MARSTA HAYAT VAR MI? DÜŞÜNCE YANILGILARI VE VARILAN GERÇEKLER 47 dk

                Bu film de mars gezegenin özellikleri ve bu gezegenle ilgili ileri sürülen teoriler ele alınmıştır.

                Komşu gezegen Mars, eskiden beri bilim insanları ve diğer insanlar için en kıymetli ve en gizemli gezendi. Çünkü hep orada hayatın yani başka canlıların ya da başka türlerin yaşadığı öne sürüldü. Orası ve başka yerler için hep değişik çapta ve değişik içeriklerde çeşitli filimler, tiyatrolar ve romanlar yazıldı. İnsanlığın büyük bir çoğunlu orada gerçekten hayat olduğuna inanıyordu. Hele de bir bilim adamının teleskopla mars’ı incelerken bulduğu kanal olarak yorumlaması ve bu kanalların başka dil çeviri yapılırken yanlış çevrilmesi tüm insanlığı derin bir heyecana bağlamış ve gerçekten orada hayat olduğuna inanılıyordu.

               Mars ile ilgili, teknolojinin gelişmesi ile artık somut veriler elde edilince, tüm insanlık yavaş yavaş hayal kırıklığına uğradı. Ve bu birçok kişi için acı vericiydi. Fakat bilim adamları mars ile ilgili elde edilen somut verileri incelerken orada hayatın olmadığını gördü fakat buldukları bazı işaretler onları tekrar hayat olduğuna yönelik düşüncelere götürdü. Özellikle buldukları piramit görüntüleri, insan yüzü heykeli gibi ipuçları bilim adamlarında eskiden orada canlı yaşıyordu düşüncesini yerleştirdi. Doğrusu bu konu bir netlik kazanmamıştır fakat çalışmalar devam etmektedir.

              Bilim adamları dünya kutupların da marsta geldiği anlaşılan bir gök taşı buldular ve bu gök taşında yapılan araştırma sonucunda çok küçük mikroorganizma belirtisi buldular. Şimdi bilim adamları eskiden orada canlıların yaşadığı konusunda biraz daha hem fikirler. Fakat bu kesinleşmedi ayrıca bu şunu gösteriyor ki eskiden hayat olsa dahi şuan hayatın olmadığı kesinleşti gibi yani şimdi mars ölü bir gezegen olarak düşünülebilir.

              Bazı bilim adamları marsta canlı bulunsa dahi bizim bilmemiz imkânsız olarak belirtiyorlar. Onlara göre bunun nedeni siyasi çünkü hükümetle NASA arasında yapılan anlaşmaya göre bir canlı bulunsa dahi bu gizli kalacaktı.

 

    AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR

  1. Mars’ta hayat var mı?
  2. Mars’ta su kanalı var mı?
  3. Mars’ta radyo dalgası geldi mi?
  4. Mars’taki heykeller neyi ifade ediyor?
  5. Mars’ta su var mı?
  6. Mars ölü bir gezegen mi?
  7. NASA uzay da canlı buldu mu?
    Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)