir. Kontrol edilmesi gereken bağlantılar vardır. Kullanılan bağlantılar devam eder kullanılamayanlar ise kesilir. Bu çocuk anne ve babası ile konuşamadığı için bu evreyi kaçırmıştır.

  Bir çocuk bir şeye ilgi duymuşsa hazır hale gelmiş demektir. Bilim adamları beyinleri uyarılan çocukların beyinlerindeki değişimleri görmeye çalıştılar. Özellikle 3. ve 6. aylarda bir değişiklik görülmedi. 15. ayda ise farklar belirginleşiyordu. 5. yıldan sonra ise farklar iyice belirginleşiyordu. Bundan sonrasında beyinleri daha fazla uyarılan çocukların ileriki yaşlarda daha iyi meslekler edindikleri görüldü. Buda çocuklara daha küçük yaşlarda eğitim verilmesi gerekliliğini gösteriyor. 

  Üstün yetenekli insanlar yüksek motivasyona sahiptirler ve yaptıkları işlerden zevk alırlar. Genelde bir iş yaparken yardım almak istemezler. Beklide bu kendi hayatlarını kontrol etme isteğidir. Ayrıca bu çocuklar okullarda sorunlarda yaşıyorlar. Mesela arkadaşlık ilişkileri vb.

   Ergenlik yetenekli çocuklar için bir engeldir. Burada da beyin hücreleri arasındaki bağlantılar kesiliyor. Bir çocuğun kalbi ve hayal gücü yapabileceklerinin sınırı yoktur.

 

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntıların da Vardır

    S-1.Müzik aleti çalan çocukların beyincikleri nasıldır?

    S-2.Beynimiz kaç yarım küreden oluşur?

    S-3.İki beyin yarım küresi arasında ne bulunur?

    S-4.Herkes büyük bir müzisyen olabilir mi?

    S-5.Beyinleri iyi uyarılan çocuklar ilerde daha iyi mesleklere mi sahip olurlar. Neden?

    S-6.On altı yaşındaki kız çocuğu neden gramerli dili öğrenememiştir?

    S-7.Belli dönemlerde beynimizdeki bağlantıların kesilmesi veya devam etmesi nelere bağlıdır?

    S-8.Corpus callosum olmasa idi ne olurdu?