MARS’IN KUZEY VE GÜNEY KUTUPLARINA GNDERİLEN OPPORTUNITY VE SPIRIT ROBOTLARININ İNCELEMELERİ 47dk

 

Bu film de Mars’ın yüzeyine gönderilen iki robotun yaptığı çalışmalar anlatılmaktadır.

Gelişen teknoloji ile bilim insanları artık kendi gidemedikleri yerlere kendi geliştirdikleri robotları gönderiyorlar. Mars’ın yüzeyine gönderilen Opportunity ve Spirit robotları bilim insanları için ve daha doğrusu insanlık için araştırma yapmaktadır.

Bu iki robot bilim insanı yerine oradaki toprağı alabiliyor kendi bünyesinde inceliyor. Analiz ediyor ve verileri üste gönderir. Bunun yanı sıra güneş enerjisini kullanarak kendilerine yakıt yapmaktalar ve gece olduğun da bir yerde durup sabahı beklemekteler. Aynısı kış vakti için de geçerlidir kış geleceği zaman bir yer seçip orada yaza kadar beklerler. Bu robotlar kendi tamirlerini de yapabilmekteler ve oradaki hava çok soğuk olsa da bu robotlar bundan etkilenmez. Ayrıca tırmana bilir, toprak üzerinde gidebilir ve kumlu alanlardan kurtulabilir. Kendi enerjisini kendisi dönüştürdüğünden her hangi bir fosil yakıta ihtiyacı yoktur. Yani güneş enerjisini alıp kullanabiliyor. Sadece kendisini tozdan koruyamıyor bu da daha az enerji dönüştürmesine neden oluyor. Robotların yüzeyleri güneş panellerinden oluşur ve araştırma yaparken bu paneller ister istemez toz tutar tabi her zaman tabiat onları bu konudan kurtarıyor kışın temizlenir ya da rüzgâr estiğinde temizlenir. Ve bu olaylar bir nevi robotların hayatını kurtarmaktadır.

Bu iki robot marsta çok küçük adımlarla ilerliyorlar ve oradaki kaya parçalarını incelemeye başladılar. Sonuçlar bilim adamlarını oldukça sevindirdi. Ayrıca daha önce bilim adamlarının orada olabileceğini tahmin edemediği bir maddeyi de teşhis ettiler.

Bu iki robot ortalama doksan gün çalışır ya da o kadar çalışsa işimizi görür diye hazırlandı fakat yaklaşık beş yıldır onlar oradadır.

 

AŞAĞIDAKİ SORULARIN CEVAPLARI FİLMİN AYRINTILARINDA VARDIR.

1.       Opportunity ve Spirit robotları ne için Mars’a gönderildiler?

2.       Bu robotlar kışı nasıl geçirmekteler?

3.       Robotlar herhangi bir yaşam belirtisi buldular mı?

Salih GÜLEN Biyoloji Eğitimi Yüksek Lisans Öğrencisi 2009  (Fen Bilgisi Öğretmeni)