Mazoşistler ve Vahşi Tabuları  

             Kabuk töreni kişinin hayatın bir evresinden diğer evresine geçişini simgeleyen bir ayindir. Bir vaftiz töreni gibi hassas olabileceği kadar kabile testleri gibi acımasızda olabilir. Tek ortak nokta hissedilen acıdır. Kabul törenleri ve işkence ayrılmaz bir bütündür.

      Brezilya (negro river ) amazon derinlikler bazı genç erkekler ellerini içi ateş karıncası dolu eldivenlere geçiriyorlar. Geleneklere göre bu işlem on dakika kadar sürüyor. Bazıları tek bir ısırığı bile kurşun yarasının acısına benzetiyorlar. Her bir eldivende düzinelerce karınca var ve her biri birkaç kez ısırıyor. Onca ısırık bir insanı öldürebilir ancak bu çocuklar hayatlarını tehlikeye atmadan erkek sayılmıyorlar.

     Ateş karıncalarının zehirleri ölümcül olabiliyor. Kurbanlar anafiraktik şoka girebiliyorlar. Savaşcı olmak isteyen erkek çocuklar on iki yaşından itibaren erkekliklerini kanıtlamak için inanılmaz bir acı ve risk taşıyan sınavlardan geçiyorlar. Üstelik başarılı olabilmek için bu sınavdan on iki kez geçmek zorundalar. Her törenin zamanını kendileri seçiyorlar. Ancak bu çocuklar birer savaşçı olup avlanmaları ve hatta evlenmeleri için acı içinde beklemeyi öğrenmek zorundalar.

       Çocukları ayine hazırlamak için yüzlerce ölü ateş karıncası pişirilip yediriliyor ve bu sayede vücutlarının zehire karşı olduklarına inanıyorlar. Son on günde sıkı bir diyet uyguluyorlar. Tuzlu,yağlı ve şekerli besinler tüketmiyorlar.Domuz maymun gibi vahşi hayvanlar ve ölü karıncalarla besleniyorlar.Ayinden önce bu karıncaları kendileri topluyorlar.

     Erkekliğe adım niteliğindeki bu ayin amazon yerlileri olan santrere made kabilesi tarafından yapılıyor bu ayinde karıncaları şaşırtmak için ellerine sürdüklerin kömür boyasından başka koruyan hiç bir şey yok. Karıncalar önce kıskaçlarıyla ısırıyorlar ve ardından iğnelerini batırarak kurbanlarına zehir enjekte ediyorlar. Arı sokmasından 30 kat daha fazla acı veriyor.10 dakikalık süren bu işlemin  acısı  artarak 24 saat devam ediyor.

    Bunun gibi bazı ayinler uzun ve acı dolu oluyor . Ancak bu ormanda erkek olma yolunda cesaret isteyen ve geçmek zorunda oldukları bir testtir.

     Melbourn Avusturalya da   2005  yılından itibaren asılanlar adında bir grup oluşmaya başlamıştır. kendilerince keyif aldıklarını iddia ettikleri bir asılma işlemi uygulamaktadırlar. Bu asılma işlemi bir makara sistemine bağlanmış dört adet paslanmaz çelikten yapılmış balık kancasını derilerine geçirerek yaptıkları sallanma işlemine dayanmaktadır.

      Asılanlar olarak üç ayda bir sürekli etkinlik düzenliyorlar .Bu etkinlik kapalı yada açık alanlarda düzenleniyor.Bu etkinlikler düzenlendiğinde ister gözlemci ister katılımcı olarak katılan insanlar büyük ilgi gösteriyorlar.Ortak ayinler ve paylaşılan acı bu insanları bir araya getiriyor. İnsanların acı verici bu tarz ayinleri kutsal kitaba dayanan tüm dinlerin dışında ilkel kültürlerden kendi iradeleri ile almışlardır Hiçbir geleneğe bağlı olmayan bu tür yeni ruhani deneyimleri ortaya koyuyorlar.

     Vücut acıya karşı koymak için endorfin adı verilen morfin benzeri proteinler salgıladığı biliniyor .Bazıları bu doğal uyuşturucudan keyif aldıklarını söylüyorlar.Kendilerini bu şekilde asmalarının nedeni yeni dünyevi zevkler aramalarıdır.Acıyla birlikte salgılanan endorfin hissini, bir şeyler başarmış hissini,korkuya kapılıp bunun üstesinden gelme hissini yaşamak istiyorlar ve bunun için kendilerinin astıklarında tüm talepleri karşılanıyor.

     Büyük acı ve korku yaşamalarına rağmen deneme sonunda kendilerini çok iyi hissediyorlar bu şekilde kendilerine göre bir kabul töreni hazırlıyorlar.Kişisel gelişimden ziyade kişinin kendine zarar vermesidir ancak bu törenlerin doğasıda budur.

