>

Tehdit Altındaki Türler;Kambur Balinalar ve Mavi-Gümüş Renkli Siyah Ayılar 45 dk

            1)KOMODO EJDERİ: Endonezya’da bulunuyor. Bir kertenkele türüdür. 17500 tane adadan sadece 6 tanesinde yaşıyorlar. Diğer adalardaki insanlar tarafından sürgün edilmişler. Bu 6 adada ejderler ile insanlar uzlaştık bir biçimde yaşıyorlar. Ejder geceleri uyur gündüzleri avlanır. Gece çukur açıp içinde uyuyup, sabah vücudu soğuk olduğundan sabah yavaş hareket ederler. 3 m den fazla büyüyebilirler. 30 yıldan fazla yaşarlar. Sulak alanlar kuruduğundan, tuzlu suya da gidemediklerinden insanların yaşadığı ortamlara giderler. Yetişkin ejderler fırsat bulunca bebek ejderleri yiyebilirler. Bunu rekabeti ortadan kaldırmak için yapıyorlar. Yetişkinler karşılaştıklarında birbirlerine göz yumuyorlar. Tek istedikleri bir sonraki yemekleridir. Kokuyu çatal dilleri sayesinde alırlar. Leş kokusunu 4 km den alabilirler. Belirli alanları olmadığından her yere girebilirler. İnsanların evleri dahil. Bunları çıkarmak için uzun çatal sopalar kullanıyorlar. Bu yüzden evler ayaklar üzerinde inşa ediliyor. Merdivenleri kolayca tırmanabiliyorlar. Genelde yalnız yaşarlar. Avlarını bakterili salyaları ile birkaç günde öldürürler. Avlarını diğer ejderlerle cömertçe paylaşırlar. Yemeği birkaç haftada ancak sindirirler. Şu an dünyada 4000 tane bulunmakta.

            2)AFRİKA DAĞ GORİLLERİ: Rwanda’nın başkenti Kigali’de bulunurlar. Burası onlar için son sığınaktır. Virunga sıra dağlarında 700 goril yaşamakta. İnsanların büyük baskısı altındalar. Kaçak avcılardan korunmak için goril ziyaretçilerine silahlı rehberler eşlik etmekteler. Buradaki goriller insanlara alışmışlar. Gorillere çok az alan kalmış. Virunga sıra dağlarının eteğinde yabani goriller bulunmakta. Goriller bitki ile beslenirler. Burada yiyebilecekleri 40 tür bitki bulunmakta. Avcılar goriller için telden tuzaklar kuruyorlar, böylece gorilleri yakalıyorlar. Erkek goriller 10 yaşına geldiğinde sırtındaki tüyler beyazlaşır ve 2gümüş sırt’ adını alır. Her gün yeni yuva yaparlar.

            3)ALTIN MAYMUNLAR: Virunga dağlarında yaşarlar. Bunlarında nesli tükenmektedir.

            4)MAVİ AYI(BUZUL AYISI): Alaska’da bulunur. Bir efsane olarak biliniyorlar. Birisi bu ayıları kayıt etmiş sadece görüntüleri bulunmakta.  Renkleri buzul renginde mükemmel kamuflaj yapmayı sağlar. Mavi ayılar buzulların azalmasıyla yayılarak siyah ayılarla çiftleşerek kısa sürede siyah post baskın oldu.

            5)AMERİKA GEYİKLERİ: Dünyanın en büyük geyikleridir. Boynuzları güç ve statüyü simgeler. Ayılardan fazla insan öldürmüşlerdir.

            6)SİYAH AYILAR: Beslenme için nehir kenarlarına gelip, somun avına çıkarlar. Dişiler kenarda yavrularla birlikte dururken erkekler avlanır. Yetişkin ayılar yavru ayıları yemekten kaçınmazlar, kendi yavruları dahil.

            7)KAMBUR BALİNA: Dominik cumhuriyetine üreme için gelirler. 5000 kambur balina Somora Burnu’na üreme için gelirler. 5 metreye ulaşan kuyrukları vardır. Balinaların en uzun kuyruklusudur. Kuyruklarını suyun üzerine kaldırıp suya vurmaktan çekinmezler. Bunu kimilerine göre balıkları suyun altında sersemletmek için yaptıkları, kimilerine göre de iletişim için yaptıkları söyleniyor. Ayrıca kıyılardaki mağaralarda da bu balinaların resimleri bulunmaktadır. Bu resimleri önceki medeniyetlerin çizdiği sanılmaktadır.

           

Aşağıdaki Soruların Cevapları Filmin Ayrıntılarında Vardır.

 

Ejderler neden insanların oldukları yerlere gelirler?               

Ejderler nasıl avlanırlar?

Ejderlerin satısı ne kadar kalmıştır?

Ejderler kokuyu nasıl alırlar?

Dağ gorillerinin sayısı ne kadar kalmıştır?

Amerika geyiklerinin özelliklerini söyleyiniz?

Kambur balinalar nerelerde üremek için gelirler?

Kambur balinaların sayısı ne kadar kalmıştır?

Kuyruklarını neden suya vururlar?

Gümüş sırt neye denir?

Coşkun DOĞRU  013     İLKÖĞRETİM FEN BİLGİSİ-4.SINIF