DÜNYA'NIN GÜNLÜK AYLIK YILLIK ASIRLIK VE MİLENYUMLUK MEVSİMLERİ

 

Küresel ölçekte yaşanan iklim değişimleri birçok insanın yaşamını olumsuz etkiliyor. Bilimin gelişmesiyle, dünya ve evrenin oluşumu ya da geçirmiş olduğu değişimler hakkında birçok bilgi edinildi. Özellikle dünyanın geçirmiş olduğu veya geçirmesi muhtemel değişimler hakkında bilim dünyası bayağı bir yol kat etmiştir. Bilim adamları kayaları ve buzulları inceleyerek 650 milyon yıl önceki iklimi tahmin edebiliyor. Geçmişte yaşanmış iklim değişimleri buzullar incelenerek bulunmaktadır. Ayrıca gelecekte yaşanabilecek iklim değişimleri hakkında bilgi sahibi olmamızı da sağlamaktadırlar. Küresel ısınmanın etkileri buzullar üzerinden incelenerek gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağı tahmin edilebilmektedir.

            Dünyanın ekseninin değişmesi küresel ölçekte ve düzenli iklim değişimlerine yol açıyor.650 milyon yıl önce dünyanın her tarafı buzlarla örtülüydü. Ani iklim değişimlerine bazı doğa olayları sebep oluyordu. 55 milyon yıl önce yaşanmış olan küresel ısınma kutuplardaki buzulları eriterek ılıman bir iklime dönüştürdü. Sibirya’daki lavların aşırı püskürmesi havadaki karbondioksiti arttırdı ve küresel ısınma sonucu türlerin yüzde doksan beşi yok oldu. Karalardaki buzulların erimesi sonucu dünyanın birçok sahil şeritleri sulara gömülebilir. Okyanuslarda biriken donmuş metan küresel ısınma sonucunda eriyip atmosfere karışabilir.

İklim değişimlerine uyum sağlayamayan birçok canlı türü yok olmuştur. Ani iklim değişimi birkaç on yıl içinde insan hariç birçok memelinin yok olmasına neden oldu. Olası ani iklim değişimlerinde insanların nasıl etkileneceği ile ilgili birçok senaryo mevcuttur. Bu senaryolar diğer canlıları olduğu gibi insanların normal yaşam döngüsünü de olumsuz etkileyeceği üzerine odaklanmıştır. İnsanların küresel ısınmaya neden olarak ani iklim değişimiyle karşı karşıya kalmaları muhtemel görülmektedir.

On bin yılda bir derece değişen iklimi biz yüzyılda değiştirdiğimizden doğal döngüyü bozmuş oluyoruz.

 

Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Filmin Ayrıntılarında Bulabilirsiniz

  1. Buzul çağı denir?
  2. İklim değişimleri nasıl tespit edilir?
  3. Ani iklim değişimlerine neler neden olur?
  4. Buzul numuneleri nasıl incelenir?
  5. Türlerin yok oluşuna neler neden olur?
  6. İnsanın İklime Etkisi nedir?
  7. Küresel ısınma nelere neden olur?