     Papua yeni ginenin tropik doğu bölgesi dağlık ve ıssız bir coğrafya dünyanın kalanından saklı kalan bu yerdeki antik törenler günümüze kadar ulaşmaktadır.Bene Bene halkının  yaşadığı ciyamoka köyünde vahşi ve dini ayin ölümlere yol açıyor.

    Bir çocuğun ayinsel ölümü ve bir erkeğin doğuşu için verilen ziyafette domuz kurban ediliyor.Tören kendi içinde öyle kutsal ki kadın ve çocukların bu töreni izlemesi ve dinlemesi yasaktır.Kadınlar çocukların şerefine bir ziyafet hazırlıyor.Ancak gençler ziyafete katılmadan önce insanın içini dışına çıkarn bir dayanıklılık bir dayanıklılık testinden geçmek zorundalar.Bu törene katılan gençler şeker kamışı yutmak zorundalar.Dilini üstünden damağımı geçecek yemek borusunun hassas katmanlarından aşağı doğru itecek ve sonra midesine ulaşacak.Kamışı tekrar dışarı çıkarmak içeri sokmak için içeri sokmak kadar rahatsız edici ve tehlikeli bu işlem sırasında kusma ve kanama gerçekleşebilir.Kamış yutma ayininin tehlikelerinden biride iç organların yırtılmasıdır buda iç kanamaya neden olabilir.Bu ayin sırasında bazı gençlerin iç kanama geçirerek öldükleri söylenmektedir.

    Gençleri sadece erkeklerin girdiği bir kulübeye götürüp vurup onları aşağılayarak bir erkek olarak görevlerini anlatıyorlar.Acı ,aşağılama ve küçük düşürme bu törenin bir parçasıdır. Yaşlılar çocuklara bedenlerini kadınların temiz olmayan ve güçsüz kılan etkilerinden temizleyeceğini söylüyorlar.Bene Bene inanışına göre bir bebek annesinin kanı ile kirlenir ve annenin kanı ile olan bağını koparmadıkça zayıf biri olarak kalır ve bu yüzden kendilerini arındırmalı ve güçlendirilmelidirler.Bir erkek olabilmek için bu kanı vücudunuzdan atmanızı sağlayan bir kabul törenine tabi tutulmalıdırlar.

  Birkaç hafta öncesinden bu kamışları nasıl yutacaklarını gösteriyorlar ve gün geçtikçe kamışı daha derine iterek ayinin provasını yapıyorlar.Bu süreç boyunca tatlı patates ve olgunlaşmamış muz gibi yumuşsak besinleri yiyorlar çünkü boğazları yara içinde kalıyor.Yiyecekleri boğazımızdan aşağıya iten peristalsis olarak bilinen kas hareketleri aynı şekilde yabancı maddeyi dışarı iter.Çocuklar haftalarca bu refleks hareketini bastırmayı öğreniyorlar.

   Mideyi böylesine zorlamak onları temizleyecek ve kadın kanını dışarı atarak onları hastalıklardan ve kadın pisliklerinden koruyacaklarına inanıyorlar.Bu ayin sonunda kendilerini iyi hissediyorlar.Kendilerini iyi hissediyorlar ve erkekliğe adım attıklarına inanıyorlar.

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

1)Brezilya amazonlarında kabul törenleri nasıl gerçekleştiriliyor ?

  2)Kabul töreninde kullanılan karıncaları adı nedir ?

3)Brezilya da yapılan ayinin amacı nedir)

4)Amazonlarda yapılan bu ayinde çocukları hazırlama süreci nasıl gerçekleşmektedir?

5)Amazonlar da çocukların başarılı olması için bu sınav kaç defa uygulanır?

6)Melbourn da asılanlar adında ki grup etkinliklerini nasıl gerçekleştiriyorlar ?

7)Asılanlar grubunda ki insanları bir araya getiren nedenler nelerdir?

8)Bu asılma ayinleri hangi süreler içerisinde yapılmaktadır?

9)Vücudun acıya karşı koymak için salgıladığı protein hangisidir?

10)Asılma deneyiminden sonra kendilerini iyi hissetmelerinin nedenleri nelerdir ?

11)Kamış yutma ayininin tehlikeleri nelerdir ?

12)Kamış yutmak için yapılan ön hazırlıklar nelerdir?

13)Papua yeni gine de yapılan ayinin amacı nedir?

14)Kamış yutma ayininde gençler ziyafete katılmadan önce hangi dayanıklılık testinden geçerler?

15)Kamış yutma ayininin sonunda gençler neler hissediyorlar?

 

SÜPHAN DÖNER NO:10010002004 BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ 3. SINIF